Konspekt lekcji z gimnastyki podstawowej dla klasy II gimnazjum (chłopcy)
Cele główne: Nauka i doskonalenie wymyku i odmyku na drążku gimnastycznym
Zadanie szczegółowe:
w zakresie sprawności motorycznej uczeń:
kształtuje siłę
kształtuje równowagę
kształtuje koordynacje
kształtuje skoczność
kształtuje gibkość
w zakresie umiejętności uczeń umie:
wykonać wymyk i odmyk na drążku gimnastycznym
wykonać przewrót w przód
wykonać przeskok kuczny przez 5 części skrzyni
wykonać kołyskę
wykonać leżenie przewrotne
wykonać przejście po ławce
w zakresie wiadomości uczeń:
zaznajamia się z ochroną i samoochroną przy wykonywaniu ćwiczeń,
wdraża się do zespołowego działania podczas przygotowania przyrządów do ćwiczeń
wie jakie są najczęściej popełniane błędy w wykonywanych ćwiczeniach
w zakresie usamodzielniania ucznia:
właściwe współdziałanie w grupie w celu wykonania ćwiczenia
samokontrola poprawności wykonywania zadań ruchowych
Formy realizacji zadań:
ścisła
Metody nauczania:
strumieniowa
Zdobywanie i przekazywanie wiedzy:
pogadanka
dyskusja
Miejsce zajęć: sala gimnastyczna
Klasa: II gimnazjum
Przybory i przyrządy:
drabinka linowa
3 ławeczki
2 skrzynie
materac duży
odskocznia
4 małe materace
dwie piłki lekarskie
laska gimnastyczna
lina
drążek gimnastyczny
Część lekcji |
Lp. |
Czynności ucznia |
Czynności nauczyciela |
Metody i formy |
Uwagi |
||||
|
|
Docelowe |
Zadaniowe |
|
|
|
|||
Część wstępna I |
1
|
Czynność organizacji na porządkowe
|
Wykonuje zbiórkę, witają się za nauczycielem, sprawdzenie obecności.
|
Przyjęcie raportu, powitanie klasy, sprawdzenie gotowości uczniów do lekcji, podanie celów lekcji |
Pogadanka |
Uczniowie ustawieni w szeregu |
|||
Część główna „A” |
1 |
Rozgrzewka przygotowawcza do wysiłku
Ćw. T
Ćw. RR
Ćw. NN
Ćw. T
Ćw. mm. Brzucha
Ćw. mm. Grzbietu
|
Bieg dookoła sali jeden za drugim Przysiad w biegu Obrót w biegu Bieg pompka i bieg dalej Obrót i bieg tyłem
Łapiemy się z kostki i chodzenie w przysiadzie Skurcz ramion i krążenia w przód i w tył Krążenia rękami w przód Prosta noga w górę do prostych rąk raz PN i LN
Ręce w bok i krążenie tułowia wokół osi ciała Krążenie bioder Krążenie tułowia Skręto-skłony w opadzie tułowia w przód W przysiadzie wyrzut nóg w tył W przysiadzie jedna noga w bok i zmiana nóg przez wyrzuty Leżenie tyłem i leżenie przewrotne Leżenie tyłem, ręce na karku, nogi ugięte i wykonywanie brzuszków Leżenie tyłem ręce w bok - prawa pięta lewa dłoń i na odwrót Leżenie przodem ręce w przód, ręce i nogi w górę i kołyska Ręce na kark leżenie przodem wstajemy i kładziemy się bez pomocy rąk Tak jak wyżej z rękami na plecach |
Nadzoruje organizację ćwiczeń |
Metoda: Naśladowcza Forma: Ścisła |
Ćwiczenia wykonujemy w biegu
Ćwiczenia wykonujemy w marszu
Ustawienie w rozsypce
|
|||
Część główna „B” |
1 |
Uczniowie ustawiają przybory, nauka prawidłowego, odbicia z odskoczni, nauka skoku kucznego przez 5 części skrzyni, przejście równoważne po ławeczce i na drabinkach, nauka przewrotu w przód na materacu bez przeszkody, z małą i dużą przeszkodą, nauka wymyku i odmyku na drążku gimnastycznych.
|
Pierwszy zespół (ćwiczenia skocznościowe) - skok kuczny przez 5 części skrzyni i przeskoki przez trzy ułożone koło siebie w niewielkiej odległości ławek,
Drugi zespół (ćwiczenia siłowe) - przewrót w przód na materacu, przewrót w przód na materacu przez małą i dużą przeszkodę,
Trzeci zespół (ćwiczenia równoważne) - przejście równoważne po ławeczce, przejście po drabince linowej, przejście po krawędzi trzech leżących koło siebie części skrzyni,
Czwarty (ćwiczenia gibkości) - nauka wymyku i odmyku na drążku gimnastycznym, przejście równoważne po drabinkach trzymając się liny
Po przećwiczeniu przez wszystkie grupy ćwiczeń podsumowanie wszystkich stanowisk i zwrócenie uwagi na najczęstsze błędy
|
Podział uczniów na cztery grupy, nadzoruje organizacje ćw., głównie zajmuje się stanowiskiem z wymykiem. |
Strumieniowa Forma: Ścisła i zadaniowa
|
Zwracanie uwagę na ochronę i samoochrone
Zespoły przychodzą na kolejne stanowiska na komendę nauczyciela
Ćwiczenia są wykonywane strumieniem
Zwrócenie uwagi na wyprostowane ciało, ręce na drążku na szerokości barków |
|||
Część III Końcowa |
1 |
Sprzątanie przyrządów, zbiórka, omówienie lekcji, pożegnanie |
Zbieranie przyborów, pożegnanie nauczyciela |
Omówienie lekcji, pożegnanie uczniów, podsumowanie lekcji |
dyskusja |
zbiórka w rozsypce w leżeniu na plecach |
Tomasz Berkowicz 1