KONSPEKT LEKCJI HISTORII DLA KLASY II
Opracowała mgr Jadwiga Sochacka
nauczyciel historii
w Publicznym Gimnazjum nr 1 w Szydłowcu
Temat: Władcy szwedzcy na tronie polskim.
Czas- 45
Cele lekcji:
zapamiętywanie wiadomości:
uczeń pamięta- fakty dotyczące panowania królów Polski z dynastii Wazów.
zrozumienie wiadomości:
uczeń rozumie-znaczenie pojęć : przywileje szlacheckie, rokosze, reformacja, „ potop szwedzki”, lenno.
stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych:
uczeń umie- operować pojęciami poznanymi na lekcji, wskazać na mapie państwa z którymi Polska prowadziła wojny w XVII wieku, opisać wydarzenie analizując źródła, wskazać przyczyny i skutki wydarzeń.
stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych:
uczeń umie- ustosunkować się do przekazanych faktów.
Metody:
elementy wykładu,
praca ze źródłami - tekstem, mapą,
„myślące kapelusze”
Środki dydaktyczne:
Podręcznik: S. Iwański, Historia
Mapa: Europa w XVII wieku
„ Poczet królów i książąt polskich” Jana Matejki
Tekst źródłowy
Przebieg lekcji:
wprowadzenie:
W jaki sposób wybierano władców Polski po śmierci ostatniego Jagiellona?
Jak oceniasz sposób wybierania w Polsce króla?
Kto miał decydujący wpływ na wybór władcy?
rozwinięcie:
Podział uczniów na grupy. Każda grupa otrzymuje tekst źródłowy.
Grupa I siada przy stoliku z białym kapeluszem.
Grupa II przy stoliku z kapeluszem czerwonym.
Grupa III z kapeluszem czarnym.
Grupa IV z kapeluszem żółtym.
Grupa V z kapeluszem zielonym.
Grupa VI z kapeluszem niebieskim.
Grupa „ biała” przedstawia władców elekcyjnych wyłącznie pod kątem sprawdzonych faktów, żadnego oceniania.
Grupa „ czerwona” przedstawia władców dynastii Wazów wyłącznie pod kątem emocji, co czujemy czytając informacje o nich, jak odbieramy ich posunięcia.
Grupa „ czarna” przedstawia władców wyłącznie pod kątem pesymistycznym, znajdują tylko to, co zrobili oni złego.
Grupa „ żółta” przedstawia wyłącznie dobre czyny władców.
Grupa „ zielona”- przedstawia władców pod kątem „ gdybania”, co by było gdyby władca postąpił tak, a nie inaczej.
Grupa „ niebieska” analizuje trafność rozwiązań przyjętych przez inne grupy.
Wyniki pracy grupy prezentują w krótkim ( 5 min.) wystąpieniu. Lider grupy w trakcie prezentacji zakłada kapelusz z kolorem własnej grupy.
zakończenie:
Uzupełnij tabelę:
Imię władcy |
Osiągnięcia |
Porażki |
|
|
|
praca domowa
Dokonaj samodzielnej oceny królów z dynastii Wazów.
- 2 -