Analityczny rachunek zysków i strat
|
Rok P0 |
Rok P1 |
odchylenia |
dynamika |
Wskaźniki struktury dla P0 i P1 |
Rok P0 po korekcie inflacyjnej |
Dynamika skorygowana |
Zyski i straty |
|
|
|
|
|
|
|
Przykład:
ΔZS = (579619 - 384546x579619/559549)-(559549-384546)=181280,03-175003=627,03
Δ ZK= 384546x 579619/559549- 408019 = 175002,7 - 171600,3 = strata brutto na sprzedaży
5. Obliczanie wpływu wielkości sprzedaży, zmiany cen i struktury asortymentowej na wartość sprzedaży:
wpływ wielkości (ilości) sprzedaży (Δ Si)
Δ Si = Σ (ΔS x Co)i
wpływ zmiany cen (ΔSc)
ΔSc = Σ (ΔC x So)i
wpływ zmiany struktury asortymentowej (ΔSa)
ΔSa = Σ (ΔS x ΔC)i
Gdzie:
C0- ceny z okresu poprzedniego
C1- ceny z okresu bieżącego
S1- ilość sprzedaży w okresie 0
S0- ilość sprz. w okresie 1
ΔC - odchylenie (zmiany) cen
ΔS - odchylenie ilości sprzedaży
Zadanie
ustalić wielkość zysku operacyjnego dla poszczególnych wyrobów i całej produkcji
ustalić wpływ czynników na wielkość zysku operacyjnego
zysk operacyjny/plan, wykonanie
ΔzopA = Zopw - Zopp
Zopw = Sw x Czw - Sp x Kjw
Zopp = Sp x Czp - Sp x Kjp gdzie: p - planowany, w -wykonany
wyroby |
Pr. Sprzedana Szt. |
Koszt jedn. zł |
Cena zbytu zł |
Zysk jedn. zł |
||||
|
plan |
wykon. |
plan |
wykon. |
plan |
wykon. |
plan |
wykon. |
A B C |
2000 2400 1800 1500 1600 1700 |
70 80 60 50 50 50 |
120 150 100 80 100 100 |
50 70 40 30 50 50 |
Zopw - zysk operacyjny wykonany
Zopp - zysk operacyjny planowany
Wyrób A:
Zoppa = 2000 x 120 - 2000 x 70 = 100000
Zopwa = 2400 x 150 - 2400 x 80 = 168000
Δzopa = 168000 - 100000 = 68000
Odchylenie zysku operacyjnego pomiędzy zyskiem planowanym a wykonanym wynosi 68 tys.
Wyrób B:
Zoppb = 72000
Zopwb = 45000
Δzopa = 45000 - 72000 = - 27000
Nie wykonano planowanego zysku operacyjnego
Wyrób C:
Zoppc = 80000
Zopwc = 85000
Δzopc = 85000 - 80000 = 5000
Δ Zopa-c = ΔZopa + Δzopb + Δzopc = 46000
68000 -27000 5000
Ad.2 Wpływ czynników na zysk operacyjny
wpływ zmian produkcji (wielkość sprzedaży)
Δ Zopa = ΔS X Zjp = 400 x 50 = 20000
ΔZopb = ΔS x Zjp = -300 x 40 = -12000
Δzopc = ΔS x Zjp = 100 x 50 = 5000
ΔS = Sw - So
ΔZopa = 2400 x (-10) = -24000
ΔZopa = 2400 x 30 = 72000
Wyrób A:
Zmiana wielkości sprzedaży spowodowała zmianę (wzrost) wielkości zysku operacyjnego przy wyrobie A o 20 tys.
Zmiana poziomu kosztu jedn. (10) spowodowała pomniejszenie zysku operacyjnego o 24 tys.
zmiana cen sprzedaży (30) spowodowała wzrost zysku operacyjnego o 72 tys.
Łączny wpływ zmiany wielkości sprzred., zmiany kosztu jednostkowego spowodował wzrost zysku operacyjnego na sprzed. Wyrobu A o 68 tys.
Wyrób B:
1. -12000
2. ΔZopb = 1500 x 10 = 15000
3.ΔZopb = 1500 x (-20) = -30000
-27000
Wyrób C:
1. 5000
2. ΔZopc = 1700 x 0 = 0
3. Δzopc = 1500 x 0 = 0
4. 5000
ΔZopa-c = 46000
Analiza wskaźnikowa:
A.Wskaźniki rentowności sprzedaży
Rsb = S-Kw/S x 100% - wskaźnik marży brutto, optimum: 15%<Rsb<30%
Rop = Zop/S x 100% - wskaźnik zyskowności operacyjnej
Rn = Zn/S x 100% - wskaźnik rentowności netto, opt.: 3%<rn - max
Rb = Zb/S x 100% - wskaźnik rentowności brutto
Gdzie:
S - Kw sprzedaż- koszt własny
Zop(b,n) zysk operacyjny (brutto, netto)
B.Wskaźniki rentowności majątku
a)Rm = Zn/A x 100% - wskaźnik rentowności aktywów, opt. 5 - 8%
b)Rmt = Zn/Mt x 100% - wsk. Rentowności majątku trwałego
c)Rmo = Zn/Mo x 100% - wsk. Rent. Majątku obrotowego
Gdzie:
A-aktywa
Mo- majątek obrotowy
Mt- majątek trwały
Ad.1(wg załącznika nr 6):
Rsb 1997= S - Kw/S = 559549 - 384546,3/559549 x 100% = 31,28%
Rsb 1998= 579619,3 - 408019/579619,3 x 100% = 29,6%
Marżą brutto zmalała o 1,68 %
Ad.2
Rop 1997 = Zop/S x 100% = 66418/559549 x 100% = 11,87%
Rop 1998 = 6,41%
Ad.3
Rmo = 36651,2/194603,7 x 100% = 18,83%
Rmo = 12,41%
Różnica 6,81%
C.Wskaźniki rentowności kapitału własnego
a)Rkw = Zn/Kwk x 100% - wskażnik rentowności (zwrotu) kap. Własnego
b)Rkc = Zn/Kc x 100% - wsk. Rentowności kap. Całkowitego
c)Rks = Zn/Ks x 100% - wsk. Rent. Kap. Stałego
d)Rkz = Zn/Kz x 100% - wsk. Rent. Kap. Założycielskiego
Gdzie:
Kwk - kap. Własny
Kc(s,z) - kap. Całkowity(stały, założycielski)
D.Wskaźniki płynności finansowej.
a)Pb = Ab/Zb(Pb) x 100% - wsk. Bieżącej płynności, opt. 1<Pb<2
b)Ps = Ab - Zp/Zb x 100% - wsk. Szybkiej(wysokiej) płynności, opt. 0,8<Ps<4,5
c)Pg = Sp(g)/Zb x 100% - wsk. Gotówkowy środków pieniężnych, opt. 0,2<Pg<0,6
d)Pnw = So/Znpt x 100% - wsk. Natychmiastowej wypłacalności, opt. 0,1<Pw<0,3
Ppko = Ab - Zb/A x 100% - wsk. Poziomu kapitału obrotowego
Ppzn = N/Zb x 100%-wsk. Pokrycia należności zobowiązań
Ad.Ac
Rn97 = Zn/S x 100% = 36651,2/559549 x 100% = 6,55%
Rn98 = 21569,2/579619,2 x 100% = 3,72%
Zmiana o 2,83%
Δ Rn = 2,83/6,55 x 100% = 43,2%
Ad. Ad.
Rb97 = Zb/S x 100% = 61500,7/559549 x 100% = 10,99%
Rb98 = 5,92%
Różnica = 5,07%
ΔRb = 5,07/10,99 x 100% = 46,13%
Ad. Ba. Ile z zł wypracowuje zysku
Rm97 = Zn/A x 100% = 36651,2/369319,7 x 100% = 9,92%
Rm98 = 5,74%
Róznica 4,18%
ΔRm = 42,13%
Spadek ten wynika ze spadku zysku w przedsiębiorstwie
AdBb.
Rmt97 = 36651,2/173171,2 x 100% = 21,16%
Rmt98 = 11,15%
Różnica 10,01%
ΔRmt = 47,3%
Ad. Ca. Z bilansu
Rkw = 36651,2/309629,6 x 100% = 11,84%
Rkw98 = 6,93%
Różnica 4,91%
ΔRkw = 44,47%
Ad. Cb.
Rkc = 36651,2/369319,7 x 100% = 9,92%
Rkc98 = 5,74%
Różnica 4,18
ΔRkw = 42,14%
Szukasz gotowej pracy ?
To pewna droga do poważnych kłopotów.
Plagiat jest przestępstwem !
Nie ryzykuj ! Nie warto !
Powierz swoje sprawy profesjonalistom.