Konspekt w trudnych warunka, STUDIA, Konspekty, kons. Gimnastyka


Konspekt

Lekcja w trudnych warunkach: lekcja na połówce sali

Temat : Doskonalenie poznanych ćwiczeń gimnastycznych w obwodzie ćwiczebnym

Cele główne:

  1. Umiejętności - uczeń potrafi wykonać ćwiczenia, na miarę swoich możliwości, w

obwodzie ćwiczebnym

  1. Motoryczność - uczeń jest zdolny kształtować zwinność, skoczność, siłę RR w obwodzie

Ćwiczebnym

  1. Wiadomości - uczeń wie, w których miejscach wyczuwa się tętno

  2. Akcent wychowawczy - uczeń przejawia troskę o powierzone mu przybory i przyrządy

używane w czasie lekcji wf

klasa - IV

miejsce zajęć - połówka sali gimnastycznej o wymiarach 12x10

liczba ćwiczących - 25 chłopców

przybory i przyrządy - drabinki, 3 ławeczki, 2 części skrzyni, 3 płotki, 6 piłek, 3 materace,

2 stojaki, 25 woreczków

czas trwania - 45'

nazwisko prowadzącego - Dumała Rafał gr.S1

0x08 graphic
Tok lekcji

1 Zorganizowanie

grupy

2 Motywacja do zajęć

3. Rozgrzewka

Zadania szczegółowe

  1. Wejście do sali

  2. Zbiórka w dwuszeregu

  1. Sprawdzenie obecności i

gotowości do zajęć

  1. Zapoznanie z tematem,

zadaniami lekcji oraz co to

jest „obwód ćwiczebny”

  1. „Dzisiaj ćwiczymy na jednej połowie sali; nie wolno przekraczać linii środkowej; umownym sygnałem zamiast gwizdka będzie: jedno klaśnięcie - start, dwa klaśnięcia - stop

  1. Zabawa orientacyjno-porządkowa „wszyscy latają”

  2. Rzut woreczka do góry i chwyt

Dozow.

5 min

3 min

6x

Metody

Zabawowo-

klasyczna

Uwagi org.-metod.

  • Pobranie sprzętu z magazynu

  • Na jednej połowie sali

  • N-cy siadają na ławce

  • pobranie

woreczków

0x08 graphic

4 Kształtowani umiejętności i doskonalenie sprawności, rozwijanie zdolności twórczych

  1. Przełóż woreczek pod

kolanem unosząc kolano

dość wysoko

  1. Stań w rozkroku, wykonaj

skłon do przodu, trzymając

woreczek w RR między

NN. Podrzuć woreczek

między NN na plecy.

Woreczek chwyć oburącz

z tyłu za plecami

  1. Stań w rozkroku tak byś

nie przeszkadzał innym.

Połóż woreczek na czole,

wykonaj skłon do tyłu, tak

by woreczek spadł za tobą

  1. Stań w rozkroku;

przytrzymaj woreczek pod

brodą, upuść go i chwyć

do rąk

  1. Połóż się na brzuchu.

Pokaż jak wygląda lot

szybowca

  1. Unieś woreczek w górę

samymi stopami i

wytrzymaj licząc do 5, 10,

15

  1. Połóż woreczek na ziemi.

Stań przed woreczkiem i wykonaj przeskok nad woreczkiem w przód i w tył

  1. Biegajcie swobodnie tylko

po połówce sali, na mój

sygnał zatrzymujecie się.

Gdzie wyczuwacie bicie

serca, znajdźcie jak

najwięcej miejsc, w

których wyczuwacie tętno

  1. Obwód ćwiczebny:

I Wejdź na drabinkę do

wysokości 4/5 szczebla,

przejdź bokiem na 3/4

drabinkę i zejdź

II Z przysiady wykonaj

przewrót w przód do

przysiadu

III Przejdź po ławeczce

trzymając piłki w LiP ręce

IV Wykonaj przeskok

zawrotny o NN ugiętych

przez skośnie ustawioną

ławeczkę

V Wykonaj wyskok z miejsca

na skrzynię - 2 części i

zeskocz na materac

VI Przejdź po ławeczce tyłem

tak byś nie spadł, wykonaj

półobrót i zeskocz na

materac

VII Na czworakach tocz piłkę

głową tak byś nie stracił z

nią kontaktu , stań i

truchtem wróć na miejsce

VIII Pierwszy płotek pokonaj

na czworakach, drugi

dowolnie przeskocz,

trzeci pokonaj na

czworakach

Plan rozmieszczenia przyrządów i poszczególnych

zadań

6x

6x

6x

6x

ok.15 sek

10x

3 min

Ok.22min

Zabawowo-

Naśladowcza

Bezpośredniej celowości ruchu

Bezpośredniej celowości ruchu

  • w rozsypce, w

miejscu

NN - nogi

RR - ramiona

L - lewa

P - prawa

- motywacja ucznia

do wykonywania

ćwiczenia,

udzielając pochwały

za najlepsze

wykonanie

  • Wybór 8 kapitanów, z których każdy dobiera sobie 3 osobowy zespół

  • Każdy zespół pobiera sprzęt i ustawia stanowisko wskazane przez N „nie wolno ciągnąć materaca po podłodze”

  • N objaśnia sposób wykonania ćw., równocześnie kapitanowie demonstrują ćwiczenia

  • Start i koniec ćw. na sygnał N

  • Kierunek przejścia zgodnie ze wskazówkami zegara (z I na II,... z VIII na I)

  • Czas trwania ćw. 2 min, przerwa 15 sek

  • Gdy pierwszy ćwiczący znajduje się na drugiej drabince kolejny rozpoczyna ćwiczenie

  • Gdy ćwiczący opuści materac kolejny rozpoczyna ćwiczenie

  • Kończący ćwiczenie przekazuje piłki partnerowi stojącemu przed ławeczką

  • Przy przeskoku RR proste w stawie łokciowym

  • Gdy ćwiczący opuści materac kolejny rozpoczyna ćwiczenie

  • Po wykonaniu ćw. przekazanie piłki partnerowi

  • Gdy ćwiczący pokona 2 płotek startuje kolejny

0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic

5 Uspokojenie organizmu, korekcja postawy

6 Czynności organizacyjno -wychowawcze

7 Nastawienie uczniów do wykonywania samodzielnych zadań i ćwiczeń w czasie wolnym

  1. W marszu wspięcie na palcach, RR unieść w górę-wdech, na całych stopach, RRw dół-wydech

  2. Zabawa uspokajająca „minutka”

  1. Uprzątnięcie sali

  2. Zbiórka w rozsypce w siadzie dowolnym

  3. Podsumowanie zajęć, wyróżnienie najlepiej ćwiczących uczniów.” Kto pamięta, w których miejscach wyczuwamy tętno?”

  1. Zadanie domowe : stań przed lustrem i spróbuj skontrolować własną postawę ciała

  2. Sportowe pożegnanie

2 min

2 min

1 min

  • Każdy zespół porządkuje swoje stanowisko

  • Uczniowie odpowiadają na pytania

  • Odniesienie sprzętu do magazynu


