Aleksandra Olejarz
II rok KEA
Scenariusz lekcji muzyki dla klasy I - III
TEMAT LEKCJI: W filharmonii.
CELE: * uczeń:
- odróżnia metrum na 3 i 4.
- reaguje ruchem na zmianę dynamiki, tempa muzyki,
- odtwarza podany rytm,
- ruchem interpretuje treść muzyki,
- potrafi wygrywać rytm na instrumentach perkusyjnych,
- wie, kim jest dyrygent, orkiestra
- umie taktować na 4
- ma poczucie rytmu
- potrafi pokazać, jak gra się na poszczególnych instrumentach
FORMA: - zbiorowa,
- indywidualna
METODY: - wprowadzająco - ćwiczeniowa
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: - plansza z postacią dyrygenta
- plansza - orkiestra symfoniczna
- batuta
- nagranie orkiestry symfonicznej, oraz jazzowej
- odtwarzacz
Przebieg lekcji
CZĘŚĆ WSTĘPNA:
Przywitanie muzyczno rytmiczne: „dzień dobry dzieci - dzień dobry panu”
Sprawdzenie listy obecności
CZĘŚĆ GŁOWNA
Ćwiczenia wstępne:
Improwizacja ruchowa, nauczyciel gra na fortepianie, uczniowie w rytmu muzyki :
Maszerują w miejscu;
Klaszczą w rytm marsza;
Poruszają się do tyłu;
Podają sobie ręce idąc w kole;
Obracają się;
Kłaniają się na lewo i prawo;
b) Nauczyciel gra na pianinie melodie na przemiennie w metrum na 4 i 3. Gdy nauczyciel gra melodie na 4 - dzieci podskakują do góry na raz. Gdy gra na 3; kucają na pierwsza miarę taktu.
Wspólnie śpiewamy poznaną tydzień temu piosenkę: Jesienny kujawiaczek.
Nauczyciel pisze na tablicy cyfry: 2, 4, 2, 3, 4, 3. zapraszamy jedno dziecko do tablicy, by pokazywało co jakiś czas któraś z cyfr. Pozostali uczniowie wyklaskują rytm na tyle, ile pokaże dziecko stojące przy tablicy (akcentując na raz).
Nauczyciel wybija rytm ze zmianą metrum co pewien czas. Dzieci dobierają się w kole na tyle, ile wypada metrum.
Nauczyciel prezentuje jak taktuje się na 4. Dzieci powtarzają
nauczyciel gra zaproponowaną przez dzieci piosenkę. Dzieci próbują odgadnąć, czy jest ona na 4. jeżeli tak, to taktują. Jeżeli nie - wybierają kolejną piosenkę.
Rozdanie instrumentów.
Nauczyciel staje przed dziećmi i dyryguje na 4. Dzieci mają odgadnąć, na ile dyrygujemy oraz zauważyć dynamikę - głośno, cicho, szybko, wolno.
Nauczyciel pokazując plansze pyta uczniów:
- Kto był w filharmonii?
- Kto wie, co to jest filharmonia, co się tam znajduje?
- Co to jest orkiestra- omówienie fotografii orkiestry. - Kim jest dyrygent? Nauczyciel prosi, by ochotnik pokazał, gdzie stoi dyrygent w czasie koncertu, jak jest ubrany, co trzyma w ręku
- Czy potraficie wymienić na jakich instrumentach grają muzycy w orkiestrze?(gdy ktoś wymieni, podchodzi do tablicy i próbuje odszukać instrument na tablicy
Zabawa „dyrygent”: dzieci siadają w kole. Jedno dziecko wychodzi do innego pomieszczenia, w tym czasie pozostali wybierają pośród siebie dyrygenta, który będzie pokazywał jak gra się na różnorodnych instrumentach. Pozostałe dzieci mają za zadanie naśladować dyrygenta, który co chwilę zmienia pokazywany instrument. Zadaniem dziecka zgadującego jest odgadnięcie, kto jest dyrygentem grupy. Jeśli dziecko nie odgadnie, wówczas ponownie wychodzi. Zabawę powtarzamy.
Dzieci słuchają nagranych utworów w wykonaniu różnych orkiestr (symfoniczna, jazzowa). Próbują rozpoznać poszczególne instrumenty. Podczas słuchania nagrania dzieci mimicznie naśladują muzyków z orkiestry.
CZĘŚĆ KOŃCOWA:
Zabawa muzyczna: „Nie chcę cię znać..”
Dzieci dobierają się w pary. Śpiewając tekst piosenki pokazują wymyśloną przez siebie choreografią
Zapowiedz nowego tematu
Zadanie domowe: narysuj dyrygenta w zeszycie.