SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE II
26.10.2010 r.
TEMAT BLOKU: W świecie owadów.
TEMAT DNIA: Świat motyli.
CELE OGÓLNE:
Doskonalenie wiedzy o świecie motyli;
CELE OPERACYJNE - UCZEŃ:
Dodaje i odejmuje w zakresie 20 z przekroczeniem progu dziesiętnego,
Współpracuje w grupie,
Czyta tekst ze zrozumieniem,
Wyszukuje w tekście potrzebne informacje,
Rozwija wiedzę o motylach,
Wypełnia szablon motyla dowolną techniką plastyczną,
Słucha ze zrozumieniem;
METODY I TECHNIKI PRACY (wg. W. Okonia):
Podające - praca z tekstem,
Problemowe - burza mózgów,
Eksponujące - impresyjne, ekspresyjne,
Praktyczne - zadań wytwórczych;
FORMY PRACY:
Indywidualna,
Grupowa;
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Karteczki z nazwami gatunków,
Karta pracy - działania matematyczne,
Tekst o motylach,
Szablony motyli,
Ilustracja przedstawiająca budowę motyla;
LITERATURA MERYTORYCZNA I METODYCZNA:
Informacje o motylach - internet;
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Wprowadzenie do zajęć:
Podział uczniów na cztery grupy - nauczycielka rozdaje karteczki z czterema nazwami gatunków motyli: bielinek, paź królowej, rusałka, jedwabnik.
2. Rozwiązywanie zadań na dodawanie i odejmowanie w zakresie 20 - praca w grupach:
Nauczycielka rozdaje każdej grupie arkusz z działaniami na dodawanie i odejmowanie. Każdemu wynikowi przypisana jest litera. Zadaniem uczniów jest rozwiązanie działań i przyporządkowanie podanym liczbom odpowiednich liter. Odczytanie hasła - motyl. Zał. 1
3. Praca w grupach - poznajemy motyle:
Każda grupa dostaje krótki tekst o motylach. (Zał. 2) Zadania dla grup:
- kolory skrzydeł,
- odżywianie,
- różnice między motylami nocnymi a dziennymi,
- budowa ciała.
Na końcu każda grupa prezentuje swoją pracę.
4. Nauczycielka rozdaje uczniom ilustrację przedstawiającą budowę motyla. Uczniowie wklejają ją do zeszytu i kolorują obrazek.
5. Praca plastyczna:
Praca indywidualna. Nauczycielka rozdaje uczniom kilka szablonów motyli - do wyboru. Uczniowie wyklejają je papierem kolorowym, plasteliną, bibułą lub kolorowymi liśćmi.
Lub praca grupowa: ozdabianie dużego szablonu motyla w grupie.
6. Wycieczka do muzeum motyli.
Zał. 1
|
|
|
|
|
|
19 |
9 |
6 |
14 |
17 |
5 |
20 - 4 = A
15 + 3 = G
4 + 6 = F
13 + 6 = M
7 + 9 = K
18 - 9 = O
13 - 2 = P
16 - 10 = T
3 + 12 = C
16 - 4 = R
12 - 7 = E
13 - 6 = Z
12 + 5 = L
13 + 3 = U
9 + 5 = Y
Zał. 2
Motyle należą do olbrzymiej gromady owadów.
Mają one trzy pary nóg i ciało podzielone na trzy odcinki: głowę, tułów i odwłok.
Znaczną część głowy zajmują duże, półkuliste oczy. Motyle nie mają nosów a oddychają przez malutkie otworki położone po obu stronach ciała. Ich narządami węchu są czułki, które odbierają również fale dźwiękowe i drgania podłoża, czyli pełnią funkcję uszu. Otworem gębowym jest długa ssawka do wysysania nektaru.
Dorosłe motyle odżywiają się sokami i nektarem. Gąsienice, czyli małe motyle mają gryzący aparat gębowy i są bardzo żarłoczne. Zjadają liście różnych gatunków roślin, także trujących, drewno, wosk lub resztki organiczne.
Motyle możemy podzielić na gatunki dzienne, aktywne w ciągu dnia i motyle nocne, czyli ćmy. Motyle dzienne uważane są za jedne z najpiękniejszych zwierząt, żyjących na ziemi. Charakterystyczną cechą motyli są niezwykle kolorowe skrzydła oraz pokrywające ciało maleńkie łuski, które łatwo się odrywają i zostają na naszej ręce, kiedy dotkniemy motyla.
Motyle nocne, czyli ćmy różnią się od motyli dziennych tym, że odpoczywają ze skrzydłami rozłożonymi na boki. Motyle dzienne najczęściej składają skrzydła pionowo nad ciałem.
Ćmy są przeważnie grubsze i bardziej "włochate", a motyle dzienne szczuplejsze i "mniej owłosione".
Skąd motyle biorą tak bajeczne ubarwienie? Kolory zależą od rodzaju roślin, spożywanych przez larwę, czyli małego motyla. Na przykład kolor żółty lub pomarańczowy na skrzydłach bierze się z tego samego związku, który odpowiada za kolor marchewki.
Pewne gatunki motyli wytworzyły charakterystyczne barwy ostrzegawcze, które uprzedzają napastnika o istniejącym zagrożeniu. Ćmy ubarwione są bardzo ubogo. Sprawia to, że są one mało widoczne na tle zieleni lub kory drzew dla potencjalnych drapieżników. Jest to doskonały kamuflaż.
Dorosły motyl żyje od 1 dnia do 6 miesięcy, bardzo rzadko dłużej.
Bielinek Paź królowej Rusałka Jedwabnik
Bielinek Paź królowej Rusałka Jedwabnik
Bielinek Paź królowej Rusałka Jedwabnik
Bielinek Paź królowej Rusałka Jedwabnik
Bielinek Paź królowej Rusałka Jedwabnik
Bielinek Paź królowej Rusałka Jedwabnik