KONSPEKT ZAJĘĆ PLASTYCZNYCH PRZEPROWADZONYCH
PRZEZ ANNĘ SZ
W GRUPIE DZIECI 5 - LETNICH
TEMAT: Wesołe zabawy na łące.
CELE OPERACYJNE:
dziecko potrafi samodzielnie pozyskać nową barwę poprzez mieszanie dwóch kolorów,
posługuje się niestandardowymi przyborami w swoim działaniu (gąbka, patyczek od loda, zgnieciona gazeta, rurka do napojów itp.),
uzyskuje zaplanowane przez siebie formy za pomocą linii i plam,
potrafi współdziałać w zespole, planuje pracę, dzieli się zadaniami,
rozpoznaje i nazywa kwiaty, owady,
potrafi dobrać podpisy do odpowiednich obrazków.
POMOCE: gąbki, farby, palety do farb (dla każdego dziecka), ilustracje kwiatów, krążki gimnastyczne, płyta z utworem "Cztery pory roku" Vivaldiego, zagadki, ilustracje zwierząt i roślin żyjących na łące, obrazki, podpisy, wiersz M. Buczkówny pt. „Łąka”, instrumenty muzyczne, nagranie odgłosów z łąki.
FORMY PRACY:
grupowa,
indywidualna,
zespołowa
METODY:
integracyjna,
rozmowa kierowana,
działania praktyczne.
PRZYGOTOWANIE DO ZAJĘCIA:
Dzieci w ranku, samodzielnie uzyskiwały farbę zieloną, mieszając kolor żółty i niebieski w dowolnie wybranych przez siebie proporcjach. Następnie malowały duże arkusze papieru na zielono.
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
Wprowadzenie do tematu - zagadka
Zielony dywan, a na nim kwiatów tyle.
Piją z nich nektar pszczoły, osy i motyle.
Zabawa muzyczna „ zwierzęta na łące”.
Na dywanie leży kilka obrazków odwróconych grzbietami do góry. Kilkoro dzieci ( tyle ile obrazków) biega pomiędzy nimi, pozostałe siedzą wokół dywanu i obserwują kolegów. Na przerwę w muzyce każde dziecko podnosi obrazek , ogląda , odkłada. Po chwili dzieci kolejno pokazują ruchem, co zobaczyły na obrazku. Pozostali obserwują ruch i próbują odgadnąć co kryją kartoniki. Na koniec wszystkie dzieci naśladują ruchem wybranego mieszkańca łąki.
Słuchanie wiersza M. Buczkówny „Łąka”- rozmowa o łące, odwołanie do treści wiersza, wycieczki, ilustracji.
Rozwiązywanie zagadek o kwiatach rosnących na łące. Wyszukiwanie odpowiedniego obrazka i podpisu, umieszczanie go na tablicy
Nad modrą stróżką
Nad stawem szerokim, z niebieskich płatków
Patrzy żółtym okiem. Chociaż maleńka ubrana skromnie,
Prosi cichutko- nie zapomnij o mnie
( niezapominajka)
Chociaż w nazwie kryją liczbę „100”
Jednak na każdej łące spotkasz ich tysiące!
( stokrotki)
Kwiat co się na łące czerwieni ,
Będzie grzechotką na jesieni.
( mak)
Imię dostały od kaczki,
Płatki złoci im słońce.
W ogródku ich nie zobaczysz,
znajdziesz je za to na łące!
( kaczeńce)
Próby układania własnych zagadek o zwierzętach i roślinach żyjących na łące.
Zabawa ruchowa: Motyle i kwiaty.
Słuchanie i rozpoznawanie odgłosów z kasety.
Rozmowa o tym co słychać na łące.
Zabawa z instrumentami perkusyjnymi „ Wesoła łąka”.
Naśladowanie odgłosów łąki za pomocą instrumentów. Dzwonki- to pszczółki, grzechotki- szum wiatru, kołatki - klekot bociana ,tamburiny to np. bąki lub chrząszcze itp. Reszta dzieci która nie ma instrumentów naśladuje głosem innych mieszkańców łąki np żab, świerszczy, myszy itp.
Słuchanie fragmentów muzyki Vivaldiego z cyklu „ Cztery pory roku- lato”.
Wypowiedzi dzieci na temat wysłuchanego utworu: o czym opowiada? Jakie głosy słyszeliście?
Zabawa ruchowa przy muzyce: "Pszczoły".
Nauczycielka rozkłada na podłodze krążki - kwiaty. Dzieci - pszczółki - "latają" po sali przy muzyce. Na przerwę, każda "pszczółka", siada na kwiatek.
Wyjaśnienie tematu zajęcia.
Nauczycielka pokazuje przygotowane przez dzieci w ranku arkusze papieru pomalowane na zielono - to jest łąka. Zadaniem dzieci jest "zapełnienie" jej kwiatami i owadami według własnego pomysłu.
Nauczycielka pokazuje przybory do malowania ( gąbki, patyczki, zgnieciona gazeta, rurki do napojów itp.) i demonstruje sposób posługiwania się nimi. Wspólnie z dziećmi omawia paletę dostępnych kolorów, zachęca do mieszania barw i uzyskiwania nowych.
Działanie twórcze dzieci.
Nauczycielka dzieli dzieci na zespoły czteroosobowe. W trakcie pracy puszcza z płyty muzykę np. "Cztery pory roku" Vivaldiego oraz stosuje słowne wspomaganie inspirujące pracę dzieci. Dzieci mają prawo wykorzystać w swojej pracy inne przybory, według własnego pomysłu.
Zakończenie.
Nauczycielka wraz z dziećmi dokonuje oceny prac, udziela pochwały dzieciom i zespołom zasługującym na wyróżnienie.
3