figury przestrzenne z komputerem - scenariusz IIIg, FIGURY PRZESTRZENNE


0x08 graphic

SCENARIUSZ

Temat: Przestrzeń kształtuje umiejętności matematyczne.

Klasa III b

Czas trwania: 1 godz. lekcyjna.

Cel główny: konstruowanie figur przestrzennych, przekroje figur przestrzennych, budowanie wielościanów foremnych i wielokątów foremnych oraz wielokątów gwiaździstych, powtórzenie własności wielokątów i figur przestrzennych.

Cele operacyjne :

uczeń zna pojęcie figur płaskich i przestrzennych i dobrze nimi operuje, uczeń potrafi odczytywać, analizować i interpretować własności figur,

uczeń potrafi wykonać polecenia dotyczące wykonania poszczególnych poleceń na komputerze.

uczeń kształci pojęcie bryły obrotowe.

Metoda: praca z komputerem w grupach dwuosobowych.

Środki, pomoce: komputery, programy na stronach;

1) http://www.jolam.republika.pl/

2) http://dzamik13.republika.pl/

Uwaga: Scenariusz tej lekcji został opracowany w oparciu o wykorzystanie w/w stron.

Przebieg lekcji:

1) Uczniowie przechodzą na wspomnianą wyżej stronę(1).

KROK 1

Polecamy uczniom przejście :

I Analizowanie konstrukcji walca - model interaktywny

Walec na rysunku obok powstaje poprzez obrót prostokąta ABDC wokół osi AC. Używając myszki sprawdź właściwości tej bryły


Terminologia

odcinek BD nazywamy tworzącą l odcinek AB jest promieniem podstawy r , koło o środku A jest podstawą dolną

koło o środku C jest podstawą górną , odcinek AC jest wysokością walca h

Wzory

Pole powierzchni całkowitej: Pc = 2· r² + 2 r·h

Pole powierzchni bocznej: Pb = 2 r·h

Objętość walca: V = r²·h

KROK 2

Polecamy uczniom przejście :

II Konstrukcja walca - animacja

Punkt A porusza się po okręgu koła będącego rzutem podstawy walca na płaszczyznę ekranu, obrazuje ruch punktu A1 po okręgu podstawy walca ( animacja pokazuje powstanie walca poprzez obrót prostokąta oznaczonego szarym kolorem).

KROK 3

Polecamy uczniom przejście :

III Walec - przekrój poprzeczny

Po przecięciu płaszczyzną równoległą do podstawy walca, otrzymujemy przekrój poprzeczny, którego obrazem jest koło ośrodku w punkcie O.

Używając myszki porusz punkty C lub G aby sprawdzić zachowanie konstrukcji.

KROK 4

Polecamy uczniom przejście : IV Walec - przekrój osiowy

Po przecięciu płaszczyzną zawierającą obrotu walca, otrzymujemy przekrój osiowy, którego obrazem jest prostokąt EFGH.

Używając myszki porusz punkty C lub E aby sprawdzić konstrukcję.


2) Postępujemy podobnie omawiając stożek i kulę. Uczniowie przechodzą na stronę(2).

Uczniowie obserwują bryły obrotowe: powstawanie oraz przekroje poprzeczne i osiowe figur

3) Postępujemy podobnie omawiając wielościany i wielokąty foremne ( gwiaździste ) Uczniowie przechodzą na stronę(1).

PRACA DOMOWA

Uczniowie otrzymują na kartkach adresy stron z których korzystali na lekcji. Polecenie: Sprawdź się: Rozwiąż test.

0x01 graphic


