Marek Biesiada 07-10.10.08
Konspekt lekcji WOS
w klasie I A, B, C (PG 5), I B, C (PG 1)
Temat: Człowiek i jego potrzeby
Cele dydaktyczno-wychowawcze.
Po lekcji uczeń potrafi:
Zdefiniować termin „potrzeba”.
Odróżnić funkcjonowanie człowieka jako jednostki biologicznej i społecznej.
Wymienić te potrzeby, których zaspokojenie pozwala jednostce przeżyć oraz te potrzeby, które oprócz przeżycia zapewniają wszechstronny i harmonijny rozwój.
Odróżnić potrzeby biologiczne, psychiczne, społeczne i kulturalne.
W schemat piramidy - hierarchia potrzeb według Maslowa wpisać własne potrzeby
Metody:
rozmowa nauczająca
elementy opowiadania
Środki dydaktyczne:
podręcznik
Tok lekcji:
Czynności nauczyciela |
Czynności uczniów |
Uwagi |
1 |
2 |
3 |
I. Czynności organizacyjno - porządkowe.
|
|
|
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
Temat: Człowiek i jego potrzeby
1. Potrzeba
2. Klasyfikacja potrzeb Maslowa
|
Uczniowie zapisują temat do zeszytu.
I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o społeczeństwie, cz. 1, Warszawa 1999, s. 21. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. 1. Potrzeba
I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o społeczeństwie, cz. 1, Warszawa 1999, s. 21-24. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. 2. Klasyfikacja potrzeb Maslowa a) potrzeby I klasy wynikające „z braku” czegoś
b) potrzeby II klasy, której główną grupę potrzeb w tej klasie stanowią potrzeby samo urzeczywistnienia (samorealizacji)
|
|
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
V. Zadanie pracy domowej |
Zadanie 1,2,3/24 |
|
VI. Ocena pracy uczniów na lekcji. |
Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach. |
Uczniowie aktywni otrzymują oceny. |
1