KAROŃ KATARZYNA Gr.II B
KONSPEKT LEKCJI
TEMAT: NAUCZANIE PRZERZUTU BOKIEM.
Klasa : VI
Płeć : chłopcy
Ilość: 13
Miejsce: sala gimnastyczna
Czas: 45min.
Przybory: ławeczki gimnastyczne, skakanki
CELE GŁÓWNE LEKCJI:
1.UMIEJĘTNOŚCI: uczeń potrafi wykonać uproszczony przerzut bokiem z obniżonej pozycji wyjściowej
2.MOTORYCZNOŚĆ: uczeń potrafi szybko i poprawnie wykonać uproszczony przerzut bokiem
3.WIADOMOŚCI: uczeń poznaje podstawowe wiadomości z zakresu asekuracji współćwiczącego
4.AKCENT WYCHOWAWCZY: uczeń dba o bezpieczeństwo swoje i współćwiczących
TOK LEKCJI |
ZADANIA SZCZEGÓŁOWE |
DOZOW. |
UWAGI ORG-METOD |
1.Zorganizowa-nie grupy i spr- awdzenie goto- wości do zajęć.
2.Motywacja do aktywnego udziału w lekcji.
3.Rozgrzewka.
4.Kształtowanie umiejętności, doskonalenie sprawności. |
1.Zbiórka . 2.Powitanie „ czołem grupa”. 3.Sprawdzenie obecnosci.
1.Podanie tematu lekcji. 2.Pokaz motywacyjny nowego elementu.
1.Zabawa ożywiająca „Berek ranny”- berek oznaczony szarfą stara się kogoś schwy- tać, osoba dotknięta nie tylko staje się berkiem, ale musi się trzymać jedną ręką za dotknięte miejsce. 2.Bieg dookoła sali. W biegu na przemian stronne krążenia ramion w przód i w tył. 3.W postawie zasadniczej krążenia nadga- rstków. 4.Ćw.RR-postawa zasadnicza przodem do drabinki, swobodny (bezwładny) opad na drabinkę, powrót poprzez odepchnięcie się od drabinki do postawy. 5.Ćw.T.-postawa rozkroczna, opad T z opa- rciem RR na drabinkach, pogłębienie i powrót do postawy. 6.Ćw. NN.- postawa zasadnicza , twarzą do drabinek, RR trzymają drabinkę na wyso- kości bioder, wykonujemy przysiady 7.Ćw.TT stajemy prawym bokiem do dra- binki, prawa noga oparta na wysokości biodra, skrętoskłon do Np. i skłon do Nl po chwili zmiana nogi. 8.Ćw. RR i NN-wejście na drabinkę i zej- ście samymi rękami. 9.Ćw. T-postawa zasadnicza,krążenia TT w prawą i lewą stronę. 10.Ćw.równoważne- postawa zaszdnicza, RR trzymają drabinkę, odmachy Np.i Nl w tył. 11.Podskoki „Pajacyki”.
STANOWISKO I Ćwiczący doskonalą przewroty: w przód z przysiadu podpartego do przysiadu podpar- tego. -j.w. w tył -przewrót w tył z siadu skulonego do siadu klęcznego.
STANOWISKO II Ćwiczący doskonalą stanie na rękach przy drabinkach z asekuracją współćwiczącego.
|
2 min.
2 min.
10 min |
Sprawdzenie stro-jów sportowych .
Podział grupy na cztery zastępy. Na sygnał prowa- dzącego rozpo- częcie i zakoń- czenie ćwiczenia na danym stano- wisku.
|
5.Uspokojenie organizmu.
6.Czynności organizacyjno- wychowawcze.
7.Nastawienie do samodzielnej pracy. |
STANOWISKO III Nauczanie przerzutu bokiem: -przeskoki zawrotne z półprzysiadu -przeskoki zawrotne przez ławeczkę -w rozkroku, RR w bok wznos Np. w bok z jednoczesnym pochyleniem TT w przeci- wną stronę. Ułożenie dłoni na ziemi i wy- konanie uproszczonego przerzutu bokiem . -j.w w tym, że podczas wznoszenia nogi równocześnie odchylamy TT w przeciwną stronę, skręcając głowę w stronę wzniesio- nej nogi. Próby wykonania przerzutu o prostych nogach.
STANOWISKO IV Dowolne przeskoki przez skakankę.
Zabawa uspokajająca,,Minutka''-ćwiczący leżą tyłem zamykają oczy i starają się wyczuć kiedy upłynie 1 minuta.
1.Uporządkowanie sali. 2.Zbiórka. 3.Pożegnanie „czołem grupa”
Zachęcenie do wykonywania prostych ćwi- czeń gimnastycznych w domu.
|
28 min
1 min.
1 min.
1 min.
|
Nauczyciel kory- guje błędy i zwra- ca uwagę na pop- rawność wykony- wania ćwiczeń.
Przejścia między stanowiskami prowadzący uro- zmaica różnoro- dnymi ćwiczenia- mi(w podskokach ,na czworakach, czołgając się).
-w rozsypce
|
1