Hanna Krzypkowska
opiekunka dziecięca, II sem
Konspekt zajęć metodą flanelografu.
Czas trwania: ok. 15 min
Grupa wiekowa: 2-3 rok życia
Ilość dzieci: 3-4
Temat zajęć: Zwierzęta podwórkowe.
rodzaj zajęć: zabawa dydaktyczna
cele zajęć:
1.ogólny: kształtowanie procesów poznawczych oraz rozwijanie mowy biernej i czynnej
2.szczegółowy:
Dostarczanie różnego rodzaju wrażeń dotykowych i wzrokowych
Umiejętność rozpoznawania głosów i wyglądu zwierząt oraz ich nazywanie.
Ćwiczenie mięśni narządów mowy poprzez powtarzanie zgłosek hau, kwa itp.
Słuchanie ze zrozumieniem wierszyka
Wzbogacanie słownika dzieci
3.towarzyszące:
Zwrócenie uwagi na życie zwierząt
doskonalenie motoryki dzieci
Miejsce zabawy: w sali na dywanie
Pomoce: rysunki oraz pacynki (maskotki) zwierząt występujących w piosence (świnka, kaczka, wrona, piesek).
Przebieg zajęć
Czynności opiekunki |
Czynności dzieci |
Zaprowadzam dzieci na dywan. |
Dzieci siadają na dywanie. |
Pytam się ich czy wiedzą jak wygląda świnka, kaczka, wrona i piesek oraz czy wiedzą jakie dźwięki wydają. |
Dzieci odpowiadają. |
Pokazuje dzieciom pacynki wyżej wymienionych zwierząt oraz mówię jakie dźwięki wydają (kojarzenie zwierzęcia z dźwiękiem jaki wydaje) i proszę żeby powtórzyły. |
Dzieci patrzą i powtarzają. |
Pokazuje dzieciom rysunki wyżej wymienionych zwierząt i proszę żeby powiedziały co to za zwierze i jaki wydaje dźwięk (ewentualnie dopasowanie rysunku do pacynki). |
Dzieci patrzą, słuchają, odpowiadają i pokazują. |
Śpiewam dzieciom piosenkę pt. „Dziwne rozmowy” gestykulując w trakcie pacynkami zwierząt. |
Dzieci słuchają i patrzą. |
Proszę dzieci żeby włączyły się w śpiewanie piosenki poprzez powtarzanie dźwięków wydawanych przez zwierzęta (kwi, kwa, kra, hau). |
Dzieci włączają się w piosenkę. |
Pokazuje dzieciom jak chodzi kaczka, piesek, wrona i zaczarowuje je (czary mary, hokus pokus teraz dzieci są ....) w poszczególne zwierzęta. |
Dzieci patrzą i pod wpływem „zaklęcia” zmieniają się w zwierzątka. |
Odczarowuje dzieci (abra kadabra bęc, koniec psot) i siadamy na dywanie. |
Dzieci po „odczarowaniu” siadają na dywanie. |
Dziękuję dzieciom za zabawę i pytam czy się podobało. |
Dzieci dziękują za zabawę i odpowiadają czy im się podobało. |
„ Dziwne rozmowy” A. Aleksandrowicz
1.W chlewiku mieszka świnka I trąca ryjkiem drzwi. Gdy niosę jej jedzenie, To ona „kwi- kwi- kwi!” 2. Opodal chodzi kaczka, Co krzywe nóżki ma. Ja mówię jej dzień dobry A ona: „ kwa-, kwa-, kwa-!” |
|
3. Na drzewie siedzi wrona, Od rana trochę zła. Gdy pytam: „jak się miewasz?” To ona: „kra-, kra-, kra-!” 4.Przed budą trzy szczeniaczki Podnoszą straszny gwałt. Ja mówię: „cicho pieski”, A one „hau-, hau-, hau-!” |