Marek Biesiada 23-26.09.08
Konspekt lekcji WOS
w klasie I a, I b, I c, I d (PG 5), I b, I c (PG 1)
Temat: Człowiek istota społeczna.
Cele dydaktyczno-wychowawcze.
Po lekcji uczeń potrafi:
W prosty sposób wyjaśnić jak rozumie pojęcie „społeczeństwo”.
Określić, na czym polega istota bycia jednostką w społeczeństwie.
Wymienić po kilka cech wrodzonych - związanych z wyglądem a także osobowością i charakterem oraz kilka cech nabytych.
Wyjaśnić znaczenie terminów: osobowość, egoizm, tolerancja.
Wyjaśnić, co to jest rozwój człowieka i co na niego wpływa.
Metody:
rozmowa nauczająca
Środki dydaktyczne:
podręcznik
Tok lekcji:
Czynności nauczyciela |
Czynności uczniów |
Uwagi |
1 |
2 |
3 |
I. Czynności organizacyjno - porządkowe.
|
|
|
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
Temat: Człowiek istota społeczna.
1. Dlaczego człowiek jest istotą społeczną?
2. Od czego zależy rozwój człowieka?
|
Uczniowie zapisują temat do zeszytu.
I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o społeczeństwie, cz. 1, Warszawa 1999, s. 16. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. 1. Dlaczego człowiek jest istotą społeczną?
I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o społeczeństwie, cz. 1, Warszawa 1999, s. . Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. 2. Od czego zależy rozwój człowieka a) cechy wrodzone
b) cechy nabyte
|
Egoizm - samolubstwo, przesadna sił swoim interesom, potrzebami, niedostrzeganie innych.
Tolerancja - wyrozumiałość, otwartość dla odmienności drugiego człowieka.
Osobowość - to zespół trwałych cech i własność danej jednostki, które reagują jej zachowanie i działanie. |
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
V. Zadanie pracy domowej |
Zadanie 2/17 |
|
VI. Ocena pracy uczniów na lekcji. |
Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach. |
Uczniowie aktywni otrzymują oceny. |
1