02.Człowiek istota społeczna, 12.PRACA W SZKOLE, ZSG NR 4 2008-2009, PG NR 5


Marek Biesiada 23-26.09.08

Konspekt lekcji WOS

w klasie I a, I b, I c, I d (PG 5), I b, I c (PG 1)

Temat: Człowiek istota społeczna.

  1. Cele dydaktyczno-wychowawcze.

Po lekcji uczeń potrafi:

  1. Metody:

  1. Środki dydaktyczne:

  1. Tok lekcji:

  2. Czynności nauczyciela

    Czynności uczniów

    Uwagi

    1

    2

    3

    I. Czynności organizacyjno - porządkowe.

    • sprawdzenie listy obecności

    • zapisanie tematu lekcji do dziennika

    1. Rekapitulacja wtórna:

    • ?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    1. Realizacja nowych treści:

    Temat: Człowiek istota społeczna.

    1. Dlaczego człowiek jest istotą społeczną?

    • Dlaczego człowiek jest istotą społeczną?

    2. Od czego zależy rozwój człowieka?

    • Od czego zależy rozwój człowieka?

    • Co to są cechy wrodzone?

    • Co to są cechy nabyte?

    Uczniowie zapisują temat do zeszytu.

    I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o społeczeństwie, cz. 1, Warszawa 1999, s. 16.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    1. Dlaczego człowiek jest istotą społeczną?

    • jest istotą rozumną - myśli, przeżywa, wyraża swoje uczucia

    • może kierować swoim postępowaniem,

    • dokonywać wyborów i podejmować decyzje związane z własnym życiem, np. kształceniem się, pracą zawodową, miejscem pracy i miejscem zamieszkania, przynależnością do określonej organizacji itp.

    • posiada kulturę i zdolną ją tworzyć

    • pozostaje w ścisłych związkach związanych z otaczającym go światem - dzięki Czemy istnieje, rozwija się i działa

    I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o społeczeństwie, cz. 1, Warszawa 1999, s. . Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    2. Od czego zależy rozwój człowieka

    a) cechy wrodzone

    • cechy, które człowiek dziedziczy po przodkach, sam nie ma na nie wpływu do nich zalicza się:

    • budowa ciała,

    • wzrost,

    • kolor oczu.

    b) cechy nabyte

    • cechy, które człowiek zdobywa i kształtuje w ciągu życia - może na nie wpływać;

    • człowiek może zmienić i doskonalić swoje postępowanie pod warunkiem, że chce to zrobić;

    • może eliminować negatywne cechy, np. egoizm, lenistwo, brak tolerancji, a wybrać właściwości i nawyki pozytywne, jak systematyczność, pracowitość, wytrwałość, uczciwość, wyrozumiałość;

    • postępować tak, aby być akceptowanym przez innych - to nie znaczy wcale być taki sam jak inni;

    • każdy człowiek ma bowiem indywidualne, niepotrzebne, tylko jemu właściwe cechy, które odróżniają go od innych;

    • każda jednostka ludzka ma określoną osobowość.

    Egoizm - samolubstwo, przesadna sił swoim interesom, potrzebami, niedostrzeganie innych.

    Tolerancja - wyrozumiałość, otwartość dla odmienności drugiego człowieka.

    Osobowość - to zespół trwałych cech i własność danej jednostki, które reagują jej zachowanie i działanie.

    1. Rekapitulacja pierwotna

    • ?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    V. Zadanie pracy domowej

    Zadanie 2/17

    VI. Ocena pracy uczniów na lekcji.

    Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach.

    Uczniowie aktywni otrzymują oceny.

    1


