6325


Przeanalizuj metodą kolejnych podstawień wpływ zmiany liczby godzin pracy oraz stawki na miesięczne płace pracownika.

Plan

Wykonanie

Miesięczna płaca

3840

4510

Ilość godzin

192

205

Stawka godzinowa

20

22

0x01 graphic
O=4510-3840=670 zł

0x01 graphic
=192 0x01 graphic
=205

0x01 graphic
=20 0x01 graphic
=22

0x01 graphic
=205*20-192*20=260

0x01 graphic
=205*22-205*20=410

Wzrost liczby godzin o 13 w stosunku do planu spowodował wzrost miesięcznej płacy o 260 zł. Wzrost stawki godzinowej o 2 zł spowodował wzrost miesięcznej płacy o 410 zł.

Oceń metodą kolejnych podstawień wpływ poniższych czynników na wzrost zużycia materiałów.

1999

2000

Koszt zużycia materiałów

100000 zł

120000 zł

Cena materiałów

20 zł/kg

25 zł/kg

Wielkość produkcji

1000 szt

1200 szt

Norma zużycia materiałów

5 kg/szt

4 kg/szt.

0x01 graphic
O=120000-100000=20000

0x01 graphic
=20 0x01 graphic
=25

0x01 graphic
=1000 0x01 graphic
=12000x01 graphic

0x01 graphic
=5 0x01 graphic
=4

0x01 graphic
=25*1000*5-20*1000*5=125000-100000=25000

0x01 graphic
=25*1200*5-25*1000*5=150000-125000=25000

0x01 graphic
=25*1200*4-25*1200*5=120000-150000=-30000

Wzrost produkcji o 200 szt przy normie zużycia i cenie materiałów z 1999 roku spowodował wzrost kosztów zużycia materiałów o 25000 zł.

Wzrost ceny materiałów o 5 zł spowodował wzrost kosztów zużycia materiałów o 25000 zł.

Spadek normy zużycia materiałów o 1 kg/szt spowodował obniżkę kosztów zużycia materiałów o 30000 zł.

Dokonaj wstępnej oceny porównawczej cen biletów MZK:

V

VI

Cena paliwa w zł/l

2 zł

2,5 zł

Cena biletu w zł/szt.

4,5 zł

5,8 zł

0x01 graphic
0x01 graphic

Cena biletu została zawyżona o 0,175 zł względem podwyżek cen paliwa.

Ustal wielkość płac bezpośrednich w firmie usługowej oraz czynniki, które wpłynęły na jej zmianę w 2000 roku.

1999

2000

Płace bezpośrednie ogółem

15*234360=3515400 zł

18*244200=4395600 zł

Zatrudnienie

168 osób

176 osób

Czas pracy zatrudn. ogółem

234360 h

244200 h

Stawka zł/h

15 zł/h

18 zł/h

Średni czas pracy

234360/168=1395 h

244200/176=1387,5 h

0x01 graphic
= 168 osób 0x01 graphic
= 176

0x01 graphic
= 15 zł/h 0x01 graphic
= 18

0x01 graphic
= 1395 h 0x01 graphic
= 1387,5

Płace bezpośrednie na osobę : 3515400/168=20925 zł - rok 1999 0x01 graphic
=24975-20925=4050

Płace bezpośrednie na osobę : 4395600/176=24975 zł - rok 2000

0x01 graphic
=176*15*1395-168*15*1395=3682800-3515400=167400

0x01 graphic
=176*18*1395-176*15*1395=4419360-3682800=736560

0x01 graphic
=176*18*1387,5-176*18*1395=4395600-4419360=-23760

Wzrost zatrudnienia o 8 osób spowodował wzrost płac bezpośrednich o 167400 zł

Wzrost stawki na godzinę o 3 zł spowodował wzrost płac bezpośrednich o 736560 zł

Spadek średniego zatrudnienia o 7,5 h spowodował spadek płac bezpośrednich o 23760 zł

Przedsiębiorstwo produkuje płyn do mycia naczyń. Przeanalizuj co i i waki sposób wpłynęło na wartość produkcji.

1999

2000

Wartość produkcji

84000 zł

105000 zł

Liczba butelek

42000 szt

50000 szt

Liczba zatrudnionych

20 osób

25 osób

Cena jednostkowa

2 zł/szt

2,10 zł/szt

Ilość szt /osobę

42000/20=2100 szt/osobę

50000/25=2000 szt/osobę

0x01 graphic
=20 0x01 graphic
=25

0x01 graphic
=2 0x01 graphic
=2,10

0x01 graphic
=2100 0x01 graphic
=2000

0x01 graphic
=25*2*2100-20*2*2100=105000-84000=21000

0x01 graphic
=25*2,10*2100-25*2*2100=110250-105000=5250

0x01 graphic
=25*2,10*2000-25*2,10*2100=105000-110250=-5250

0x01 graphic
=105000-84000=21000

Wzrost zatrudnienia o 5 osób spowodował wzrost produkcji o 21000 zł

Wzrost ceny jednostkowej o 0.1 zł spowodował wzrost produkcji o 5250 zł

Spadek wydajności na osobę o 100 szt spowodował spadek wartości produkcji o 5250 zł.



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
6325
6325
6325
6325
6325
6325 Package Pick Up

więcej podobnych podstron