Konspekty do zajęć z dziećmi do programu pracy wychowawczej z elementami edukacji ekologiczno- przyrodniczej ,,SPOTKANIE Z PRZYRODĄ”.
Jesień
SCENARIUSZ NR 1
Temat: Stragan- zapoznanie z treścią wiersza pt. ,,Na straganie” J. Brzechwy.
Teatrzyk z wykorzystaniem naturalnych okazów.
Cele operacyjne:
Dziecko zna fragmenty wiersza J. Brzechwy ,,Na straganie”.
Dziecko zna i potrafi nazywać i rozpoznawać warzywa występujące w wierszu.
Dziecko potrafi swobodnie improwizować słownie i ruchowo.
Dziecko potrafi zgodnie bawić się z innymi w zrobionym teatrzyku.
Dziecko zna formy grzecznościowe i potrafi je zastosować w praktyce: proszę, przepraszam, dziękuję.
Dziecko wie co oznacza słowo ,,stragan warzywny”, co można na nim kupić.
Dziecko umie podzielić słowa na sylaby- nazwy warzyw.
Metody:
Słowne: rozmowa, recytacja, burza mózgów.
Czynne: zadań stawianych do wykonania.
Oglądowe: pokaz, obserwacja.
Formy: praca z grupą dzieci i indywidualna
Środki dydaktyczne: naturalne okazy warzyw występujących w wierszu, zrobiony teatrzyk, imitacja straganu.
Przebieg zajęcia
Recytacja wiersza przez wychowawcę- pokaz naturalnych okazów warzyw.
Burza mózgów- wypowiedzi dzieci na temat wiersza:
Co to jest stragan? Gdzie spotkały się warzywa?
Co można kupić na straganie warzywnym? Jak trzeba się zachowywać robiąc zakupy? (formy grzecznościowe).
Jak skończyła się kłótnia warzyw?
Powtórna recytacja wiersza- rozdanie dzieciom warzyw (wstają te które mają czytane w danej chwili warzywo).
Utrwalenie nazw warzyw- dopasowywanie warzywa do wypowiadanej nazwy. Dzieci starsze- podział nazw warzyw na sylaby.
Zabawa w teatr- dzieci w teatrzyku same robią przedstawienie. Zwracamy uwagę na wypowiedzi całym zdaniem, używanie form grzecznościowych.
Zmiana ról dzieci.
Zabawa ruchowa ,,Stragan”- każde dziecko siedzi na podłodze, przed nim rozłożona szarfa- stragan. Dzieci biegają w rytm muzyki dookoła swoich straganów. Na przerwę w muzyce siadają w swoich straganach i wypowiadają nazwy pokazywanych przez wychowawcę warzyw- dzieląc słowa na sylaby.
Zakończenie zajęcia- zebranie szarf. Odłożenie warzyw do kącika przyrody.
SCENARIUSZ NR 2
Temat: Wielkie grzybobranie.
Cele operacyjne:
Dziecko potrafi nazwać wybrane grzyby- dzieląc je na jadalne i trujące.
Dziecko potrafi ulepić grzybek z plasteliny, stosując odpowiednie kolory. (jadalne bądź trujące).
Dziecko potrafi podzielić na sylaby wyrazy: kozak, las, kura, muchomor, grzyb, drzewo.
Dziecko potrafi utrzymać porządek w swoim miejscu pracy.
Metody:
Słowne: rozmowa, burza mózgów
Czynne: zadań stawianych do wykonania
Oglądowe: pokaz, obserwacja
Formy: praca z grupą i indywidualna
Środki dydaktyczne:
Plastelina, grzybki z plasteliny przygotowane przez wychowawcę (pokaz wzoru), ilustracja lasu i grzybów, podkładki tekturowe do pracy z
plasteliną, ilustracja schematu budowy grzyba, ilustracje grzybów jadalnych i trujących, prawdziwy grzyb.
Przebieg zajęcia:
Rozmowa na temat ilustracji ,,Grzybobranie”. Pokaz ilustracji i nazywanie grzybów jadalnych i trujących (wyszukiwanie różnic)- burza mózgów.
Podział wyrazów na sylaby, liczenie sylab w słowach, głosowanie wyrazów (dzieci starsze): las, borowik, prawus, muchomor, kurka, zajączek.
Omówienie budowy grzyba wg schematu (pokaz schematu grzyba), kapelusz, nóżka, korzenie.
Zabawa ruchowa ,,Grzybobranie”- pantomima, dzieci naśladują ruchy grzybiarza: schylają się po grzyby, niosą koszyk, słuchają śpiewu ptaków, odpoczywają pod drzewem.
Praca przy stoliku ,,Plastelinowe grzybki”
pokaz grzybków wykonanych przez wychowawcę- zwrócenie uwagi na dobór kolorów i porządek w miejscu pracy.
lepienie grzybów przez dzieci
zwrócenie uwagi na drobne, charakterystyczne cechy w wyglądzie np. kropki muchomora
omówienie wykonanych prac
ustawienie grzybków w kąciku przyrody.
Sprzątnięcie stolików po skończonej pracy.
Podziękowanie za udział w zabawie.
Zima
SCENARIUSZ nr 1
Temat: Zwierzęta leśne i ich zwyczaje.
Cele operacyjne:
Dziecko umie nazywać i rozpoznawać zwierzęta leśne: sarna, zając, dzik, niedźwiedź, wiewiórka.
Dziecko wie czym odżywiają się i jak zdobywają pokarm wybrane zwierzęta leśne.
Wie, które zwierzęta zasypiają na zimę.
Umie dzielić na sylaby nazwy zwierząt.
Umie wypowiadać się całym zdaniem.
Metody:
Zabawowa
Słowna- rozmowa, polecenia.
Naśladowcza
Aktywizująca- burza mózgów.
Formy: praca z grupą, praca indywidualna
Pomoce dydaktyczne: ilustracja lasu i wybranych zwierząt w nim żyjących: sarna, lis, wiewiórka, niedźwiedź, zając, borsuk, karty pracy dla każdego dziecka- zwierzęta i ich przysmaki.
Przebieg zajęcia:
Opowiadanie wychowawcy na temat ilustracji ,,Leśne zwierzęta”. Rozmowa dotycząca obrazka.
Rozpoznawanie i nazywanie zwierząt leśnych. Poznanie sposobu w jaki te zwierzęta zdobywają pożywienie.
Jak nazywają się zwierzęta pokazane na obrazku?
Co możesz powiedzieć na temat tych zwierząt?
Czym żywią się te zwierzęta?
W jaki sposób zdobywają pokarm?
Które z tych zwierząt zasypia na zimę?
Podział nazw zwierząt na sylaby.
S.A.- RNA, LIS, WIE- WIÓ- RKA, NIE- DŹWIEDŹ, DZIK, ZA- JĄC
Dzieci starsze- przeliczanie sylab, głosek w słowach.
Zabawa ruchowa- ,,Naśladuj zwierzątko”
Wąż- pełzanie
Zając- skoki
Sarna- bieg na palcach
Praca przy stoliku- połącz zwierzątko z jego przysmakiem.
Wiewiórka- orzechy
Niedźwiedź- miód
Dzik- żołędzie
Sarna- siano
Zając- mlecz
Omówienie wykonanej pracy.
Zaproszenie do zabawy kołowej ze śpiewem ,,Stary Niedźwiedź”- zmiana ról tak aby każde dziecko było niedźwiedziem.
Zakończenie zajęcia.
SCENARIUSZ NR 2
Temat: Wycieczka do lasu. Podziwiamy zimowy krajobraz.
Cele operacyjne:
Dziecko wie jak poruszać się po jezdni i chodniku.
Dziecko potrafi zaobserwować zmiany zachodzące w przyrodzie zimą.
Dziecko umie narysować kredką rysunek na temat: ,,Las zimą”.
Metody:
Słowna- rozmowa, instrukcja
Praktycznego działania- wycieczka
Zabawowa
Formy: wycieczka z grupą dzieci
Pomoce dydaktyczne: kolorowe kredki, kartki z bloku.
Przebieg zajęcia:
Dzieci siedzą w dowolnym miejscu na dywanie. Zapoznanie dzieci z celami pieszej wycieczki do lasu. Obserwacja zmian zachodzących w przyrodzie zimą. Rozpoznawanie i nazywanie ptaków mieszkających w lesie zimą. Rozpoznawanie śladów na śniegu. Zwrócenie uwagi na przestrzeganie zasad ruchu drogowego, bezpieczne poruszanie się po jezdni i chodniku. Przygotowanie do wycieczki.
Piesza wycieczka do lasu.
Obserwacja przyrody zimą (drzewa, krzewy, ptaki).
Zbieranie eksponatów do kącika przyrody- szyszki, gałązki.
Chwila swobodnej zabawy w lesie- zabawy na śniegu- chodzenie po śladach, śnieżki, udawanie jazdy na nartach.
Powrót do placówki.
Dzieci siedzą w dowolnym miejscu na dywanie. Rozmowa podsumowująca wycieczkę do lasu.
Jakie zmiany zachodzą w przyrodzie, gdy nadchodzi zima?
Jak nazywają się ptaki, które spotkaliśmy w lesie?
Jak zachowywały się ptaki?
Co najbardziej podobało ci się w lesie?
Czy lubicie chodzić do lasu?
Dzieci siedzą przy stolikach, na których leżą kartki i kredki.
Rysunek na temat ,,Las zimą”.
Omówienie prac.
Wystawa prac.
5. Zakończenie zajęcia.
Wiosna
SCENARIUSZ NR 1
Temat: Wiosenna łąka- poszukujemy wiosny.
Cele operacyjne:
Dziecko wie jaka jest obecnie pora roku i potrafi ją nazwać.
Dziecko wie jakie zmiany zachodzą w przyrodzie wiosną.
Dziecko zna cechy charakterystyczne dla wiosny.
Dziecko wie jak zachować się podczas wycieczki.
dziecko umie obserwować i słuchać przyrodę.
Metody:
słowna- burza mózgów
czynna- wycieczka
3. oglądowa
Formy: praca z grupą dzieci
Środki dydaktyczne: obrazek łąki wiosną, żywe okazy roślin, owadów i zwierząt znalezionych na łące
Przebieg zajęcia:
Rozmowa na temat obrazka ,,Łąka”. Burza mózgów-
Co możemy zobaczyć na łące?
Kogo możemy spotkać na łące? (motyla, ślimaka, biedronkę, mrówki, muchy, trawy, kwiaty). Można posłuchać ptaków.
Przedstawienie dzieciom celu wycieczki- udamy się dziś na poszukiwanie wiosny. Musimy mieć uszy i oczy otwarte. Posłuchamy śpiewu ptaków. Zrobimy bukiety z kwiatów.
Przypomnienie zasad bezpieczeństwa podczas wycieczki.
Wycieczka na łąkę. Bezpośrednia obserwacja przyrody- roślin, owadów i zwierząt. Słuchamy śpiewu ptaków.
Zabawa ruchowa na łące, z elementem równowagi- ,,Nie podepcz kwiatów”, z elementem podskoku- ,,Wiosna rozwija kwiaty”.
Robimy na łące bukiety kwiatowe.
Powrót do placówki.
Ustawienie bukietów bukietów kąciku przyrody.
Omówienie wycieczki- wypowiedzi dzieci na temat: co zaobserwowały na łące. Nazywamy kwiaty w bukietach- mlecz, koniczyna, stokrotka.
Zakończenie zajęcia.
SCENARIUSZ NR 2
Temat: Wiosenny ogródek.
Cele operacyjne:
Dziecko wie co to jest ,,nowalijka i zna ich nazwy: sałata, rzodkiewka, szczypior, ogórek.
Dziecko wie co potrzebne jest roślinie do wzrostu.
Dziecko wie z czego wyrastają rośliny: cebuli i nasionka.
Potrafi prawidłowo posiać nasionka i nimi się opiekować.
Umie utrzymać porządek w miejscu pracy.
Metody:
Słowne
Aktywizujące- zadań stawianych do wykonania
Przykładu
Formy: praca z grupą dzieci
Środki dydaktyczne: kolorowa ilustracja ogródka wiosennego, papier, nożyczki, patyczki, sadzonki, nasionka, pojemniki, konewka, łopatki.
Przebieg zajęcia:
Rozmowa na temat ilustracji przedstawiająca wiosenny ogródek.
Burza mózgów: Co to są nowalijki?, Jakie znacie nowalijki?, Gdzie one rosną?
Zapoznanie dzieci z przygotowanym materiałem. Pokaz nasion, cebulek, sadzonek.
Wyjaśnienie dzieciom ich zadania. Wysiew nasion do pojemników.
Przypomnienie co potrzebne jest roślinom do wzrostu- woda, światło, ziemia.
Oznaczenie roślin- przygotowanie patyczków z obrazkiem rośliny.
Pokaz przez wychowawcę sadzonek: pomidora, ogórka, papryki, pora, selera. Pokaz różnych nasion i cebulek.
Przygotowanie ziemi w pojemnikach.
Wysiew i sadzenie nasion- groszek, fasolka, cukinia dynia, słonecznik. Praca indywidualna. Podlanie wysianych nasion.
Zakończenie zajęcia. Przeniesienie pojemników do kącika przyrody. Umycie rąk po zajęciu.
Lato
KONSPEKT NR 1
Temat: Robimy sałatkę owocową.
Cele operacyjne:
Dzieci potrafią nazwać i rozpoznać wybrane sezonowe owoce: porzeczki, truskawki, wiśnie, czereśnie, maliny, poziomki, jagody.
Dzieci potrafią posługiwać się ostrym narzędziem- nóż.
Potrafią pracować zespołowo.
Potrafią utrzymać ład i porządek w miejscu swojej pracy.
Dzieci znają higienę spożywania owoców.
Metody:
Słowne
Aktywizujące
Przykładu
Formy: praca z grupą dzieci.
Środki dydaktyczne: Owoce, deseczki, nożyki z okrągłym końcem, ściereczki, miseczki, widelczyki, serwetki.
Przebieg zajęcia:
Wychowawca wnosi do sali kosz pełen sezonowych owoców oraz dodatkowo: pomarańcze, winogron, kiwi, banan, brzoskwinie.
Rozmowa z dziećmi na temat zawartości kosza.
Nazywanie i rozpoznawanie owoców. Higiena spożywania owoców- mycie rąk i owoców pod bieżącą wodą przed jedzeniem.
Zabawa ,,Czarodziejski worek”- rozpoznawanie zmysłowe owoców.
Przedstawienie celu zajęcia- zrobimy sałatkę owocową.
Przypomnienie zasad posługiwania się nożem.
Umycie owoców i rąk.
Robimy sałatkę- obieranie i krojenie owoców przez dzieci. Utrzymanie porządku w miejscu pracy.
Kultura spożywania deseru.
Zakończenie zajęcia.
KONSPEKT NR 2
Temat: ,,Dzień na wiejskim podwórku”
Cele operacyjne:
Dziecko potrafi nazwać i rozpoznać zwierzęta hodowane na wsi: krowa, kura, kogut, gęś, kaczka, owca.
Dziecko umie rozpoznać i naśladować głosy tych zwierząt.
Dziecko wie co od kogo mamy: mleko od krowy, wełnę od owcy, jajka od kury.
Metody:
Słowne
Czynne, aktywizujące
Oglądowe
Formy: praca z grupą dzieci
Środki dydaktyczne: wymyślone opowiadanie przez wychowawcę na podstawie książeczki ,,Dzień na wiejskim podwórku”, ilustracje zwierząt hodowlanych, karta pracy dla każdego dziecka.
Przebieg zajęcia:
Słuchanie opowiadania wychowawcy ,,Dzień na wiejskim podwórku”.
Rozmowa na temat opowiadania- burza mózgów: jakie zwierzęta występowały?, Jakie odgłosy wydają zwierzęta?, Co ludzie mają od zwierząt?, Po co ludzie hodują zwierzęta?.
Wychowawca pokazuje obrazki, a dzieci naśladują odgłosy zwierząt z obrazka.
Zabawa ruchowa- zadaniem dzieci jest naśladować ruchy i głosy zwierząt jakie wychowawca pokazuje na obrazku.
Praca przy stolikach. Zadaniem dzieci jest połączyć zwierzę z tym co ono produkuje: Krowa- mleko, owca- wełna, kura- jajka. Dzieci mają również za zadanie dokończyć kolorować obrazek.
Podsumowanie zajęcia- kogo możemy spotkana wiejskim podwórku?
Zakończenie zajęcia piosenką ,,Stary Donald farmę miał”.
OPRACOWAŁA
JOANNA GRALAK