Agnieszka Szczygielska
KONSPEKT ZAJĘĆ
Data: 22 XII 2010r.
Klasa: 3 gimnazjum
Przedmiot: funkcjonowanie w środowisku
Temat: Wieczór wzruszeń i życzeń
Czas trwania lekcji: 3 x 45 min.
Cel główny:
- utrwalenie wiadomości dotyczących Wigilii
- doskonalenie umiejętności wypowiadania się na dany temat
- kształcenie umiejętności głośnego czytania
- redagowanie świątecznych życzeń dla osób bliskich
- zapoznanie ze zwyczajami bożonarodzeniowymi w różnych krajach Europy
- doskonalenie zachowania się przy stole
Cele operacyjne (uczeń):
- potrafi rozwiązać krzyżówkę
- wypowiada się na temat Wigilii w swoim domu
- wysłuchuje wiersza M. Buczkówny pt. „Przy Wigilii”
- potrafi głośno przeczytać faragment tekstu
- wypowiada się na temat treści przeczytanego wiersza
- umie zredagować życzenia świąteczne dla swoich bliskich
- bierze udział w klasowej Wigilii
- rozwiązuje psychozabawę
Metody:
Wg Kupisiewicza:
- praca z książką
- pogadanka
- zajęcia praktyczne
Formy:
- indywidualna
- zbiorowa
Środki dydaktyczne: karty pracy, szablon z narysowaną krzyżówką, kartka z tekstem wiersza Mieczysławy Buczkówny pt. „Przy Wigilii”, obrusy, sztućce, talerzyki plastikowe, papierowe serwetki, opłatek, potrawy wigilijne, magnetofon, płyty z nagraniami kolęd
Przebieg zajęć:
Część wstępna
Powitanie uczniów i sprawdzenie listy obecności
Ćwiczenia kalendarzowe i ustalenie daty dnia
Krzyżówka. Nauczyciel wiesza na tablicy szablon z narysowaną krzyżówką, a uczniom rozdaje małe krzyżówki. Odczytuje hasła, a ochotnicy udzielają odpowiedzi i zapisują je na szablonie. Każdy z uczniów wpisuje odpowiedzi w swoją krzyżówkę. (Załącznik nr 1)
Część właściwa
Swobodne wypowiedzi uczniów na temat Wigilii w ich domach.
Odczytanie przez nauczyciela wiersza Mieczysławy Buczkówny pt. „Przy Wigilii” (Załącznik nr 2)
Głośne indywidualne czytanie fragmentów tekstu przez uczniów.
Pogadanka na temat zwyczajów wigilijnych nie występujących w wierszu.
Uczniowie rozwiązują świąteczny konkurs. (Załącznik nr 3)
Wspólne redagowanie świątecznych życzeń dla swoich najbliższych. Nauczyciel zapisuje je na tablicy, a uczniowie w zeszytach.
Psychozabawa: „Jak należy zachować się przy stole?” Ciche czytanie ze zrozumieniem. (Załącznik nr 4)
Każdy z uczniów otrzymuje karteczkę z ciekawostką na temat zwyczajów bożonarodzeniowych w różnych krajach Europy. Po kolei głośno odczytują informacje. (Załącznik nr 5)
Przygotowanie wigilijnego stołu w klasie.
Dzielenie się opłatkiem.
Wspólne spożywanie wigilijnych potraw przyniesionych przez rodziców uczniów. Słuchanie kolęd w celu wytworzenia odpowiedniego nastroju.
Część końcowa
Sprzątanie sali.
Podziękowanie uczniom za udział w zajęciach.
Załącznik nr 1
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
|
|
|
|
|
|
|
||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||
|
|
|
|
|
|
|
|
Rozpoczynamy Wigilię, gdy się pierwsza zapala.
Najpiękniejsza ozdoba w domu w czasie świąt.
Biały, zimny puch.
Uroczysta kolacja.
Śpiewamy ja w czasie świąt Bożego Narodzenia.
Ozdoby choinkowe.
Zapalamy je na choince.
Załącznik nr 2
Mieczysława Buczkówna
„Przy Wigilii”
Podzielić się opłatkiem,
Powiedz mi, co to znaczy?
- To dobrze życzyć innym
I wszystko im przebaczyć.
Przy wigilijnym stole -
Niech obcy gość zasiądzie,
W twoim rodzinnym kole -
Przy opłatku, kolędzie…
Załącznik nr 3
Rozwiąż świąteczny konkurs. Litery przy właściwych odpowiedziach utworzą hasło. Uzupełnij nim zdanie.
Kładzione pod obrusem
M - pieniądze
W - siano
K - zboże
Tradycyjna liczba potraw podczas wieczerzy
S - im więcej, tym lepiej
T - 3
I - 12
Wieszana pod sufitem
O - bombka
G - jemioła
U - choinka
Śpiewane podczas świąt
P - przeboje młodzieżowe
K - pieśni patriotyczne
I - kolędy
Cecha tradycyjnych wigilijnych potraw
L - bezmięsne
R - gotowane
W - kolorowe
Uroczysta msza o północy
D - rezurekcja
Z - roraty
I - pasterka
Przed rozpoczęciem wieczerzy
B - śpiewamy Sto lat
A - dzielimy się opłatkiem
I - rozpakowujemy prezenty
…………………….. to uroczysta wieczerza spożywana wieczorem w dniu poprzedzającym Boże Narodzenie.
Załącznik nr 4
Załącznik nr 5
W Niemczech choinki są wyjątkowo okazałe i pięknie przystrojone. Zwyczaj ich ubierania narodził się właśnie w tym kraju około trzysta lat temu. Niemcy są też ojczyzną jednej z najbardziej znanych kolęd na świecie pt. „Cicha noc, święta noc”.
|
Na Węgrzech, podobnie jak u nas, pod obrus wkłada się sianko, a wyciągnięcie najdłuższego źdźbła wróży długie życie. Na stole nie może zabraknąć ciasta z makiem, bo mak zapewnia rodzinie miłość.
|
W 1223 roku we Włoszech święty Franciszek zorganizował pierwsze jasełka Bożego Narodzenia. Wzięły w nich udział żywe zwierzęta. Obecnie najsłynniejsza szopka na świecie z figurami naturalnej wielkości ustawiana jest co roku przed Bazyliką św. Piotra w Rzymie.
|
W Austrii o godzinie piątej po południu rozbrzmiewa w oknach mały dzwoneczek. To znak, że rozpoczyna się świąteczna kolacja.
|
We Francji dzieci wierzą, że to mały Jezusek przynosi im prezenty w wigilijną noc i wkłada je do bucików ustawionych przy kominku. Wieczerza wigilijna rozpoczyna się dopiero po pasterce.
|
W Danii tradycyjnym daniem wigilijnym jest budyń z ryżu. Gospodyni ukrywa w nim jeden migdał. Kto go znajdzie, dostaje świnkę z marcepana, która zapewnia szczęście przez cały rok.
|
W Hiszpanii prezenty rozdawane są dopiero 6 stycznia, w Święto Trzech Króli. Dzieje się tak na pamiątkę darów, jakie Jezus otrzymał od mędrców ze Wschodu: Kacpra, Melchiora i Baltazara.
|