Marek Biesiada 19.09.08
Konspekt lekcji WOS
w klasie III B i III C (PG 1) oraz III D (PG 5)
Temat: Funkcje partii i systemy partyjne.
Cele dydaktyczno-wychowawcze.
Po lekcji uczeń potrafi:
Wyjaśnić terminy: „system partyjny: jednopartyjny, dwupartyjny i wielopartyjny”, „koalicja rządząca”, „opozycja”
Wyjaśnić jakie są główne funkcje partii.
Omówić różnice pomiędzy różnymi partiami politycznymi ( z umiejętnością określenia: prawica, lewica, centrum).
Omówić wady i zalety różnych systemów partyjnych (poprzez wypowiedź przykładami).
Wymienić najważniejsze partie działające w Polsce i określić krótko ich ideologię.
Metody:
rozmowa nauczająca,
wykład
praca z podręcznikiem
Środki dydaktyczne:
podręcznik
Tok lekcji:
Czynności nauczyciela |
Czynności uczniów |
Uwagi |
1 |
2 |
3 |
I. Czynności organizacyjno - porządkowe.
|
|
|
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
Temat: Funkcje partii i systemy partyjne.
1. Funkcje partii
2. System partyjny
3. Systemy partyjne:
|
Uczniowie zapisują temat do zeszytu.
I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o społeczeństwie, cz. 1, Warszawa 1999, s. 11. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. 1. Funkcje partii
I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o społeczeństwie, cz. 1, Warszawa 1999, s. 11. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. 2. System partyjny
I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o społeczeństwie, cz. 1, Warszawa 1999, s. 11-12. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. 3. Systemy partyjne:
|
|
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
V. Zadanie pracy domowej |
Zadanie 4 i 5/15 |
|
VI. Ocena pracy uczniów na lekcji. |
Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach. |
Uczniowie aktywni otrzymują oceny. |
1