Rafał Jaśniewski III KZ i WP
SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH
Temat dnia
Poznajemy wodę
Zapis w dzienniku
Wprowadzenie litery „w” na podstawie wyrazu „woda”.
Cel ogólny
Kształtowanie umiejętności pisania wielkiej i małej litery „w” „W”. Wyposażenie uczniów w zasób podstawowej wiedzy o wodzie jaką możemy spotkać w naszym kraju.
Cele operacyjne uczeń
Wypowiada się na temat do czego w życiu człowieka służy woda
Opowiada jak należy zachowywać się nad wodą
Bierze aktywny udział w zabawie ruchowej.
Podzieli wyraz „woda” na sylaby, głoski, spółgłoski i samogłoski.
Ułoży wzory wyrazów.
„Napisze” literę „w” w powietrzu, plecach kolegi / koleżanki, ławce i zeszycie.
Metody
słowna- rozmowa
oglądowa - pokaz ilustracji z wodą ( jeziora, morza, rzeki, wodospady ) , pokaz litery „w”
praktycznego działania- zabawa ruchowa, układanie modelów wyrazu, „pisanie litery „w”,
Formy pracy
indywidualna
zbiorowa
grupowa
Środki dydaktyczne
ilustracje z różnymi rodzajami Wody
podpisy do ilustracji
kartoniki: białe, czerwone i niebieskie
litery „W” i „w” do pokazania dzieciom
PRZEBIEG ZAJĘĆ
Część wstępna:
Dzieci dostają po kubeczku wody i każdy opowiada co to jest, do czego służy, jak należy się z nią obchodzić w różnych sytuacjach.
Część właściwa:
Pokazanie dzieciom na dywanie ilustracji różnych wód w Polsce ( jeziora, stawy, morze, wodospady, itp.)
Rozmowa na temat wody (opis - jaki ma kolor, w przypadku morza jaki smak - [słony], jak wygląda wodospad itp.).
Dobieranie przez dzieci podpisów do ilustracji.
Zabawa ruchowa „Dzieci w wodzie” (dzieci pokazują jak się pływa, jak nurkuje - biegają po sali a jedno dziecko „ratownik” musi kogoś uratować - dotknąć - tak zwana zabawa w berka )
Wyodrębnienie wyrazu podstawowego „woda”.
Wszystkie dzieci głośno powtarzają wyraz „Woda”.
Dzielenie wyrazu „woda” na sylaby (odpowiedź na pytanie: z ilu sylab składa się wyraz „ woda”?).
Wspólne dzielenie wyrazu „woda” na głoski (z ilu głosek składa się wyraz „woda”?).
Wspólne dzielenie wyrazu „woda” na samogłoski i spółgłoski (dzieci dzielą wyraz podkładając rękę pod brodę i wypowiadają wyraz; dotknięcie brodą ręki sygnalizuje samogłoskę, a odwrotnie spółgłoskę. Odpowiedź na pytanie: z ilu spółgłosek i samogłosek składa się wyraz „woda”?).
Układanie modelu wyrazu z głosek (białych nakrywek). Jeden chętny uczeń robi to na tablicy, a reszta uczniów na swojej ławce.
Układanie modelu wyrazu z samogłosek i spółgłosek.
samogłoska spółgłoska
Zastąpienie przez ucznia nakrywek literami.
w o d a
Nauczyciel daje dzieciom małą literę „w” wyciętą z gąbki
Zastąpienie gąbki litera „w”
W o d a
Wspólne odczytanie wyrazu „woda”.
Pokazanie przez nauczyciela dzieciom wielkiej, drukowanej litery „W” (odpowiedź na pytania: Do czego jest podobna ta litera? Z jakich elementów się składa?). proszę opiszcie ją!
Odpowiedź na pytania: Jakie wyrazy zaczynają się na literę „w”? Jakie wyrazy mają w środku literę „w”? Jakie wyrazy mają na końcu literę „w”?
Pokazanie przez nauczyciela dzieciom małej, pisanej i wielkiej, pisanej litery „w”.
Podanie przez nauczyciela schematu i wspólne „pisanie” litery w powietrzu, na plecach rówieśnika, na ławce.
Wyjaśnienie przez nauczyciela zapisu litery w zeszycie w linie.
Zapis w zeszycie.
Część końcowa:
Praca w grupie : wypisanie przez dzieci jak najwięcej wyrazów zaczynających się na literę „w”
2
w
o
d
a
o
a
w
d