Supraśl, dn. 28.05.2006r.
Opracowała: Agnieszka Kruszewska
nauczyciel Sportowej Szkoły Podstawowej w Supraślu.
ul. Piłsudskiego 1
16-030 Supraśl (woj. podlaskie)
Konspekt lekcji z przyrody dla klasy IV
Temat: Jak człowiek poznaje przyrodę?
Cele:
poznanie zmysłów człowieka
dostrzeganie zależności między narządami zmysłów
przedstawienie najważniejszego narządu w organizmie człowieka - mózgu
zapoznanie z pojęciami : odruchy warunkowe i bezwarunkowe
Realizowane cele w zakresie:
1. wiadomości: uczeń
wymienia zmysły człowieka
wymienia narządy zmysłów człowieka
wymienia narząd pełniący nadrzędną funkcję w organizmie
wie, że niektóre narządy zmysłów mają zdolności adaptacyjne
2. umiejętności:
lokalizuje narządy zmysłów człowieka
dostrzega zależności między narządami zmysłów
podaje przykłady odruchów warunkowych i bezwarunkowych
3. postaw:
uczy się współpracy w grupie
rozumie potrzebę dbania o higienę osobistą w związku ze zdolnością adaptacyjną zmysłów
Metody:
pokaz
pogadanka
obserwacja
metoda aktywnego opisu
elementy skrzynki pytań
Formy pracy:
indywidualna
grupowa
zbiorowa
Środki dydaktyczne:
karty z nazwami zmysłów i narządów zmysłów
kaseta z odgłosami ptaków
ilustracje zwierząt i roślin
opaska
przedmioty do odgadywania
owoce
Przebieg lekcji:
1. Faza organizacyjna
sprawdzenie listy obecności
zapoznanie uczniów z celami lekcji
podanie i zapisanie tematu
Faza realizacyjna
przypomnienie wiadomości z poprzedniej lekcji
I grupa: uczniowie wyjaśniają - Co to jest przyroda?
II grupa: uczniowie wymieniają składniki przyrody ożywionej.
III grupa: uczniowie podkreślają składniki przyrody nieożywionej
rośliny, skały, zwierzęta, bakterie, powietrze, grzyby, woda
odczytanie odpowiedzi przez liderów grup
pogadanka na temat sygnałów jakie odbiera człowiek ze świata połączona ze słuchaniem kasety z odgłosami ptaków, obserwacją okazów zwierząt i roślin, wąchaniem, dotykaniem, degustacją zgromadzonych owoców.
wymienianie zmysłów człowieka i odpowiadających im narządów (za pomocą których człowiek poznaje przyrodę, reaguje na bodźce).
Uczniowie przyporządkowują odpowiednim narządom - zmysły
Narządy zmysłów |
Zmysły człowieka |
Np. Oczy |
Wzrok |
Uszy |
………………………………………….. |
Język |
………………………………………….. |
Nos |
………………………………………….. |
skóra |
………………………………………….. |
wykonanie doświadczeń celem ukazania zależności między narządami zmysłów:
jeden uczeń zawiązuje oczy swojemu koledze opaską, następnie podaje mu różne przedmioty i prosi o odgadnięcie ich nazw - większość przedmiotów nie zostaje odgadnięta. Po zdjęciu opaski uczeń bezbłędnie podaje nazwy przedmiotów.
kolejny uczeń zawiązuje oczy swojemu koledze opaską i podaje mu do spróbowania starte owoce - nazwy owoców uczeń odgaduje bezbłędnie.
Kolejnym etapem doświadczenia jest zasłonięcie nosa ucznia i podanie mu do spróbowania startych owoców. - uczeń ma kłopoty z podaniem nazw owoców.
zapisanie wyniku i wyciągniętych wniosków z doświadczeń.
przedstawienie ilustracji mózgu człowieka - wyjaśnienie jego roli.
stworzenie sytuacji wywołującej odruch bezwarunkowy.
zapoznanie z pojęciami : odruchy warunkowe i bezwarunkowe.
praca grupowa
I grupa: uczniowie podają przykłady działań świadomych i obronnych (definiują nazwy odruchów)
II grupa: uczniowie podają przykłady sytuacji, w których narządy zmysłów mają właściwości adaptacyjne.
III grupa: uczniowie podają przykłady w jaki sposób należy dbać o higienę osobistą.
odczytanie odpowiedzi przez liderów grup
wykonanie notatki w zeszycie - uzupełnianie tekstu z lukami
Człowiek poznaje przyrodę, reaguje na bodźce za pomocą zmysłów: …………..…… , ……….……… , ………….….….. , ….………….. , ……………… .
Narządami zmysłów są: …………..…… , ………….………… , …………..…..….. , …..…………….. , ………………… .
Najważniejszą rolę w organizmie człowieka pełni: …………………. .
Odruchy warunkowe (świadome) odbywają się z udziałem: …………………….. , a odruchy bezwarunkowe (…………………….) z udziałem rdzenia kręgowego.
podsumowanie i ocena pracy na lekcji
zadanie pracy domowej
Na podstawie wiadomości z dzisiejszej lekcji dokładnie opisz dowolny przedmiot, zwierzę lub roślinę podając możliwie najwięcej informacji, bez ujawniania nazwy. Zadaniem kolegów będzie odgadnięcie - co to jest ?
- 1 -
Składniki przyrody ożywionej