Scenariusz lekcji techniki w klasie IV szkoły podstawowej
Temat: Wiklina z papieru - koszyk
Czas trwania 2 x 45 min. (przygotowanie materiałów i wyplatanie koszyków), ponadto
w ciągu tygodnia 3 razy po ok. 10 minut na bejcowanie i lakierowanie
Zagadnienia programowe:
Prace wytwórcze z różnych materiałów (papier) - planowanie, wykonanie, ocena.
Materiały i ich zastosowanie.
Cele operacyjne:
uczeń:
potrafi przygotować stanowisko pracy;
planuje poszczególne etapy pracy;
wie jak łączyć pojedyncze elementy w całość;
zna zasady BHP;
potrafi korzystać z instrukcji;
poznaje możliwości wykorzystania makulatury do tworzenia prac użytkowych;
zna przydatność wykonywanej pracy.
Metody:
pokaz,
demonstracja z objaśnieniami,
ćwiczenia praktyczne,
pogadanka
Formy pracy:
indywidualna
zbiorowa
Środki dydaktyczne:
przykładowe gotowe koszyczki
projektor i komputer
zdjęcia z poszczególnych etapów pracy wyplatania
doniczka lub inna forma
Materiały:
gazety, wykorzystujemy np.: "Gazetę Wyborczą" ze względu na duży format;
patyczek do szaszłyków;
bejca w ciemnym kolorze
lakier do drewna
pędzel
folia ochronna
Narzędzia:
nożyczki;
klej do papieru, może być introligatorski lub wikol;
Procedury osiągania celów:
Przebieg zajęć
Przeprowadzenie czynności organizacyjno porządkowych
sprawdzenie listy
sprawdzenie stanu przygotowania do lekcji
Prezentacja gotowej pracy i omówienie kolejnych etapów jej powstawania na przykładzie pokazu zdjęć.
Przygotowanie papierowej wikliny do wyplatania.
złożoną gazetę tniemy na paski o szerokości ok. 7cm. Po rozłożeniu pasek gazety ma wymiary 56x7cm.
możemy zaznaczyć na brzegu paska miejsca, gdzie zaczniemy nawijanie na patyczek do szaszłyków ok. 1cm i 4cm. Możemy nie zaznaczać, lecz od razu nawijać wybierając to miejsce.
nawijamy gazetę na patyczek - w pierwszym ruchu podwijamy powstały rożek pod patyczek, potem prawą ręką okręcamy patyczek w prawo, a lewą ręką przytrzymujemy nawijany rulonik papieru. Gdy cały pasek papieru zwiniemy w rulon - powstaje rurka długości ok. 55 cm o przekroju 3-4 mm. Przyklejamy zakończenie, aby rurka nam się nie rozwinęła. Początek naszej rurki może być nieco węższy niż końcówka - wykorzystujemy to, aby przedłużać rurkę wyplatając koszyczek. W szersze zakończenie, wklejamy cieńszą część kolejnej rurki. W zależności od wielkości naszej plecionki przygotowujemy kilkadziesiąt gotowych rurek.
Wyplatanie koszyczka
bierzemy siedem rurek, cztery poziomo i trzy prostopadle i przeplatamy kolejno na i pod
kolejną rurkę oplatamy wokół powstałego kwadratu
UWAGA: żeby się dobrze plotło, pająk musi mieć nieparzystą liczbę nóg. Dlatego pierwsza opleciona wokół kwadratu rurka jest opleciona tylko w połowie, druga połowa służy za dodatkową nogę.
przy trzecim okrążeniu rozkładamy wszystkie rurki w formę „promieni słonecznych”. Cały czas przeplatamy co pewien czas oczywiście dokładając kolejną rurkę w celu przedłużenia poprzedniej;
kiedy nasze dno wielkością będzie pasowało do, przygotowanej formy kontynuujemy wyplatanie na formie. Aby splot był równy co jakiś czas należy naciągać wystające rurki i ścieśniać kolejne okrążenia.
po uzyskaniu odpowiedniej wysokości zdejmujemy wypleciony koszyczek z formy i kończymy jego brzeg przycinając na ok. 1 cm wystające „promyki” jednocześnie wsuwając je i przyklejając pod splot wewnątrz koszyczka.
Wykonanie pałąka. Można zrobić pałąk na dwa sposoby.
z trzech rurek splatamy warkocz.
z całej strony gazety zwijamy rulonik
Powstały pałąk wsuwamy i wklejamy dla lepszej wytrzymałości sklejone końcówki warkocza w sploty po dwóch stronach koszyczka.
Powstały koszyczek malujemy bejcą. Bejcowanie możemy po pewnym czasie powtórzyć, celem uzyskania jednolitej barwy.
Na koniec po wyschnięciu bejcy koszyczek lakierujemy. Lakierownie wykonujemy dwukrotnie każdorazowo po wyschnięciu poprzedniej warstwy.
Podsumowanie pracy szukanie odpowiedzi na pytania:
Jakie trudności uczniowie napotkali podczas wykonywania pracy?
Z czego one wynikały?
Ocena wykonanej pracy ze zwróceniem uwagi na jej wykorzystanie i przydatność.
Komentarz:
Zajęcia można przeprowadzić w zależności od czasu, możliwości uczniów i założeń nauczyciela w kilku wersjach:
Zgodnie z podanym całym przebiegiem zajęć w szkole.
Uczniowie według wskazówek przygotowują rurki z gazet w domu, a w szkole już tylko wyplatają. W ten sposób skraca się nam czas pracy.
Bejcowanie i lakierowanie uczniowie wykonają w domu jako pracę dodatkową, a my ocenimy w klasie tylko wyplatanie.
Przez cały czas wykonywanej pracy kontrolujemy wykonywaną pracę i udzielamy wskazówek.
Z papierowej wikliny przy odrobinie czasu i cierpliwości możemy wyplatać różne rzeczy. Najłatwiej jest jednak robić to, na wcześniej wykonanej z kartonu lub innej gotowej formie np.: doniczce, miseczce itp.
4