PONIEDZIAŁEK-ARKUSZ OBSERWACJI ZABAWY-poniedziałek 27czerwiec, EDUKACJA POLONISTYCZNA, PSYCHOLOGIA, SOCJOLOGIA, EDUKACJA PLASTYCZNA, PEDAGOGIKA, SCENARIUSZE ZAJĘĆ


ARKUSZ OBSERWACJI ZAJĘĆ

Data obserwacji: 27.06.2011

Nazwa placówki: Przedszkole nr 27 w Bielsku- Białej, ul. Krakowska 243

Nazwisko i imię prowadzącego: P. mgr Grażyna Krywult

Nazwisko i imię obserwującego: Justyna Momot

Rodzaj zajęć: Zabawa ruchowa

Grupa wiekowa dzieci: 3-4- latki

Problematyka obserwacji:

Temat zajęć: Zestaw zabaw ruchowych w formie opowieści ruchowej: „Nasze zabawki”

Cel główny: Kształtowanie sprawności fizycznej dzieci

Cele szczegółowe: Kształcenie ogólnej sprawności ruchowej dzieci. Kształtowanie prawidłowej postawy. Wdrażanie do sprawnego wykonywania zadań i poleceń nauczycielki. Wdrażanie do zgodnej zabawy. Przypomnienie zasad bezpiecznej zabawy.

Środki dydaktyczne: 3 sznury, krążki, czapka pajaca, tamburyno, płyty z nagraniami.

Poziom osiągnięcia założonych celów (podejście refleksyjne):

Relacje interpersonalne:

Przebieg zajęć:

Czynności nauczyciela

Czynności dzieci

Uwagi, spostrzeżenia

1.N.zaprasza dzieci do zabawy-włącza płytę z muzyką do marszu i prosi dzieci by wstały, zrobiły kółeczko, i maszerowały za nauczycielem po kole, na sygnał nauczyciela podnosząc wysoko kolana- 3 okrążenia.

2. Zabawa orientacyjno- porządkowa „Pajacyk i lalki”- N.wybiera z zamkniętymi oczami „na chybił trafił” dziecko, które będzie odgrywało rolę pajacyka w zabawie, a następnie pozostałe dzieci dzieli na dwie grupy według płci- dziewczynki będą lalkami, a chłopcy- misiami. Rozkłada dwie szarfy po przeciwnych stronach dywanu, które są pułkami dla misiów i lalek. Dzieci zasiadają za odpowiednimi „pułkami”- lalki na lewej półce, misie na prawej. N.gra na tamburyno- „dzieci-zabawki”-biegają po dywanie, kiedy n.przestaje grać, miedzy pułki wchodzi pajacyk, a wszystkie „zabawki” muszą zdążyć usiąść na swoich „pułkach” (za linią) prosto w siadzie skrzyżnym, zanim pajacyk je złapie. Jeśli któraś zabawka nie znajdzie swojego miejsca, nie usiądzie prosto na pułce, pajacyk zabiera ją i to dziecko odpada z zabawy.Zabawa powtarzana 4 razy.

3. Zabawa „wycieramy kurze”- Dzieci zostają na swoich miejscach „na pułkach”- rączka imituje ściereczkę do kurzu- udajemy, że wycieramy nią kurze.

4. Zabawa „Kotki i pieski”-n. ogłasza, że teraz do pokoju weszły kotki i pieski- prosi by dziewczynki zamieniły się w kotki, a chłopcy w pieski, tłumaczy zasady zabawy, gra na tamburynie.

5. Zabawa „Zepsuty pajacyk”- n. włącza nagranie muzyczne- prezentuje ruchy pajacyka i prosi dzieci, aby powtarzały za nim, oraz wsłuchały się w muzykę-kiedy muzyka jest żywa-pajacyk jest szczęśliwy i skacze, a kiedy jest wolniejsza,smutna- pajacyk przestaje skakać i jest „zepsuty”.

6.Karuzela- n.prosi dz. by stanęły w znacznej odległości od siebie, rozłożyły ręce w bok i kręciły się dookoła siebie, uważając na inne dzieci.

7. „Bal lalek”- n. włącza muzykę i prosi dzieci, aby się w nią wsłuchały, i biegały po kole na dywanie w rytm muzyki- tłumaczy dzieciom zasady zabawy i czynnie w niej uczestniczy.

8. „Samochody”- n. rozkłada 3 wstążki w trzech rogach dywanu, które imitują garaże dla „samochodów”. Rozdaje dzieciom krążki-„kierownice” i tłumaczy zasady zabawy.

9. Marsz uspokajający na zakończenie zajęcia . N. włącza płytę z muzyką do marszu-prosi dzieci aby maszerowały spokojnie po kole jak żołnierze i wypowiada słowa: „Raz, dwa, lewa, idzie sobie maluch i piosenkę śpiewa”- prosi dzieci o powtórzenie. Maszeruje z nimi kole i prosi by podniosły ręce do góry i zrobiły wdech nosem, a następnie opuściły i wydech ustami.

Wstają, maszerują po kole za nauczycielem, na sygnał podnoszą wysoko kolana.

Zasiadają na „pułkach” za szarfami, starają się siedzieć przy linii w siadzie skrzyżnym z wyprostowanymi plecami. Wykonują polecenia nauczycielki- reagują na sygnał n. - w czasie gdy tamburyno gra poruszają się po dywanie, a gdy przestaje grać szybko szukają swojego miejsca na „pułce”, uciekając przed pajacykiem.

Obserwują , uważnie słuchają i powtarzają czynności nauczyciela- imitują czynność wycierania kurzu- udają , że ich rączka jest ściereczką i wycierają kurz najpierw prawą rączką przy samej ziemi, potem kucają i wycierają nieco wyżej, następnie wstają i na tym poziomie wycierają , na koniec sięgają i ścierają kurz ręką tak wysoko jak tylko potrafią. Następnie wykonują to samo lewą ręką, a później obiema rączkami.

Dzieci- dziewczynki-kotki, chłopcy-pieski, poruszają się jak zwierzątka na czworakach po dywanie. Reagują na sygnał dźwiękowy- Kiedy słyszą grające tamburyno- czworakują, kiedy tamburyno milknie-turlają się.

Uważnie słuchają muzyki, obserwują i powtarzają ruchy nauczycielki. Adekwatnie do muzyki : żywej i radosnej- skaczą i wykonują ruchy jak pajacyk, a do wolnej i smutnej melodii wykonują skłony ze zwisającymi rękami i spuszczoną głową.

Wykonują polecania nauczyciela- stają w rozsypce, rozkładają ręce na boki i kręcą się dookoła siebie uważając na inne dzieci.

Udają, że są na balu zabawek, wczuwają się w atmosferę zabawy i muzyki, wykonują polecenia nauczycieli- biegają po kole na dywanie- kiedy muzyka jest szybsza poruszają się szybciej i cieszą się, uśmiechają, kiedy muzyka zwalnia- poruszają się wolniej i na twarzach pojawia się smutek, udają smutnych, przygnębionych- starają się reagować na szybkość i nastrój w muzyce.

Kiedy tamburyno gra dzieci-„samochody” poruszają się po jezdni(jeżdżą po dywanie) tak aby nie spowodować żadnego wypadku( nie wpadają na inne dzieci), kiedy tamburyno milknie- samochody muszą zaparkować do jednego z trzech garaży i stać nieruchomo.

Poruszają się po kole, maszerują jak żołnierze, chętne dzieci śpiewają z nauczycielem. Wykonują ćwiczenia oddechowe za nauczycielem. Uspokajają się i regulują oddech.

Marsz sygnalizujący rozpoczęcie zabawy(czas.około 5minut) Koordynacja słuchowo- ruchowa.

Wspomaganie koordynacji wzrokowo- słuchowo- ruchowej i orientacji w przestrzeni.

Przypomnienie zasad bezpiecznego poruszania się po dywanie w trakcie zabawy.

Ćwiczenie dużych grup mięśniowych.

Zabawa z elementem czworakowania, reagowanie na sygnał dźwiękowy, naśladowanie zwierząt, bezpieczne poruszanie się w trakcie zabawy-zabawę powtarzamy 3 razy.

Ćwiczenia tułowia- „zepsuty pajacyk”, ćwiczenia o wielostronnym ruchu- „wesołe pajacyki”, oraz koordynacja słuchowo- ruchowa- wykonywanie odpowiednich ruchów do zasłyszanych dźwięków.

Zabawa prowadzona metodą R. Labana- reagowanie ruchem ciała oraz mimiką twarzy na szybkość i nastrój w muzyce.

Zabawa bieżna. Zwrócenie uwagi na bezpieczne poruszanie się po dywanie wśród innych dzieci. Reagowanie na sygnał dźwiękowy- zabawę powtarzamy 3 razy.

Marsz uspokajający- koordynacja słuchowo- ruchowa.

Ćwiczenia oddechowe, regulujące oddech.


