Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III z wykorzystaniem komputerów
Ośrodek tematyczny: Las jesienią
Temat dnia: Grzybobranie
Cele:
Informatyczne:
sprawne uruchamianie i zamykanie komputera z umiejętnością logowania się do sieci,
kształcenie umiejętności odszukiwania i otwierania wskazanego pliku w otoczeniu sieciowym,
kształcenie umiejętności uruchamiania i przeglądania pokazu prezentacji,
tworzenie katalogu roboczego o określonej lokalizacji,
kształcenie umiejętności odbierania wiadomości poczty elektronicznej,
poznanie sposobu łączenia się z wybraną stroną internetową poprzez link w wiadomości pocztowej,
sprawne przeszukiwanie wybranej strony internetowej,
kształcenie umiejętności zapisywania pliku graficznego ze strony internetowej w określonym katalogu na dysku,
uświadomienie walorów edukacyjnych odpowiednio wybranych stron internetowych.
Pozainformatyczne (dydaktyczno-wychowawcze):
poznanie nazw grzybów jadalnych i kojarzenie ich z odpowiednim obrazem,
kształcenie umiejętności rozpoznawania grzybów jadalnych i trujących,
wdrażanie do właściwych zachowań w lesie podczas grzybobrania,
uświadomienie zagrożeń wynikających z braku umiejętności rozpoznawania grzybów jadalnych,
kształcenie umiejętności cichego czytania ze zrozumieniem,
wdrażanie do samokontroli i autokorekty wykonywanej pracy,
kształcenie umiejętności zgodnej i aktywnej pracy w zespole.
Środki dydaktyczne:
sieć komputerowa w szkolnej pracowni z dostępem do internetu,
prezentacja „Grzybobranie" (udostępnienie w sieci),
duże sylwety grzybów z nazwami wypisanymi na kapeluszach (nazwy grzybów występujących w prezentacji),
koło hula-hop, lub duży rysunek kosza do demonstracji na tablicy lub dywanie,
program do obsługi poczty elektronicznej Microsoft Outlook,
dowolny instrument perkusyjny.
Formy pracy:
praca w zespołach 2-3-osobowych.
Przebieg zajęć
1. Wypowiedzi dzieci na temat jesieni w lesie, wycieczek do lasu na grzybobranie na podstawie wiersza „Na grzyby" i własnych doświadczeń. Zapowiedź innego - komputerowego grzybobrania w internecie.
2. Włączenie komputerów i zalogowanie się do sieci
3. Praca z prezentacją „Grzybobranie"
Odszukanie w otoczeniu sieciowym pliku prezentacji
Uruchomienie pokazu prezentacji
Indywidualne przeglądanie kolejnych slajdów - analiza zdjęć i tekstów
Zamknięcie prezentacji
4. Zabawa ruchowa
Zbieramy grzyby - reagowanie ruchem na ustalony sygnał dźwiękowy, swobodna improwizacja ruchowa do opowiadania nauczyciela
5. Umieszczanie w koszyku grzybów jadalnych
Odczytywanie nazw grzybów umieszczonych na dużych sylwetach grzybów
Wybieranie grzybów jadalnych i umieszczanie ich sylwet w kole lub szablonie koszyka (wykorzystanie wiadomości z przeglądanej wcześniej prezentacji)
6. Przygotowanie koszyka na grzybobranie
Utworzenie na dysku w „Moich dokumentach" katalogu o nazwie „Koszyk"
7. Odebranie i odczytanie wiadomości poczty elektronicznej z zamieszczonym w niej adresem witryny internetowego grzybobrania.
Propozycja zamieszczona w wiadomości otwarcia wskazanej witryny poprzez kliknięcie jej adresu.
Odczytanie instrukcji do zadania na wskazanej stronie internetowej
8. Połączenie ze wskazaną witryną internetową
Przeglądanie i analiza jej zawartości i układu
Demonstracja sposobu zapisania wybranego obrazka na dysku
Ustalenie nazewnictwa do zapisywanych plików graficznych (nazwą pliku powinna być skrócona, zwyczajowa nazwa danego grzyba np. kurka)
9. Internetowe grzybobranie
Przełączenie się na zakładkę - indeks grzybów w języku polskim
Przeglądanie zdjęć grzybów i odczytywanie opisów
Ustalanie po oznakowaniu i opisie grzybów jadalnych
Zapisywanie plików graficznych z wybranymi zdjęciami grzybów w utworzonym wcześniej katalogu „Koszyk"
Zamknięcie przeglądarki internetowej
10. Przeglądanie utworzonych zbiorów podczas internetowego grzybobrania, analiza i ocena poprawności przyrodniczej i informatycznej wykonanego zadania
Czy zapisane zdjęcia umieszczono w odpowiednim katalogu?
Jakie nazwy nadano zapisanym plikom graficznym?
Czy zapisane zdjęcia przedstawiają tylko grzyby jadalne?
Ile zdjęć grzybów zapisały poszczególne grupy?
wybranie grupy, która najlepiej wykonała zadanie.