SCENARIUSZ SPOTKANIA ANDRZEJKOWEGO
Temat: „W krainie wróżb”
Miejsce:
Data: 27-11-2007
Grupa wiekowa: 3,4-latki
Cele ogólne:
Integracja środowiska rodzinnego i przedszkolnego
Współpraca w grupie
Znajomość zwyczajów i tradycji andrzejkowych
Umiejętność wyrażania uczuć i radości z zabaw z rówieśnikami i rodzicami
Środki dydaktyczne:
-tajemniczy wystrój sali; świece, kadzidełka
-płyty CD „Śpiewające brzdące 9” „Gry i zabawy ruchowe”
-opaski dla dzieci z motywem andrzejkowym
-zapisane zabawne powiedzonka dzieci
-ilustracje przedstawiające zawody
-losy z wypisanymi zawodami
-butelka
-sakiewka z grosikami
-miska z wodą
-stopiony wosk
-tekturowy klucz
-cukierki niespodzianki z wróżbami
Opracowanie i prowadzenie:
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1. Powitanie dzieci i rodziców przez nauczyciela oraz przez dzieci piosenką „Dobrze, że jesteś”
2. Wprowadzenie wesołego nastroju; dzieci śpiewają piosenkę „Jestem przedszkolakiem”
3. Zabawa „Miejsce obok mnie jest wolne”
Dzieci i rodzice zabierają krzesełka i ustawiają je w kole na dywanie. Krzesełek jest o jedno więcej niż uczestników zabawy. Osoba, która szybciej dotknie wolnego krzesełka zaprasza na nie kogoś słowami: „Miejsce obok mnie jest wolne, zapraszam… dziecko, lub mamę/tatę dziecka.”
4. Zabawa „Kto to mógł powiedzieć?”
Nauczyciel czyta zabawne powiedzonka dzieci a rodzice próbują odgadnąć co mogło powiedzieć jego dziecko. Kto z rodziców sądzi, że mowa o jego dziecku, wstaje.
5. Zabawa „Kto pierwszy, ten lepszy”
W zabawie biorą udział tylko rodzice, dzieci ich dopingują. Tym razem krzesełek jest o jedno mniej niż uczestników. Rodzice spacerują w trakcie muzyki, a gdy muzyka milknie zajmują miejsce. Kto nie zdąży usiąść odpada itd.
6. Wróżby
Nauczyciel wprowadza w nastrój wróżb, czyli celu spotkania opowiadając krótko o legendzie „Andrzejek”. Nauczyciel mówi:
„Święty Andrzeju daj nam znać
Co się będzie z nami dziać!!!”
WRÓŻBA I
Na dywanie, w kole rozłożone są ilustracje przedstawiające zawody. Dzieci kręcą butelką i odgadują kim będą w przyszłości. Rodzice natomiast ciągną losy, na których wypisane są zawody takie jak na ilustracjach. Wróżba się spełnia tylko wtedy, gdy rodzic i dziecko wylosują ten sam zawód.
WRÓŻBA II
Nauczyciel stawia na krzesełku miskę z wodą. Wszyscy uczestnicy zabierają z sakiewki 1 grosik i myślą życzenie, następnie po kolei rzucają grosik w stronę miski z wodą. Jeśli ktoś trafi to życzenie się spełni, jeśli nie to na spełnienie marzenia trzeba będzie jeszcze poczekać.
WRÓŻBA III
Nauczyciel mówi:
„A teraz wosku lanie
Co ma się stać, niech się stanie!!!”
Uczestnicy podchodzą kolejno do miski z wodą (tej, w której znajdują się grosiki z poprzedniej wróżby). Przygotowany wcześniej stopiony wosk leją przez dziurkę od klucza. Swoje odlewy interpretują jako wróżbę na przyszłość.
WRÓŻBA IV
Wszyscy uczestnicy częstują się cukierkami niespodziankami, do których przypięta jest karteczka z wróżbą.
7. Podzielenie się w rażeniami ze spotkania. Podziękowanie za wspólną zabawę, pożegnanie przybyłych gości.
LISTA UCZESTNIKÓW SPOTKANIA: