SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Pamiątkarstwo
Prowadzący: Magdalena Werner
Klasa: 1 pb
Czas trwania: 3 jednostki lekcyjne
Data: 19 grudnia 2006
Temat: Stroiki świąteczne z materiałów naturalnych
BHP: Używając lakieru zachowaj ostrożność, chroń oczy i odzież
Cele zajęć:
Po zajęciach uczeń powinien wykonać świąteczny stroik z materiałów naturalnych, oraz:
WIE:
Jakich materiałów należy użyć aby wykonać stroik
Jakie narzędzia będą mu potrzebne
Jak należy używać pistoletów na gorąco, aby się nie poparzyć i nie zepsuć pistoletu ( nie zalać go gorącym klejem)
POTRAFI:
Samodzielnie używać pistoletu
Samodzielnie lub z niewielką pomocą nauczyciela wykonać stroik
PAMIĘTA:
Zalecenie bhp
Etapy wykonywania pracy
Metody pracy:
Słowna: formułowanie pytań i odpowiedzi, instruktaż, pogadanka
Praktyczna: wykonanie stroika
Oglądowa: oglądanie przykładowych stroików, oglądanie zdjęć i reprodukcji
Formy pracy:
Indywidualna: wykonanie stroika, porządkowanie swojego miejsca pracy
Grupowa: sortowanie materiałów naturalnych do pojemników i kuwetek
Zbiorowa: udział w prezentacji i oglądaniu zdjęć, pogadance
Pomoce dydaktyczne: zeszyt, długopis, świece, gałązki choiny, lakier, tektura, kora, szyszki, kasztany, żołędzie, róże z liści klony, jarzębina, zatrwian, łupinki z kasztanów, buczyna, gałązki modrzewia, łupinki z orzechów, inne materiały naturalne, zbierane wcześniej podczas wspólnych wyjść do parku i spacerów.
Przebieg zajęć:
Przywitanie, sprawdzenie obecności, nawiązanie pozytywnych relacji z grupą.
Przedstawienie tematy zajęć, zapisanie tematu i krótkiej notatki na tablicy.
Zapisanie tematy, notatki i zalecenia bhp w zeszytach
Uporządkowanie stołów, przygotowanie stanowisk pracy.
Prezentacja przez nauczyciela kilku przykładowych stroików (modeli oraz zdjęć) świątecznych z różnych materiałów, naturalnych oraz sztucznych, przypomnienie, czym różnią się materiały naturalne od syntetycznych, skąd pochodzą materiały naturalne.
Sortowanie materiałów naturalnych do pojemników i kuwetek, dzielenie szyszek według wielkości i rodzajów, przypomnienie nazw nazbieranych materiałów.
Przygotowanie podstawki pod stroik z kory lub grubej tektury.
Umocowanie świecy klejem na ciepło.
Umocowanie jednej, dwóch lub trzech (w zależności od wielkości stroika) róż z liści klony wokół świecy.
Mocowanie dużych szyszek (na przykład ze świerka) z tyłu stroika
Mocowanie klejem na ciepło pozostałych elementów według własnej inwencji i pomysłowości uczniów: szyszek sosny, modrzewia, gałązki w formie łuku, kasztanów, żołędzi, buczyny, wszelkich materiałów naturalnych, jakie posiadamy.
Uzupełnianie stroika gałązkami choinki i tui.
Wypełnianie dziur i luk drobnymi materiałami typu jarzębina, buczyna, łupinki z orzechów, na stroiku powinno być bardzo dużo różnych materiałów, wtedy jest najbardziej efektowny. Buczyna może być wcześniej zafarbowana na wiśniowo lub orzechowo w bejcy, co daje bardzo ciekawy efekt.
Lakierowanie kilku elementów złotym lakierem: możemy na przykład polakierować na złoto róże z liści i dwie, trzy większe szyszki, resztę pozostawiamy w kolorach naturalnych.
Podsumowanie pracy uczniów:
- przypomnienie: co dzisiaj robiliśmy, jakich materiałów używaliśmy,
-ocena własnej pracy i pracy innych uczniów
-ocena pracy dokonana przez nauczyciela słowna i dokonanie wpisów do zeszytów.
16. Porządkowanie pracowni.
17. Podziękowanie, pożegnanie.