Scenariusz akcji „Sprzątanie świata”
1. Cele akcji:
Uświadomienie uczniom powodów, dla których organizowana jest akcja „Sprzątanie Świata”
Kształtowanie umiejętności rozumienia i wskazywania pozytywnych oraz negatywnych aspektów ingerencji człowieka w środowisko
Wzbudzanie poczucia współodpowiedzialności za stan środowiska w skali lokalnej, regionalnej i globalnej
Wzbudzenie poczucia dumy z uczestnictwa w sprzątaniu choćby najmniejszego kawałka naszej planety - Ziemi
Uświadomienie uczniom powodów, jak i dlaczego należy przeprowadzać segregację odpadów oraz jak je można powtórnie wykorzystać
Uczenie się odpowiedzialności za czystość środowiska poprzez zabawę i aktywne uczestnictwo w akcji sprzątania okolicy
2. Przebieg akcji „Sprzątanie świata - Polska”
Etap I
Apel szkolny pt.: „Są odpady wokół nas, trzeba sprzątać je na czas”
Sprzątanie przez uczniów wyznaczonych terenów
Etap II
Zestaw konkurencji związanych tematycznie z akcją „Sprzątanie świata”. Konkurencja obejmuje swoim zasięgiem uczniów wszystkich klas. Na tym etapie odbywa się współzawodnictwo zespołowe o tytuł „Przyjaciela przyrody”, do walki o tytuł przystępuje cała klasa w dwóch grupach wiekowych I - III i IV - VI.
Segreguję odpady - jestem sprawnym czyścicielem Ziemi
Przebieg:
Z każdej klasy zostają wytypowane 3 - osobowe reprezentacje, które otrzymują po 3 kulki papierowe i 3 plastikowe butelki (0,5 l, 1 l, 1,5 l). zadaniem uczniów jest trafienie do odpowiednio opisanych koszy z ustalonej odległości. Każdy z uczniów rzuca 2 razy - kulką papierową i butelką. Za każdy celny rzut klasa otrzymuje 1 punkt.
Nieśmiecenie, segregacja i przetwarzanie - to Ziemi pomaganie
Przebieg
Z każdej klasy wybrane 3 - osobowe reprezentacje losują z nieprzeźroczystych pojemników 3 pytania (1 - za 1 pkt, za 2 pkt i za 3 pkt). Po krótkim przygotowaniu zespoły udzielają odpowiedzi, o ich poprawności decyduje komisja.
(Pytania konkursowe są przygotowane wcześniej i na 3 dni przed akcją umieszczone na gazetce ekologicznej)
Ziemia z puzzli się składa - konkurs na ułożenie hasła ekologicznego
Przebieg
Każda kasa otrzymuje puzzle wykonane z pociętych czarno - białych rysunków. Zadaniem klasy jest ułożenie puzzli, przyklejenie ich na tekturkę i pomalowanie farbami. Kolejnym etapem konkurencji jest ułożenie hasła ekologicznego, adekwatnego do wykonanej ilustracji (ocenie podlega strona plastyczna puzzli oraz treść hasła od 1 do 3 pkt).
Czy zasypią nas odpady? Czy już nie ma na nie rady? - konkurs na oryginalne pomysły wykorzystania odpadów
Przebieg
Każda klasa otrzymuje po 3 czyste kartki (A4) i pisaki. Na kartkach zapisuje klasowe pomysły powtórnego wykorzystania odpadów w domu i szkole. Po wykonaniu zadania jedna osoba prezentuje „klasowe rady na odpady” (za wykonanie zadania można otrzymać max. 3 pkt).
Choćby jedno drzewo mniej” - konkurs na zbiórkę makulatury
Przebieg
Każda klasa przynosi i składa w określonym miejscu przygotowaną wcześniej makulaturę. Zważone paczki stanowią podstawę do przyznania klasie punktów w skali od 1 do 6.
Etap III
Pokaz mody ekologicznej - prezentacja strojów wykonanych z odpadów i surowców wtórnych.
Przebieg
Stroje zaprojektowane i wykonane wg oryginalnych pomysłów uczniowskich. Każdy zgłoszony do pokazu strój ma być zaprezentowany wraz z opisem jego poszczególnych elementów (może to być opis humorystyczny)
Etap IV
Podsumowanie punktacji i ogłoszenie wyników wszystkich konkurencji
Wręczenie nagród indywidualnych i zbiorowych