Scenariusz zajęć dydaktycznych

Temat: ,,Królewna Śnieżka i krasnoludki” - rozmowa na temat treści bajki.

Cele ogólne:

Cele szczegółowe:

dziecko:

Metody:

Formy:

Pomoce i środki dydaktyczne:

Ilustracje do bajki, obrazki zwierząt leśnych, koszyczek, 5 jabłek, nagranie piosenki ,,My jesteśmy krasnoludki”, kartonowe koła i trójkąty, karty pracy - kontur jabłka.

Przebieg zajęć:

  1. Słuchanie czytanej przez nauczyciela bajki ,,Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”.

  1. Przypomnienie treści wysłuchanej bajki ilustrowanej obrazkami.

  1. Próba odpowiedzi na pytanie: Dlaczego królewna Śnieżka przyjęła prezent od nieznajomej kobiety? Przeniesienie sytuacji bajkowej na sytuacje z codziennego życia dzieci.

  1. Zabawa ruchowa ,,Kogo spotkała Śnieżka?”

Dzieci wraz ze Śnieżką biegają po lesie. Spotykają tam rożne zwierzęta. Naśladują ruchem sposób poruszania się zwierzątka, którego obrazek pokazuje nauczyciel.

  1. Przypomnienie nazw figur geometrycznych: koło, trójkąt.

Nauczyciel zawiesza na tablicy różnej wielkości 5 czerwonych trójkątów i 5 zielonych kół. Dzieci opisują wygląd figur.

  1. zabawa ruchowa przy piosence ,,My jesteśmy krasnoludki”.

  1. Przeliczanie w zakresie 5.

Nauczyciel wyjmuje z koszyczka 5 jabłek i układa je na stoliku.

Nauczyciel przypomina dzieciom, ze połowa jabłka, która staruszka przyniosła Śnieżce, była zatruta. Aby chronić królewnę przed zatruciem, należy przekroić jabłko na pół i wyrzucić zatruta część.

  1. Praca plastyczna ,,Zatrute jabłko”.

Dzieci otrzymują kartę pracy z narysowanym konturem jabłka podzielonego na pół. Ich zadaniem jest pomalowanie dobrej połowy na czerwono, a zatrutej na czarno.

……………………………………….