KONSPEKT LEKCJI
Temat 3: ZASADY BEZPIECZEŃSTWA PROWADZENIA I USTAWIANIA
SAMOCHODÓW POŻARNICZYCH
2. Prowadzący:
3. Cele lekcji
Po zakończeniu lekcji uczeń powinien umieć:
Wymienić rutynowe czynności jakie wykonuje kierowca-ratownik podczas działań gaśni-czych i ratownictwa technicznego,
omówić zasady zachowania się członków zastępu podczas jazdy do akcji,
omówić właściwe zachowania się w przypadku wystąpienia trudności w dotarciu do miejsca zdarzenia,
wskazać ogólne zasady ustawiania pojazdu na miejscu zdarzenia (akcji),
omówić zasady zabezpieczania miejsc zdarzenia tak w dzień jak i w nocy,
omówić zasady postępowania po powrocie z akcji.
4. Metoda pracy: wykład, pogadanka.
5. Organizacja zajęć: grupowa, system klasowo-lekcyjny.
6. Miejsce pracy: sala wykładowa, klasa szkolna, świetlica.
7. Środki i dydaktyczne urządzenia techniczne:
tablica magnetyczna z kompletem magnesów i kształtek,
stół plastyczny (makieta wykonana doraźnie) z modelami pojazdów,
rzutnik pisma, foliogramy,
rzutnik multimedialny z monitorem i przygotowaną prezentacją, film dydaktyczny.
8. Czas lekcji - 1 godz. (45 minut).
Zagadnienia szczegółowe |
Uwagi |
Czas [min] |
1. |
2. |
3. |
Część wstępna: Przyjęcie meldunku, zapisy w dzienniku zajęć, podanie tematu i celu lekcji.
Wprowadzenie: Przypomnienie pojęć z Kodeksu ruchu drogowego:
|
Pogadanka (Kodeks drogowy 2006)
|
7 2
5
|
Część zasadnicza: Alarm bojowy i jazda do miejsca akcji:
Obowiązki kierowcy na miejscu akcji ratowniczej
Zakończenie akcji i czynności po powrocie do strażnicy
|
Pogadanka Wykład
Foliogramy, zdjęcia, Prezentacja multimedialna
|
32
|
Zakończenie lekcji: Podanie materiałów źródłowych i wskazówek umożliwia-jących samokształcenie. |
|
3 |