KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE I
Szkoła Podstawowa nr 32 15.04.2005 r.
godz. 9.50-10.35
Klasa I 1 godzina lekcyjna
Prowadzący lekcję:
Temat lekcji: Światowy Dzień Ziemi .
CELE EDUKACJI:
Uczeń:
umie swobodnie się wypowiedzieć;
zapisze temat lekcji w zeszycie zwracając uwagę na trudności ortograficzne;
wypowie się na temat „co widzisz na tej ilustracji?”;
przyswoi pisownię wyrazów z małej i dużej litery ;
wyjaśni pojęcie „segregacja”;
umie wykonać proste działania matematyczne;
ułoży z rozsypanki wyrazowej zdanie przewodnie - Nasz planeta nazywa się Ziemia;
potrafi odróżnić kolory w segregacji;
umie wykorzystać i dobierać odpowiednie do potrzeb zgromadzone materiały plastyczne;
potrafi utrzymać czystość na miejscu pracy i zadbać o estetykę oraz bezpieczeństwo pracy.
METODY:
pogadanka, objaśnienie, odpowiedzi na pytania, praktyczne działanie, praca z tekstem .
FORMY:
indywidualna i zbiorowa.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
podręcznik i karta pracy, rozsypanka wyrazowa, kreda, tablica, magnesy, liczmany, pojemniki na odpady, naklejki, plansze.
PRZEBIEG LEKCJI
|
CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA |
CZYNNOŚCI UCZNIÓW |
1 |
2 |
3 |
Wprowadzenie |
1. Wprowadzenie do zajęć - lądowanie rakietami na planecie Ziemia. 2. Przepisanie tematu lekcji z tablicy. Zwrócenie uwagi na trudności ortograficzne. |
1. Rozwijanie fantazji przy aktywności ruchowej.
2. Zapisanie tematu „Światowy Dzień Ziemi” w zeszycie. Przyswojenie pisowni.
|
Część główna |
1. Polecenie otwarcia podręcznika.
2. Przeczytanie wiersza „Śmieciu precz”.
3. Przedstawienie ilustracji dotyczącej zaprezentowanego wiersza.
4. Przedstawienie pojęcia „segregacja”.
5. Kolorystyka segregacji na zasadzie skojarzeń kolorów.
6. Zwrócenie uwagi na prawidłowość w liczeniu i poprawność zapisu działań matematycznych.
7. Polecenie wykonania kolejnego zadania z karty pracy.
8. Zadawanie pytań dotyczących tematu.
9. Wykonanie pracy manualnej z podręcznika.
8. Zasygnalizowanie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. |
1. Wykonanie polecenia.
2. Uważne wysłuchanie utworu poetyckiego.
3. Omówienie ilustracji. Umiejętne wypowiadanie się.
4. Wspólna próba zdefiniowania „segregacji”.
5. Skojarzenie i zapamiętanie „kolorów segregacji”. 6. Prawidłowe wykonanie na bieżąco działań matematycznych.
7. Uzupełnianie tekstu wyrazami.
8. Formułowanie odpowiedzi z rozsypanki wyrazowej. 9. Wyklejanka - sprzątnie świata.
8. Przygotowanie się do zakończenia zajęć.
|
Podsumowanie i zakończenie |
1. Zakończenie i omówienie zajęć.
|
1. Posprzątanie stanowisk pracy.
|