Scenariusz zajęć „Jesienne pejzaże - przyszła do nas jesień”
Temat zajęć: „Jesienne pejzaże - przyszła do nas jesień” - zajęcia plastyczne przy muzyce (elementy arteterapii)
Cele ogólne:
kształtowanie poczucia estetyki
rozwijanie wrażliwości dziecka na muzykę i dzieło plastyczne
kształtowanie poczucia rytmu w utworze muzycznym
rozwijanie wszechstronnej stymulacji dzieci poprzez połączenie wrażeń ruchowych, słuchowych, wzrokowych i dotykowych
rozwijanie aktywności dziecka w grupie poprzez czynne uczestnictwo w zajęciach
odpoczynek, relaks
Cele szczegółowe:
Dziecko:
czuje się bezpiecznie
jest otwarte na propozycje zabaw proponowane przez nauczyciela
potrafi wczuć się w wyznaczoną rolę
wyraża swoje zainteresowanie poprzez czynne uczestnictwo
Metody:
Metoda aktywizująca - zajęcia plastyczne przy współudziale elementów arteterapii
Formy:
Praca indywidualna i grupowa
Miejsce realizacji:
Przedszkolna sala dydaktyczna
Czas trwania:
Około 30 min
Pomoce dydaktyczne:
Kartki w formacie A3 lub większe, pojemniki z farbą, balony, gazety do zabezpieczenia stolików, odtwarzacz CD, utwór Antoniego Vivaldiego „Cztery pory roku - jesień”, szablony symboli z mapy pogody - słońce, chmura, burza, deszcz...
Przebieg:
Rozpoczęcie zajęć - nauczyciel wprowadza dzieci w tematykę dzisiejszych zajęć, rozmawia z dziećmi o tym co widzą za oknem, jak postrzegają jesienne obrazy, czy ich zdaniem jesień jest ciekawą porą roku, czy lubią jesień, ...itp.
Jesienne pejzaże - praca plastyczna przy muzyce.
Na arkuszu A3 tworzymy pejzaż jesienny, malujemy go jednak nie pędzlem lecz lekko napompowanym balonikiem moczonym w miseczkach z „delikatnie” rozwodnioną farbą plakatową lub temperową. Namoczony balonik przykładamy (jakby pieczętujemy nim kartkę) do kartki i ponownie zamaczamy balon. W ten sposób rozmyte wzory tworzą przepiękne jesienne pejzaże. W czasie naszej pracy plastycznej towarzyszy nam muzyka Antoniego Vivaldiego "Cztery pory roku - jesień”.
Galeria przedszkolaka - z gotowych prac tworzymy przedszkolną galerię, sami oglądamy wszystkie nasze dzieła
Przedszkolni krytycy sztuki - pogadanka - podsumowanie zajęć rozmowa o naszych jesiennych pracach, które podobają się najbardziej i dlaczego, czy podobała się dzieciom towarzysząca im w czasie zajęć muzyka, czy dzieci zauważyły wokoło jesień, itp. Na zakończenie nauczyciel prosi , by z rozłożonych na dywanie symboli - zapożyczonych z mapy pogody dzieci wybrały jeden, który przedstawia to jak się teraz czują... Dzieci wybierają spośród słoneczek, chmur, deszczu, burzy...