KONSPEKT ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH DLA UCZNIÓW KLAS III - IV
TEMAT: KOBIETA W POEZJI I MUZYCE. OBRAZEK DLA MAMY -
BATIK.
CELE:
zapoznanie dzieci z nową techniką - "rysowanie" woskiem na tkaninie "batik"
zapoznanie z wiadomościami na temat kobiet, które odegrały szczególną rolę w historii Polski
kształtowanie sprawności manualnych dzieci
wdrażanie do umiejętności organizowania warsztatu pracy
zachęcanie do tworzenia oryginalnych wypowiedzi plastycznych
zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo podczas malowania gorącym woskiem
METODY:
słowna - rozmowa
oglądowa - pokaz
czynna - praktyczne działania
FORMY:
indywidualna
zbiorowa
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
bloki techniczne kolorowe, tkanina, farby do tkanin, wosk pszczeli, pędzle, wiersz H. Łochockiej pt: "Tyle kobiet dookoła", "Encyklopedia Sławnych Polaków", płyta z muzyką relaksacyjną, ilustracje prac wykonanych techniką batiku (z wystawy w Klubie "Zenit"-WOSKIEM MALOWANE)
PRZEBIEG ZAJĘĆ
CZĘŚĆ WSTĘPNA - WPROWADZAJĄCA
Powitanie dzieci.
Rozmowa z dziećmi na temat kobiet na podstawie "Encyklopedii Sławnych Polaków"
Przeczytanie wiersza H. Łochockiej pt.: "Tyle kobiet dookoła".
Pokaz gotowej pracy wykonanej techniką batiku.
Pokaz ilustracji przedstawiającej prace wykonane batikienf
Zabawa ruchowa "Kolory"
CZĘŚĆ GŁÓWNA
Omówienie techniki batiku:
Technika batiku polega na "rysowaniu" wzorów woskiem. Używa się do tego celu pędzla, patyczka, szpatułki, lub tjantingu (wzornika- lejka osadzonego w bambusie lub naczyńka miedzianego z cienką rurką). Podstawowym materiałem używanym do batiku jest tkanina bawełniana. Wzory rysuje się na materiale przy pomocy w/ w narzędzi rozgrzanym woskiem, następnie tkaninę zanurza się w zimnej kąpieli barwiącej. Miejsca pokryte woskiem pozostają niezabarwione, barwnik zmienia kolor tkaniny jedynie w miejscach nie pokrytych woskiem. Czynność nanoszenia wosku możemy powtarzać kilkakrotnie. Dzięki przenikaniu barwnika przez rysy powstałe przy krzepnięciu wosku we wzorze występują charakterystyczne dla batiku żyłkowania (krakelury).
Przejście do stanowisk pracy z przygotowanymi wcześniej materiałami.
Podanie tytułu pracy: "Obrazek dla Mamy".
Indywidualna pomoc wychowankom podczas wykonywania pracy.
III CZĘŚĆ KOŃCOWA
Porządkowanie swoich stanowisk pracy po zakończonych zajęciach.
Omówienie prac dzieci.
Pożegnanie dzieci.
Wybór najładniejszych prac do galerii po ich wyschnięciu.