kwiatowe zwiastuny wiosny - scenariusz zajęć dla 5 - latków
TEMAT ZAJĘĆ: Kwiatowe zwiastuny wiosny
CELE OGÓLNE:
• Wzbogacenie wiedzy dzieci na temat świata roślin poprzez działalność plastyczną.
• Rozwijanie sprawności manualnej i ekspresji plastycznej
CELE OPERACYJNE: dziecko...
• zna nazwy pierwszych wiosennych kwiatów
• zna budowę roślin cebulkowych i kolorystykę przebiśniegu i krokusa
• uważnie słucha i wypowiada się n/t wysłuchanego wiersza
• określa podobieństwa i różnice między przebiśniegiem i krokusem
• rytmicznie się porusza oraz szybko i poprawnie reaguje na sygnał
• estetycznie wykonuje pracę plastyczną- wykleja kontury plasteliną , tworzy kompozycję z gotowych elementów
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: tekst wiersza, ilustracja krokusa i przebiśniegu, krokus w doniczce, płyta CD- ZABAWY Z MUZYKĄ POWAŻNĄ, odtwarzacz płyt CD, sylwety palet, kolorowe koła, sylweta kielicha krokusa, zielone łodyżki, klej, plastelina, kartki
METODY PRACY: metoda słowna, metoda oglądowa, metoda zadań stawianych dziecku
FORMY PRACY: indywidualna, zbiorowa
PRZEBIEG ZAJEĆ:
1. Słuchanie wiersza „Roześmiana wiosna”. Rozmowa n/t jego treści
Roześmiana wiosna kwiaty malowała,
Wzięła do ręki pędzel
i na palecie farby mieszała.
Obrazy namalowała wprost znakomicie,
a jak wyglądały zaraz zobaczycie...
- co malowała wiosna?
- jakich przyborów potrzebowała do malowania?
2. Oglądanie obrazków krokusa i przebiśniegu
- dzieci rozpoznają i nazywają kwiaty
- wskazują podobieństwa i różnice między nimi
3. Zapoznanie z budowa roślin cebulkowych na przykładzie krokusa
Dzieci oglądają krokus i wraz z Nauczycielem omawiają jego budowę (korzenie- cebulka, łodyga, liście, kielich kwiatowy (płatki, słupki, pręciki))
Utrwalenie- dzieci kolejny wymieniają elementy kwiatu a Nauczyciel rysuje go na tablicy)
4. Przebiśnieg- zabawa ruchowa przy muzyce mechanicznej
5. Wymienianie kolorów farb jakie miała wiosna na swojej palecie, dopasowywanie palet do kolorystyki kwiatów
6. ”Krokusy”- wykonywanie pracy plastycznej
Plan pracy:
• wypełnianie plasteliną sylwety kielicha krokusa
• naklejanie go na kartkę , doklejanie łodyżki z zielonego brystolu
7. Omówienie i prezentacja prac.