KONSPEKT ZAJĘĆ Z FIZYKI dla klasy I
Temat: II zasada dynamiki Newtona
Cele dydaktyczne:
Zna treść II zasady dynamiki Newtona,
Zna pojęcia: siła, masa, ich symbole i jednostki,
Potrafi przekształcać wzory,
Przelicza jednostki fizyczne,
Przedstawia graficznie II zasadę dynamiki,
Przeprowadza i opisuje doświadczenie wskazujące, że pod działaniem stałej siły ciało porusza się ruchem jednostajnie przyspieszonym
Po zakończeniu lekcji uczeń:
Wymienić przykłady występujące w najbliższym otoczeniu, gdzie występują siły niezrównoważone,
Rozwiązywać zadania na II zasadę dynamiki,
Pomoce dydaktyczne:
piłeczka,
samochodzik,
Metoda pracy na lekcji: pokaz, dyskusja
Przebieg lekcji
Czynności wstępne
Sprawdzenie zadania domowego
Pytania kontrolne:
Co nazywamy siłami zrównoważonymi?
Kiedy występują?
Kiedy mówimy, że ciało posiada pęd?
Wprowadzenie do lekcji.
Doświadczenie wstępne: Upuszczamy piłeczkę na Ziemię
Czy widoczne tu było oddziaływanie? Jakie? [ciało spadło, przyciąganie]
Dlaczego piłka spadła? [istnienie siły grawitacyjnej]
Jaki jest skutek zadziałania siły przyciągania? [ruch, upadek]
Ile sił działało na ciało? [jedna - siła grawitacji]
Sformułowanie tematu lekcji. II zasada dynamiki Newtona
Próba odpowiedzi na pytanie: Co powoduje działanie sił niezrównoważonych i jak brzmi II zasada dynamiki Newtona?
II zasada dynamiki Newtona Jeśli na ciało działa niezrównoważona siła, to porusza się ono ruchem zmiennym z przyspieszeniem lub opóźnieniem wprost proporcjonalnym do działającej siły. Współczynnikiem proporcjonalności pomiędzy siłą i przyspieszeniem jest masa ciała.
Wykonujemy doświadczenia jak w części wprowadzającej
Rzucamy ciało pionowo do góry
Zmieniamy kierunek toczącej się piłki
Zatrzymujemy toczącą się piłkę
Przyspieszamy toczącą się już piłkę
Kręcimy ciało na sznurku
WNIOSKI:
Nie zrównoważona siła powoduje ruch ciała jednostajnie przyspieszony.
Niezrównoważona siła powoduje ruch jednostajnie opóźniony
Niezrównoważona siła powoduje ruch jednostajny po okręgu
Niezrównoważona siła powoduje przyspieszenie, zwolnienie, zatrzymanie, wprawienie w ruch, zmianę kierunku ruchu ciała.
Podsumowanie lekcji: Sprawdzenie przy pomocy pytań stopnia opanowania i zrozumienia tematu.
Pytania kontrolne:
Kiedy mamy do czynienia z siłami niezrównoważonymi?
Jak będzie poruszało się ciało pod wpływem takiej siły?
Jak brzmi II zasada dynamiki?
Zadanie domowe:
Oblicz wartość siły dośrodkowej działającej na kulkę o masie m=0,1kg, zamocowanej na nici o długości l=1m, wirującej w płaszczyźnie poziomej o częstotliwości f=2Hz.
Ciało o masie m = 2kg porusza się z przyspieszeniem a = 2m/s2. Oblicz siłę działającą na to ciało, jeżeli współczynnik tarcia wynosi f = 0,5.