Konspekt do zajęć logopedycznych
Prowadzący: Patrycja Kardyś
Temat: Rozwijanie poprawnej artykulacji głoski „k”
Cel główny: Utrwalanie wymowy głoski „k”
Cele szczegółowe:
uczeń doskonali poprawną artykulację głoski „k”
uczeń usprawnia aparat artykulacyjny,
uczeń prawidłowo identyfikuje nazwę z desygnatem,
uczeń prawidłowo odczytuje sylaby, wyrazy i zdania utrwalone na zajęciach,
uczeń rozumie pytania nauczyciela,
dopasowuje pytania do wyrazów,
Czas zajęć: 45 minut
Forma zajęć: Indywidualna
Klasa: 4 podstawowa
Pomoce:
Domino sylabowe,
Lustro,
Piórka dekoracyjne,
Bańki mydlane,
Materiały z książek M. Wrzesińskiej "Chcę poprawnie wymawiać"
Etapy pracy |
Przebieg zajęć |
Pomoce dydaktyczne
|
Powitanie |
-Nawiązanie kontaktu z dzieckiem oraz zachęcenie go do pracy -pomoc w odszukaniu zeszytu dziecka |
|
Ćwiczenia żuchwy |
-opuszczanie i unoszenie żuchwy ku górze, -wykonywanie ruchów poziomych, raz z wargami rozchylonymi raz z zamkniętymi, |
Lustro |
Ćwiczenia warg |
- wysuwanie i spłaszczanie warg złączonych -przesadna artykulacja głosek a-i-e-o-u-y, -robienie „wąsów” z ołówka
|
Lustro Ołówek |
Ćwiczenia języka |
-przesuwanie języka od jednego do drugiego kącika warg, -wysuwanie języka daleko na brodę, -unoszenie języka w kierunku nosa
|
Lustro |
Ćwiczenia podniebienia miękkiego |
-wymawianie sylab ak, ka, ku, aka, oko, uku |
Lustro |
Ćwiczenia oddechowe |
-zabawa z latającymi kolorowymi piórkami, -puszczanie baniek mydlanych |
Piórka dekoracyjne Bańki mydlane |
Ćwiczenia słownikowo-artykulacyjne
|
-artykulacja głoski „k”: w wyrazach -nazywanie poszczególnych obrazków -dopasowywanie sylab do początków imion -zabawa w domino sylabowe -różnicowanie głosek „k” „g” |
Ćwiczenia z zeszytów logopedycznych
|
Zakończenie zajęć