Iwona Dzikowska
nauczycielka języka polskiego
w Szkole Podstawowej nr 88 w Poznaniu
Konspekt lekcji języka polskiego w klasie IV.
Temat : Barwy lata w literaturze, malarstwie i ...muzyce.
Cel główny : Rozbudzanie wyobraźni dziecięcej i aktywności twórczej w związku z utworem literackim, dziełem sztuki i dziełem muzycznym, doskonalenie poprawności językowej.
Cele szczegółowe :
Uczeń :
wypowiada się na temat utworu literackiego, dzieła sztuki, utworu muzycznego
dokonuje prostego opisu dzieła plastycznego
rozumie i wskazuje rolę kolorów w wyrażaniu treści dzieła, nastroju, emocji
zna i stosuje pojęcia : barwy ciepłe i zimne
wypowiada się na temat własnej pracy plastycznej
Formy i metody pracy :
2 jednostki lekcyjne.
Praca zbiorowa, jednostkowa.
Metoda podająca, metoda oglądowa, metoda zajęć praktycznych.
Pomoce dydaktyczne :
Kserokopie wiersza Marii Konopnickiej „Tęcza”, numer dwutygodnika serii „Wielcy malarze” dotyczący V.van Gogha, nagranie płytowe „Cztery pory roku” Antonio Vivaldiego, odtwarzacz CD, kredki, kartki A-4.
Lekcja realizuje innowację programową z przedmiotu język polski z elementami edukacji regionalnej, historycznej i artystycznej. Służy integrowaniu treści polonistycznych i sztuki.
Przebieg zajęć :
Czynności organizacyjne.
Część repetytoryjna.
Wprowadzenie nauczyciela - „Lato - źródłem pomysłów, natchnieniem poetów”. Nauczyciel uświadamia dzieciom, że przyroda, zjawiska pogodowe, pory roku niezwykle często są tematem podejmowanym przez twórców. Uczniowie mogą na prośbę nauczyciela podać przykłady tekstów , realizujących takie tematy. Na pewno je pamietają z etapu nauczania początkowego.
Zapisanie na tablicy i w zeszytach tematu zajęć.
Głośne odczytanie przez nauczyciela wiersza M.Konopnickiej „Tęcza”. Nauczyciel dba o wyraźne i wyraziste, z właściwą intonacją zaprezentowanie utworu.
Rozdanie uczniom kserokopii wiersza - cicha lektura.
Analiza treści utworu - swobodne wypowiedzi na temat tekstu ( O jakim zjawisku przyrodniczym jest mowa? Jak -według wiersza- powstała tęcza? Jakie kolory lata się pojawiły ? Jaka kolorystyka dominuje? ).
Dokończenie przez dzieci w zeszytach zdania : Gdy czytam wiersz M.Konopnickiej „Tęcza” , myślę o ................................................. Ćwiczenie służy rozbudzaniu wyobraźni.
Krótka wypowiedź nauczyciela o V.van Goghu, prezentacja reprodukcji „Słoneczników”. Nauczyciel wyjaśnia genezę powstania obrazu, mobilizuje dzieci do zwrócenia uwagi na kolory - nazwanie ich typu ( barwy ciepłe jako przeciwstawienie zimnym)
Ustne opisywanie obrazu przez dzieci - nauczyciel koryguje błędy, zwraca uwagę na unikanie powtórzeń, bogactwo słownictwa nazywanie odcieni za pomocą przymiotników.
Dokończenie przez dzieci notatki w zeszytach : Słoneczne lato było natchnieniem dla Vincenta van Gogha - autora „Słoneczników”. Mnie lato kojarzy się z ...............................
Wysłuchanie fragmentu :Czterech pór roku”
Dokończenie w zeszytach notatki : „Cztery pory roku” Antonio Vivaldiego to muzyczna ilustracja zjawisk przyrody. Słuchając części „Lato” wyobrażam sobie ..............................
Wykonywanie przez dzieci prac plastycznych związanych z jedną, wybraną wypowiedzią
pisemną w zeszycie.
Swobodne wypowiedzi dzieci na temat własnych prac plastycznych. Uczniowie próbują opisać uczucia, jakie towarzyszyły im podczas kontaktu z różnymi dziełami artystycznymi. Wyjaśniają, co i dlaczego narysowali, próbują opisać swój „obraz”.
Zadanie domowe. Napiszę krótki wierszyk „Lato”.
Ankieta ewaluacyjna.
Załącznik :
ANKIETA EWALUACYJNA
Drogi uczniu !
Na zakończenie dzisiejszej lekcji proszę, abyś odpowiedział na kilka pytań.
Czy podobała Ci się lekcja języka polskiego, podczas której mogłeś wykonywać prace plastyczną związaną z tematem zajęć ?
a) tak b)raczej tak c)raczej nie d)nie e) trudno powiedzieć
Czy chciałbyś częściej uczestniczyć w podobnych lekcjach ?
a)tak b)raczej tak c)raczej nie d)nie e) trudno powiedzieć
Czy muzyka towarzysząca lekcji jest dobrym pomysłem ?
a)tak b)raczej tak c)raczej nie d)nie e)trudno powiedzieć
Czy na dzisiejszej lekcji otrzymałeś nowe informacje dotyczące malarstwa i muzyki ?
a)tak b)raczej tak c)raczej nie d)nie e)trudno powiedzieć
Czy byłeś zaangażowany w działania podejmowane podczas lekcji ? Zaznacz twierdzenia, które Ciebie dotyczą ?
słuchałem
oglądałem dzieło sztuki
wypowiadałem się w związku z lekcją
pisałem
wyrażałem swoje myśli i uczucia w formie plastycznej
czytałem
Dziękuję