Scenariusz zajęć w grupie dzieci 4, 5-letnich
Temat: W krainie egzotycznych zwierząt
Cele ogólne:
utrwalanie wyglądu i nazw wybranych zwierząt egzotycznych
Cele szczegółowe, dziecko:
zna nazwy zwierząt egzotycznych
umie globalnie odczytać nazwy zwierząt egzotycznych
aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych.
Formy pracy:
Indywidualna jednolita
Zbiorowa
Metody pracy:
Czynna: zadania stawiane dziecku
Słowna: instrukcje, opis
Środki dydaktyczne:
puzzle w kopertach
napisy globalne
wiersze J. Brzechwy pt. „Zoo”
maskotki zwierząt egzotycznych
Przebieg zajęć:
1. Zabawa „Imię i gest”. Nauczyciel zaprasza dzieci do zabawy. Wszyscy stoją w kole. Każde dziecko swoje imię ( dzieląc je na sylaby) dołączając do tego dowolny gest ( podskok, ukłon...)
2. Zabawa „Para”. Dzieci i rodzice stoją w kole recytują wierszyk: „Stoimy ramię przy ramieniu, możemy być wielcy w oka mgnieniu, możemy też być mali, ale nigdy nie będziemy sami...” Na słowa „...nigdy nie będziemy sami” - uczestnicy dobierają się w pary.
3. Zabawa ruchowo - naśladowcza „Kangurki”. Dzieci skaczą obunóż do przodu.
4. Układanie puzzli przedstawiających zwierzęta egzotyczne. Dobieranie do obrazka globalnego podpisu - nazwy zwierzęcia.
5. Relaks - czytanie przez nauczyciela zbioru wierszy J. Brzechwy pt. „Zoo”.
6. Nauczyciel na dywanie rozkłada maskotki przedstawiające egzotyczne zwierzęta. Prezentuje je po kolei, a dzieci podają nazwę zwierzęcia i dopasowują napisy.
7. Masaż - dzieci w parach masują się po plecach. Treść wierszyka sugerującego sposób masowania: „Płynie, wije się rzeczka. Przeszła pani na szpileczkach. Zaświeciły dwa słoneczka. Teraz biegną konie i stąpają słonie."