SCENARIUSZ ZAJĘCIA DIAGNOZUJĄCEGO DOJRZAŁOŚĆ SZKOLNĄ
TEMAT: „Jestem mistrzem w rachowaniu, spostrzeganiu, słuchaniu i rysowaniu”
CELE OGÓLNE:
Utrwalenie cyfr i znaków matematycznych.
Sprawdzenie kompetencji dzieci w zakresie opanowania dodawania, odejmowania oraz rozkładania liczby na składniki.
Sprawdzenie kompetencji dzieci w zakresie analizy i syntezy słuchowej.
Sprawdzenie kompetencji dzieci w zakresie analizy i syntezy wzrokowej oraz spostrzegawczości.
Doskonalenie sprawności graficznej.
Rozwijanie zdolności zapisywania i rozwiązywanie prostych działań matematycznych.
CELE OPERACYJNE (UCZEŃ):
zna cyfry w zakresie 0 - 10
dodaje i odejmuje w zakresie 0 - 10
zapisuje proste działania matematyczne
rozwiązuje proste działania matematyczne
wyróżnia sylaby i głoski w słowach
łączy słowa z sylab i głosek
czyta cicho zdania ze zrozumieniem
wyszukuje różnice na ilustracjach
składa pocięty obrazek w całość
CELE WYCHOWAWCZE:
Doskonalenie współdziałania w zespole;
Wpajanie nawyku dbania o porządek w miejscu pracy;
Wpajanie nawyku stosowania form grzecznościowych takich jak: proszę, dziękuję, dzień dobry itp
METODY:
słowna - oparta na poleceniach dla dzieci
oglądowa - oparta na obserwacji
czynna - działań stawianych do wykonania
FORMY PRACY
praca z całą grupą
praca indywidualna
praca w grupach
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
plakietki z liczbami, taca
obręcze
paski-sznurki, klamerki, pojemniki na klamerki, liczby i znaki
karty ćwiczeń - rysunek motyla, kredki: żółta, niebieska, czerwona, zielona, magnesy
wzory działań, kartoniki z cyframi, bębenek
zestawy obrazków, taca
worki do grupowania wyrazów
karty ćwiczeń do wyszukiwania różnic, ołówki
folie z rysunkiem ślimaka, mazaki, ściereczka do ścierania
puzzle, kartka do przyklejenia puzzli, klej
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
Przywitanie i przedstawienie się.
Dziecko mówi swoje imię, liczy głoski w wyrazie, zabiera plakietkę z odpowiednią cyfrą.
(plakietki z liczbami, taca)
Zabawa „Cyferki do obręczy”
Dzieci grupują się w kołach wg liczby głosek w imionach. Liczenie się, wkładanie kartoników z takimi samymi liczbami do jednej obręczy, podpisywanie kół właściwą cyfrą. Sprawdzanie, których imion w klasie jest najwięcej, najmniej, po tyle samo.
(obręcze)
Zabawa „Suszymy pranie”
Będziemy wieszać pranie. Najpierw wieszamy duży koc - używamy 6 klamerek, a obok mały koc - 3 klamerki (dzieci przypinają klamerki na pasku papieru). Przeliczenie ile klamerek użyto? Układanie działania i rozwiązywanie go. ( 6+3=, 5+2=, 4+4=)
Pranie było przypięte 8 klamerkami , odpinamy ręcznik przypięty 3 klamerkami, Ile klamerek zostanie) (8-3=, 7-4=, 6-1=)
(paski-sznurki, klamerki, pojemniki na klamerki, liczby i znaki)
Zabawa „Zaczarowany motyl” - Spostrzegawczość i analiza wzrokowa, rozróżnianie figur geometrycznych
Pewien motyl miał na skrzydełkach wzorki z figur geometrycznych. Dorysuj brakujące figury w taki sposób, aby na każdym skrzydle motyla były taki sam wzór. Pokoloruj figury zgodnie z kolorami figur znajdującymi się pod motylem. Policz na skrzydłach motyla trójkąty, kwadraty, prostokąty, koła i połącz je z odpowiednią cyfrą wg wzoru. Przypinamy motyle do tablicy, sprawdzanie czy nikt się nie pomylił?
(rysunki motyla, kredki: żółta, niebieska, czerwona, zielona, magnesy)
„Gdzie możesz stanąć”- Zabawa ruchowa połączona z dodawaniem w zakresie 8.
Wręczenie dzieciom kartoników z cyframi 1- 8 (jedna cyfra na kartoniku, każde dziecko ma jeden kartonik).
W różnych miejscach na podłodze n-l umieszcza wzory działań: 8 = + , 8 = + + itp.,
Dzieci maszerują swobodnie po sali w rytm bębenka, na sygnał „Gdzie możesz stanąć” ustawiają się przy odpowiednich wzorach działań i głośno odczytują swój zapis, zgodnie ze swoimi kartonikami i działaniami na podłodze.
(wzory działań, kartoniki z cyframi, bębenek)
(zestawy obrazków, taca)
„Jaki wyraz powiedziałam?” - Synteza słuchowa wyrazów
o-ko mu-cha ło-pa-ta ka-na-pa.
Jaki wyraz powiedziałam?
Słuchajcie uważnie! Jeśli macie na kartoniku obrazek którego nazwę powiem, to podnieście taki kartonik wysoko do góry
f-o-t-e-l f-a-r-b-y w-a-g-a b-a-l-o-n
Zabawa „Wyrazy do worków” - Analiza słuchowa wyrazów
(worki do grupowania wyrazów)
Jakie literki napisałbyś w wyrazie? - Analiza i synteza słuchowa wyrazów
Ela e- l- a Dom Mapa sanki
„Wyszukaj różnice” - Spostrzegawczość i analiza wzrokowa.
Znajdź szczegóły, którymi różnią się te obrazki. Postaw krzyżyki w miejscu gdzie znalazłeś różnice. Ile szczegółów różniących obrazki znalazłeś?
(karty ćwiczeń do wyszukiwania różnic, ołówek)
„Dobierz zdanie” - Ciche czytanie ze zrozumieniem
Przeczytaj zdania znajdujące się na paskach. Dobierz zdanie do obrazka, na którym wyszukiwałeś różnice. Pod obrazkiem przyklej zdanie pasujące do obrazka.
(paski ze zdaniami, pasek ze zdaniem z lukami oraz wyrazy do luki, klej)
„Narysuj ślimaka” - Badanie percepcji wzrokowej i sprawności graficznej.
Przyjrzyj się kolejnym etapom rysowania ślimaka.
Spróbuj narysować podobnego ślimaka na foli. Rysuj zgodnie z etapami.
Najpierw rysuj po śladzie, później wyjmij kartkę ze ślimakiem i spróbuj narysować podobnego ślimaka samodzielnie.
(folie z rysunkiem ślimaka, mazaki, ściereczka do ścierania)
Puzzle do układania - Badanie poziomu analizy i syntezy wzrokowej dziecka.
Ułóż na kartce puzzle i przyklej je. Jeśli wykonasz to zadanie szybko możesz pokolorować fragmenty ilustracji.
(puzzle, kartka do przyklejenia puzzli, klej)
Opracowanie: Joanna Nowosad
ZAŁĄCZNIKI:
Karta ćwiczeń -- „Zaczarowany motyl”
Karta ćwiczeń - Puzzle do układania
Karta ćwiczeń - „Wyszukaj różnice”