Scenariusz lekcji techniki w klasie IV szkoły podstawowej

Temat: Papierowy bukiet róż do koszyka.

Czas trwania 1 x 45 min.

Zagadnienia programowe:

  1. Rozumienie znaczenia planowania pracy.

  2. Podstawowe narzędzia, stosowane do obróbki papieru.

Cele operacyjne:

 uczeń:

Metody:

- pokaz, demonstracja z objaśnieniami, pogadanka, ćwiczenia praktyczne

 

Formy pracy:

Środki dydaktyczne:

- plansza z planem pracy

Materiały:

- bibuła zielona, czerwona lub inny dowolny kolor

Narzędzia:

Procedury osiągania celów:

Przebieg zajęć

  1. Przeprowadzenie czynności organizacyjno - porządkowych (sprawdzenie listy obecności, sprawdzenie stanu przygotowania do lekcji).

  2. Powtórzenie informacji zdobytych o papierze na poprzedniej lekcji.

  3. Narzędzia do obróbki papieru - prezentacja ze zwróceniem uwagi na właściwe posługiwanie się nimi.

  4. Pokaz i prezentacja elementów do wykonania pracy oraz gotowej pracy.

  5. Przedstawienie planu pracy.

Przygotowanie płatków róży:

Przygotowanie liści:

Składanie poszczególnych elementów:

  1. Przydział zadań i praca .

  2. Przygotowane różyczki komponujemy w bukiet.

  3. Sprzątnięcie stanowisk pracy.

  4. Podsumowanie pracy na lekcji z odpowiedzią na pytanie: czy znajomość właściwości papieru była potrzebna do wykonania pracy/

  5. Ocena wykonanych kompozycji.

Komentarz:

Przez cały czas wykonywanej pracy kontrolujemy wykonywaną pracę i udzielamy wskazówek. Zwracamy uwagę na zachowanie bezpieczeństwa podczas posługiwania się narzędziami. Wśród narzędzi najważniejsze są nożyczki oraz klej. Nożyczki potrzebne będą do cięcia papieru i osobno do drutu. Nóż do wywijania płatków możemy zastąpić nożyczkami. Listki można, ale nie trzeba postrzępić nożyczkami ze specjalnie wyprofilowanymi ostrzami lub zwykłymi. Strzępienie zwykłymi poprzez wycinanie wygląda jednak bardziej naturalnie. Na wykonanie bukietu potrzeba odrobinę cierpliwości i wyobraźni.

Bukiet można wykonywać w grupach na dwa sposoby:

  1. Każdy uczeń z grupy przygotowuje wszystkie elementy indywidualnie i wykonuje jedną różyczkę. Ze wszystkich grupa komponuje bukiet.

  2. Każdy uczeń z grupy przygotowuje ustalone i przydzielone w ramach grupy elementy do różyczek dla wszystkich w danej grupie. Składa jedną różyczkę
    i z całości komponowany jest bukiet.

PLAN PRACY

Przygotowanie płatków róży:

Przygotowanie liści:

Składanie poszczególnych elementów:

4