SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Temat dnia: Sposoby dodawania
Cel ogólny: Pogłębianie wiadomości dotyczących sposobów dodawania
Cele szczegółowe:
Uczeń:
- doda do siebie liczby przed progiem, do progu i przez próg;
- doda do liczby jednocyfrowej liczbę jednocyfrową;
- doda do liczby dwucyfrowej liczbę jedno- i dwucyfrową;
- doda do liczby trzycyfrowej liczbę jedno-, dwu- i trzycyfrową;
- doda do liczby czterocyfrowej liczbę jedno-, dwu-, trzy i czterocyfrową.
Tok zajęć:
1. Zabawa „Głuchy telefon”
Halo, halo jestem liczbą ... poproszę liczbę ... większą/ o ... większą/ ... mniejszą/ o ... mniejszą.
2. Dodawanie do liczby jednocyfrowej.
Nauczyciel mówi: „Teraz będziemy dodawać do liczby jednocyfrowej jednocyfrową. Będziemy musieli pokazać to dodawanie 3 sposobami: przed progiem, do progu i przez próg.”
przed próg 3 +6 = 9
do progu 7 + 3 = 10
przez próg 9 + 2 = 9 + 1 + 1 = 11 lub 9 + 2 = 10 + 2 - 1 = 11
3. Dodawanie do liczby dwucyfrowej.
Nauczyciel mówi: „Teraz waszym zadaniem jest dodanie do liczby dwucyfrowej liczbę jedno- i dwucyfrową. Musicie to zrobić takim samym sposobem jak wcześniej.”
liczba jednocyfrowa:
przed próg 17 + 2 = 10 + (7 + 2) = 10 + 9 = 19
do progu 17 + 3 = 10 + (7 + 3) = 10 + 10 = 20
przez próg 17 + 8 = (17 + 3) + 5 = 20 + 5 = 25 lub 17 + 8 =
= 17 + 10 - 2 = 27 - 2 = 25
liczba dwucyfrowa:
przed próg 25 + 13 = (20 + 5) + (10 + 3) = (20 + 10) + (5 + 3) =
= 30 + 8 = 38
do progu 15 + 15 = (10 + 5) + (10 + 5) = (10 + 10) + ( 5 + 5) =
= 20 + 10 = 30
przez próg 15 + 16 = (10 + 5) + (10 + 6) = (10 + 10) + (5 + 6) =
= 20 + 11 = 31
4. Dodawanie do liczby trzycyfrowej.
Nauczyciel mówi: „Tak jak w poprzednich zadaniach musicie dodać do siebie liczby. Teraz liczbą, do której będziemy dodawać będzie liczba trzycyfrowa.”
Do liczby trzycyfrowej liczbę jednocyfrową:
przed próg 121 + 5 = (100 + 20 + 1) + 5 = (100 + 20) + (5 + 1) =
= 120 + 6 = 126
do progu 126 + 4 = (100 + 20 + 6) + 4 = (100 + 20) + (6 + 4) =
=120 + 10 = 130
przez próg 126 + 7 = (126 + 10) - 3 = 136 - 3 = 133 lub
126 + 7 = (126 + 4) + 3 = 130 + 3 = 133
do liczby trzycyfrowej liczbę dwucyfrową:
przed próg 122 + 12 = (100 + 20 + 2) + (10 + 2) =
= 100 + (20 + 10) + (2 + 2) = 100 + 30 + 4 = 130 + 4 = 134
do progu 122 + 18 = (100 + 20 + 2) + (10 + 8) =
=100 + (20 + 10) + (2 + 8) = 100 + 30 + 10 = 100 + 40 = 140
przez próg 138 + 43 = (100 + 30 + 8) + (40 + 3) =
= 100 + (30 + 40) + (8 + 3) = 100 + 70 + (10 + 1) = 100 + 70 + 10 + 1 = 100 + 80 + 1 = 181 lub 138 + 43 = 138 + (50 - 7) =
= (100 + 30 + 8 + 50) - 7 = 100 + 80 + 8 - 7 = 180 + 1 = 181
do liczby trzycyfrowej liczbę trzycyfrową:
przed próg 114 + 123 = (100 + 10 + 4) + (100 + 20 + 3) =
= (100 + 100) + (10 + 20) + (4 + 3) = 200 + 30 + 7 = 237
do progu 115 + 165 = (100 + 10 + 5) + (100 + 60 + 5) =
= (100 + 100) + (10 + 60) + (5 + 5) = 200 + 70 + 10 = 200 + 80 = 280
przez próg 114 + 118 = (100 + 10 + 4) + (100 + 10 + 8) =
= (100 + 100) + (10 + 10) + (4 + 8) = 200 + 20 + 10 + 2 = 200 + 30 + 2 = 232
5. Dodawanie do liczby czterocyfrowej.
Nauczyciel mówi: „Macie przed sobą ostatnie zadanie. Teraz musicie dodać do liczby czterocyfrowej liczbę jedno-, dwu-, trzy- i czterocyfrową. Pamiętajcie, że dodawanie musi być przed progiem, do progu i przez próg.”
liczba jednocyfrowa:
przed próg 1455 + 4 = (1000 + 400 + 50 + 5) + 4 =
= 1000 + 400 + 50 + 9 = 1459
do progu 1455 + 5 = (1000 + 400 + 50 + 5) + 5 =
= 1000 + 400 + 50 + 10 = 1000 + 400 + 60 = 1460
przez próg 1677 + 8 = (1000 + 600 + 70 + 7) + 8 =
= 1000 + 600 + 70 + 7 + 8 = 1000 + 600 + 70 + 15 = 1600 + 85 = 1685
liczba dwucyfrowa:
przed próg 1763 + 23 = (1000 + 700 + 60 + 3) + (20 + 3) =
= 1000 + 700 + (60 + 20) + (3 + 3) = 1000 + 700 + 80 + 6 = 1786
do progu 1765 + 15 = (1000 + 700 + 60 + 5) + ( 10 + 5) =
= 1000 + 700 + ( 60 + 10) + ( 5 + 5) = 1000 + 700 + 70 + 10 =
= 1700 + 80 = 1780
przez próg 5348 + 74 = (5000 + 300 + 40 +8) + (70 + 4) =
= 5000 + 300 + ( 40 + 70) + (8 + 4) = 5000 + 300 + 110 + 12 =
= 5000 + 300 + 100 + 10 + 10 + 2 = 5000 + 400 + 20 + 2 = 5422
liczba trzycyfrowa:
przed próg 5384 + 341 = (5000 + 300 + 80 + 4) + ( 300 + 40 + 1) =
= 5000 + 600 + 120 + 5 = 5000 + 600 + 100 + 20 + 5 =
= 5000 + 700 + 20 + 5 = 5725
do progu 2417 +363 = (2000 + 400 + 10 + 7) + (300 + 60 + 3) =
= 2000 + 700 + 70 + 10 = 2000 + 700 + 80 = 2780
przez próg 1763 + 268 = (1000 + 700 + 60 + 3) + (200 + 60 + 8) =
= 1000 + 900 + 120 + 11 = 1000 + 900 + 100 + 20 + 11 =
= 1000 + 1000 + 31 = 2000 + 31 = 2031
liczba czterocyfrowa:
przed próg 2574 + 1672 =
= (2000 + 500 + 70 + 4) + ( 1000 + 600 + 70 + 2) =
= 3000 + 1100 + 140 + 6 = 3000 + 1000 + 100 + 100 + 40 + 6 =
= 4000 + 200 + 40 + 6 = 4246
do progu 1573 + 1767 =
= (1000 + 500 + 70 + 3) + (1000 + 700 + 60 + 7) =
= 2000 + 1200 + 130 + 10 = 2000 + 1000 + 200 + 100 + 30 + 10 = = 3000 + 300 + 40 = 3340
przez próg 1684 + 6248 =
= (1000 + 600 +80 + 4) + (6000 + 200 + 40 + 8) =
= 7000 + 800 + 120 + 12 = 7000 + 800 + 100 + 20 + 10 + 2 =
= 7000 + 900 + 30 + 2 = 7932
6. Ewaluacja zajęć.