SCENARIUSZ ZAJĘCIA DO HOSPITACJI DIAGNOZUJĄCEJ
W GRUPIE DZIECI 3-LETNICH
TEMAT: Przygotowanie się zwierząt do zimy na podstawie teatrzyku
„Leśne zwierzęta”.
Cel ogólny:
wspieranie samodzielnych działań dziecka
tworzenie warunków sprzyjających zorganizowanej aktywności ruchowej dziecka
tworzenie okazji do poznawania rzeczywistości przyrodniczej
tworzenie sytuacji doskonalących pamięć, umiejętność skupienia uwagi
rozwijanie zainteresowań zabawami teatralnymi
Cele szczegółowe:
dziecko podejmuje zabawę
dziecko uczestniczy w zorganizowanej aktywności ruchowej
dziecko rozpoznaje zwierzęta (niedźwiedź, jeż, wiewiórka)
dziecko interesuje się ilustracjami
dziecko dobiera ilustracje: zwierzę i jego miejsce zimowego snu
dziecko ruchem odtwarza sposób poruszania się zwierząt
Środki wspomagające:
nagranie muzyczne
pacynki zwierząt (niedźwiedź, jeż, wiewiórka)
obrazki zwierząt (niedźwiedź, jeż, wiewiórka) dla każdego dziecka
ilustracje: jaskinia, dziupla,
liście
Przebieg zajęcia:
Taniec integracyjny na powitanie „Wszyscy są ...” przy akompaniamencie muzyki.
Wszyscy są, witam was
zaczynamy już czas - wszyscy maszerują po kole
Jestem ja - każdy wskazuje na siebie
Jesteś ty - każdy wskazuje na inne dziecko
Raz, dwa, trzy - trzy klaśnięcia w swoje dłonie.
Zaproszenie dzieci do obejrzenia teatrzyku pt. „Leśne zwierzęta”
(tekst własny)
N - niedźwiedź W - wiewiórka J - jeżyk
N: Idę właśnie ułożyć się do snu
najadłem się dużo, ale to bardzo dużo.
Mam tłuściutki brzuszek
więc mogę długo spać
i nie będę głodny.
A kto tam jeszcze buszuje w krzakach?
Ach, to ty wiewiórko!
W: Witaj niedźwiadku
N: Wiewiórko, co robisz?
W: Zbieram zapasy
na czas, gdy zima biała
przykryje śniegiem lasy.
Zrobiłam zapasów tyle
że mogę nie wychodzić całą zimę.
Orzechy, szyszki i żołędzie
jakoś to będzie, jakoś to będzie.
Misiu, widziałeś gdzieś jeżyka?
N: Nie, nie widziałem
ale od innych zwierząt słyszałem
Że do snu się już wybiera
całą jesień listki zbierał.
J: Och, witajcie przyjaciele
czasu wprawdzie mam niewiele
ale szczerze was zapytam
Czy o zimie już myśleliście?
swoje mieszkanie już znaleźliście?
N: Ja jaskinię mam gotową
No i zaraz pójdę spać.
W: Moja dziupla też gotowa
A zapasów mam - ho, ho!
J: Więc kochani przyjaciele
ja też wkrótce się położę
pod listkami, w ciepłej norce
aż się zimy skończy czas.
W: A kto pomoże tym zwierzętom
Które zimę w lesie spędzą?
N: Leśniczy będzie o nich pamiętał
i kiedy śniegu będzie bez liku
znajdą jedzenie w leśnym paśniku.
Ptaki też trudny zimą czas mają
lecz dobre dzieci je dokarmiają
dadzą słoninkę oraz ziarenka
myślę, że będą o ptakach pamiętać.
3. Rozmowa nt. teatrzyku
Jakie zwierzątka spotkały się w lesie?
Co robiła wiewiórka?
Po co zbierała orzeszki i żołędzie?
Gdzie wiewiórka spędzi zimę?
Gdzie niedźwiadek spędzi zimę?
Czy on również gromadzi zapasy?
Gdzie jeżyk spędzi zimę?
Kto nakarmi zwierzątka, które nie zasypiają na zimę?
A kto pomoże ptakom?
Zabawa dydaktyczna „ Jakie to zwierzątko?”
N-lka pokazuje ilustrację jaskini i pyta: jakie zwierzątko spędzi tu zimę?
Dz - wskazują odpowiedni obrazek i układają przy ilustracji
N-lka pokazuje ilustrację dziupli i pyta: jakie zwierzątko spędzi tu zimę?
Dz - wskazują odpowiedni obrazek i układają przy ilustracji
N-lka pyta: jakie zwierzątko spędzi zimę pod listkami?
Dz - wskazują odpowiedni obrazek i przykrywają listkami jeżyka
Zabawa naśladowcza „Jak poruszają się zwierzęta?”
dzieci poruszają się jak misie - ciężko, powoli
dzieci poruszają się jak wiewiórki - skaczą
dzieci poruszają się jak jeże - małe kroki
Refleksja podsumowująca zabawę „Gdybyś mieszkał w lesie, jakim
zwierzątkiem chciałbyś być …”(dziecko wybiera zwierzątko, n-lka
zawiesza dziecku emblemat z tym zwierzątkiem)
ARKUSZ HOSPITACJI DIAGNOZUJĄCEJ
Data hospitacji:
Grupa wiekowa: dzieci 3-letnie
Standard: tworzenie okazji do poznawania rzeczywistości przyrodniczej
Nazwisko i imię dziecka |
Wskaźniki: dziecko ... |
||||
|
uczestniczy w zorganizowanej aktywności ruchowej |
rozpoznaje zwierzęta (niedźwiedź, jeż, wiewiórka)
|
interesuje się ilustracjami zwierząt |
dobiera ilustracje : zwierzątko - jego miejsce zimowego snu |
ruchem odtwarza sposób poruszania się zwierząt
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
+ - tak - - nie / - częściowo
opracowała: Marzanna Ławrynowicz
nauczycielka
Przedszkole Nr 57 „Mały Książe” we Wrocławiu
4