Na obcej planecie, różna tematyka



Kosmos zawsze fascynował i budził ciekawość dzieci. Wykorzystując ten fakt przeprowadziłam z dziećmi w świetlicy szkolnej z klas I-II cykl zajęć poświęconych temu zagadnieniu. Wymaga od nauczyciela dużego przygotowania teoretycznego, gdyż dzieci zadają mnóstwo dociekliwych pytań, na które trzeba być przygotowanym. Oto jeden z przygotowanych konspektów.

Cele dydaktyczne:
- zachęcanie dzieci do zdobywania nowej wiedzy i weryfikowania posiadanych informacji
- wyjaśnienie w sposób naukowy pojęć dotyczących kosmosu powszechnie budzących zainteresowanie dzieci
- pobudzanie wyobraźni i fantazji uczniów

Metody: pogadanka, rozmowa kierowana, ćwiczenia praktyczne: praca plastyczna, zabawy ruchowe

Formy: praca zbiorowa, praca indywidualna

Środki dydaktyczne: zdjęcia, książki o kosmosie, kredki pastele, kolorowy karton, tusz kreślarski, gruba sól, małe kocyki

Przebieg zajęć:

1.Pogadanka na temat życia w kosmosie (obecnie nie ma dowodów na istnienie życia na innych planetach poza Ziemią. Zweryfikowanie pojęć powszechnie używanych jak: kosmici, Marsjanie, UFO. Odpowiedzi na pojawiające się pytania dzieci.
2. Wyjaśnienie pojęć najczęściej błędnie rozumianych prze dzieci: czarna dziura, spadające gwiazdy. Podanie właściwego wyjaśnienia, pokazanie zdjęć.
3. Zabawy z wyobraźnią. Udajemy, że jest gdzieś jeszcze jedna planeta, na której istnieje życie.
- kładziemy się na podłodze z zamkniętymi oczami i próbujemy ja sobie wyobrazić.
4. Praca plastyczna. Rysujemy planetę, która sobie wyobrażamy lub zamieszkującą ją istotę.
Opcjonalnie -Dla chętnych uczniów praca trudniejsza -namalowanie rozwodnionym tuszem planety na tle czarnego nieba, posypanie planety grubą solą. Sól będzie pochłaniała wilgoć z wody i tuszu- po wyschnięciu i strząśnięciu soli na planecie powstaną realistyczne kratery.
5.Zwiedzamy obcą planetę - zabawy ruchowe. Na obcej planecie jest wiele przeszkód. Musicie je pokonać na różne sposoby.
a)Sprawdzimy czy macie wystarczająco dużo siły, aby zwiedzić obcą planetę. Kto silniejszy? Dzieci opierają się plecami o siebie, jedno pcha (przez3 sekundy) starając się pokonać opór drugiego.
b)Usiądźcie i obejrzyjcie planetę dookoła- szukamy wzrokiem przeszkód - kręcenie się w kółko na pośladkach,
c)Czy na pewno jesteście tu sami? Sprawdzanie terenu- czołganie się na brzuchu do przodu,
d) Uwaga przed wami górka- bezpiecznie się z niej sturlajcie - turlanie się po podłodze,
e) Uwaga niska jaskinia skalna na drodze- musisz pod nią przejść- przechodzenie pod przeszkodą- jedno dziecko robi "mostek" - drugie pod nim przechodzi, dłuższa jaskinia -przechodzenie pod mostkiem , który robi kilkoro uczniów.
e) Jedno z was jest już zmęczone i musi pomóc drugiej osobie iść dalej- jedno dziecko siada na kocyku drugie go ciągnie i tak na zmianę.


