SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE II
29.10.2010 r.
TEMAT BLOKU: Gdzie patrzysz - Polska.
TEMAT DNIA: Miejsca pamięci.
CELE OGÓLNE:
Kształtowanie wiedzy o miejscach pamięci,
Doskonalenie umiejętności gry na flecie;
CELE OPERACYJNE - UCZEŃ:
Wykonuje obliczenia na dodawanie i odejmowanie w zakresie 20 z przekroczeniem progu dziesiątkowego,
Włącza i wyłącza komputer,
Otwiera i zamyka programy,
Czyta wiersze, potrafi je porównać i określić ich nastrój,
Rozwiązuje zadania tekstowe na porównywanie różnicowe,
Gra na flecie podłużnym dźwięki re, mi, fa,
Gra melodię „Siała baba mak”;
METODY I TECHNIKI PRACY (wg. W. Okonia):
Podające: pogadanka, praca z książką,
Problemowe: sytuacyjna,
Eksponujące: impresyjna, ekspresyjna,
Praktyczna: ćwiczebna;
FORMY PRACY:
Indywidualna,
Zbiorowa;
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Szyfrówka,
Prezentacja multimedialna,
Flety;
LITERATURA MERYTORYCZNA I METODYCZNA:
Zeszyt ćwiczeń do matematyki i języka polskiego„Gra w kolory”,
Wiersz W. Broniewskiego „Zaduszki”,
Wiersz R. Przymusa „Zaduszki”;
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Wprowadzenie do zajęć:
Rozszyfrowywanie hasła na tablicy: uczniowie obliczają działania, następnie odsłaniają kartoniki jedynie z parzystymi wynikami. Z odsłoniętych sylab układają i odczytują hasło: Miejsca pamięci narodowej.
2. Wyjaśnianie hasła odgadniętego z tabelki. Oglądanie pokazu slajdów o miejscach pamięci narodowej w naszym regionie.
Pogadanka:
- w jakim celu stawiane są pomniki?
- po co tworzone są miejsca pamięci narodowej?
- kogo i jakie ważne wydarzenia z historii Polski upamiętniają?
3. Wyraziste czytanie przez chętnego ucznia wiersza W. Broniewskiego „Zaduszki”.
Pogadanka:
- dlaczego są takie mogiły, gdzie nikt nie zapali lampki?
- jak temu zaradzić?
4. Wyraziste czytanie przez innego ucznia wiersza R. Przymusa „Zaduszki”.
Pogadanka:
- co oznacza zdanie: „Najpiękniejsza jest pamięć, która w sercu zostanie.”?
5. Ćwiczenia w kształtnym pisaniu. Uczniowie przepisują do zeszytu wybrany wiersz.
6. Zajęcia komputerowe:
Wędrujemy po miastach Polski - doskonalenie umiejętności obsługi programów multimedialnych.
Uczniowie włączają program „Wędrówki po Polsce”. Poznają zasady gry: klikając na mapie na jedno z miast Polski otwierają zadanie. Gdańsk - łączenie statku ratunkowego z odpowiednią liczbą szalup. Warszawa - rozwiązywanie krzyżówki dotyczącej Polski. Gniezno - układanie kolejnych obrazków przedstawiających legendę „O orlim gnieździe” oraz dopasowywanie podpisów do nich. Kraków - wpisywanie znaków lub liczb w puste miejsca w działaniach. Zakopane - wpisywanie odpowiednich liter w brakującym tekście.
Zamknięcie gry i wyłączenie komputerów.
7. Rozwiązywanie zadań z treścią na porównywanie różnicowe. Zeszyty ćwiczeń - z. 3 - 4, s. 82. Obliczenia rachunkowe na dodawanie i odejmowanie do 20 z przekroczeniem progu dziesiątkowego z. 5 - 7, s. 83.
8. Nauka na flecie dźwięków re, mi, fa:
Uczniowie oglądają na rysunku jak wydobyć na flecie dźwięk re oraz kilkakrotne granie tego dźwięku. Następnie podobnie z dźwiękami mi i fa.
9. Uczniowie uzupełniają sylabami rytm melodii - z. 5, s. 5.
10. Nauka melodii „Siała baba mak”:
Nauczycielka zapisuje na tablicy linię melodyczną. Uczniowie przepisują do zeszytów. Następnie razem z nauczycielką, która pokazuje kolejne dźwięki na flecie grają melodię.
11. Uczniowie układają z nazw dźwięków zapisanych na schodkach gamy C - dur dwa trójdźwięki (re, fa, la oraz mi, sol, si). Grają je na flecie i określają tryb (smutne - molowe) -
z. 6, s. 5.