Konspekt do lekcji przeprowadzonej w Szkole Podstawowej nr 130 im. Jana Brzechwy w Krakowie, dnia 14.03.2012r. w kl. 4 a
Temat lekcji : Tworzę swój magiczny świat - wypracowanie klasowe.
Prowadząca : Klaudia Kuźma
Cele lekcji
Cel ogólny : Sprawdzenie wiadomości na temat baśni i jej cech oraz umiejętności jej tworzenia.
Cele operacyjne:
poziom wiadomości :
Uczeń wie, co to jest baśń i jakie ma cechy.
poziom umiejętności :
Uczeń potrafi tworzyć składne i spójne zdania.
Uczeń potrafi pisać poprawnie pod względem ortograficznym i gramatycznym.
Uczeń wykorzystuje poznane już wiadomości na temat baśni w praktycznym jej tworzeniu.
Uczeń potrafi odróżnić baśń klasyczną od nowoczesnych bajek.
Uczeń tworzy pracę na podany przez nauczyciela temat.
Uczeń wykorzystuje swoją wyobraźnię w wypracowaniu.
poziom postaw:
Uczeń dba o kulturę i poprawność języka w swoich wypowiedziach.
Uczeń rozwija swoją wyobraźnię i koncentrację.
Metody kształcenia:
Metody asymilacji wiedzy :
- pogadanka wstępna.
Metody praktyczne:
- metoda ćwiczebna.
Formy organizacji pracy:
Praca indywidualna.
Środki i materiały dydaktyczne:
23 kartki papieru na wypracowanie.
Bibliografia:
Metodyczna:
Okoń W., Wprowadzenie do dydaktyki ogólnej, Warszawa 1995.
Polański E., Orłowa K., Kształcenie językowe w klasach 4-8. Poradnik metodyczny, Warszawa 1993.
Nagajowa M., Nauka o języku dla nauki języka, Kielce 1994.
Merytoryczna:
Dobrowolska H. Jutro pójdę w świat. Podręcznik do kształcenia literackiego, kulturowego i językowego dla klasy czwartej szkoły podstawowej, Warszawa 2006.
Dobrowolska H. Język polski, klasa 4, Jutro pójdę w świat przewodnik dla nauczyciela, Warszawa 2006.
Budowa lekcji |
Przebieg lekcji |
Uwagi |
Wprowadzenie |
Tworzę swój magiczny świat - wypracowanie klasowe. |
2 minut
2 minuty
1 minuta |
Opracowanie |
Napisz własną (wymyśloną przez siebie) baśń. Pamiętaj o tym, żeby zawierała ona elementy charakterystyczne dla baśni, o których mówiliśmy na ostatnich lekcjach. Wśród bohaterów nie mogą znaleźć się postacie z gier, filmów, kreskówek.
|
40 minut |
Utrwalenie |
|
2 minuty |
1