CHUSTECZKA DO NOSA - wycinanie i ozdabianie chusteczek do nosa, PLASTYKA, Chusteczki o nosa


KONSPEKT ZAJĘĆ Z ZAKRESU ROZWIJANIA AKTYWNOSCI PLASTYCZNEJ DZIECI CZTEROLETNICH

Temat: „Chusteczka dla lalki” - wykonywanie z papieru chusteczek do nosa.

Cele:

Metody:

- zadań stawianych dziecku

- metoda ćwiczeń utrwalających wcześniej nabyte umiejętności (przeliczanie, porównywanie ilości)

- wiersz

- rozmowa

- objaśnienie

Formy:

Środki dydaktyczne:

Wiersz M. Kownackiej „Chusteczka”, chusteczki do nosa przyniesione przez dzieci, magnetofon, płyta z melodią do piosenki „Mam chusteczkę haftowaną”, kartki białego papieru z zaznaczonymi konturami chusteczki, nożyczki, kredki świecowe, plastelina, podkładki, lalki, zabawa muzyczno - ruchowa „Mam chusteczkę haftowaną” („W co się bawić z dziećmi” M. Bogdanowicz)

Przebieg zajęć:

1. „Chusteczka” - słuchanie wiersza i omówienie jego treści.

Nasza lalka Małgosia

Chce mieć chustkę do nosa,

Tak jak Ola , tak jak Tadzik

Chce mieć chustkę - co poradzić?

Do skrzynki sięgnijcie głębiej,

Na dnie leżą miękkie szmatki,

Z nich chusteczkę się obrębi

Dla szmacianej Małgorzatki.

Teraz nasza Małgorzatka

Siedzi i z radości wzdycha,

Kiedy będzie miała katar

Będzie w własną chustkę kichać!

- Dlaczego Małgorzatka jest zadowolona?

- Dlaczego nie może skorzystać z chusteczki Oli albo Tadzika?

- Dlaczego każdy powinien mieć swoją chusteczkę?

2. „Zabawy z chusteczkami” - zabawa ruchowa z wykorzystaniem chusteczek przyniesionych przez dzieci. Dzieci maszerują po obwodzie koła. Gdy nauczycielka włączy muzykę poruszają chusteczkami zgodnie z poleceniami nauczycielki, później w sposób dowolny.

3. „Chusteczka dla lalki” - wykonywanie chusteczek do nosa. Każde dziecko otrzymuje kartkę papieru z zaznaczonym konturem chusteczki i wycina po śladzie. Za pomocą kredek i plasteliny dzieci wykonują ozdoby na chusteczce według własnej inwencji. Na zakończenie chętne dzieci mogą ponacinać końce chusteczek.

4. „To dla Ciebie laleczko” - wręczanie lalkom chusteczek połączone z przeliczaniem i porównywaniem ich ilości. Na krzesłach nauczycielka sadza lalki znajdujące się w sali. Każde z dzieci wręcza wykonaną przez siebie chusteczkę dowolnie wybranej lalce. Dzieci przeliczają chusteczki rozłożone przy każdej z lalek, próbują dokonywać porównań, która lalka ma więcej, a która mniej chusteczek.

5. „Mam chusteczkę haftowaną” - zabawa ze śpiewem.


