4897


Szkoła: Gimnazjum nr 7 im. Bartosza Głowackiego Karolina Wolnik,

Kraków, ul. Jachowicza 5 IV rok, fil. pol.

Klasa : III A , III F grupa N2

Data :2008-10-16, 2008-10-17

Jednostka lekcyjna : jedna (45 minut)

Opiekun grupy dydaktycznej : dr H. Mrazek

KONSPEKT

do lekcji języka polskiego

TEMAT : Zdania złożone podrzędnie okolicznikowe - powtórzenie i

utrwalenie wiadomości.

Cel główny :

Cele operacyjne :

Uczeń:

Metody nauczania :

Środki i materiały dydaktyczne :

Faza

lekcji

Tok lekcji

Uwagi

Czas

Czynności nauczyciela

Wprowadzenie

  • Nauczyciel informuje uczniów, że celem lekcji będzie przygotowanie uczniów do poprawy wypracowań, które napisali tydzień wcześniej;

  • W tym celu nauczyciel proponuje uczniom ćwiczenia doskonalące umiejętność poprawnego budowania zdań;

  • Zadanie uczniów będzie polegało na rozkładzie zdań złożonych oraz wielokrotnie złożonych, określenie ich rodzaju oraz sporządzenie prawidłowego wykresu;

  • Zadaniem uczniów w domu będzie poprawa błędnie skonstruowanych zdań;

10 min

Opracowanie materiału

  • Nauczyciel zapisuje kolejno przygotowane zdania i wskazuje po jednym uczniu do dokonania rozkładu każdego z nich; zdania ułożone są w taki sposób, aby nauczyciel mógł stopniować trudność ćwiczeń:

    1. Cześnik Raptusiewicz i Rejent Milczek pałali do siebie nienawiścią, ponieważ byli współwłaścicielami jednego zamku.

      1. Pojadę tam, gdzie będą jechać moi przyjaciele.

      1. Odkąd zacząłeś pracować, zdobyłeś uznanie otoczenia.

      1. Mimo że niezbyt dobrze się czułem, natychmiast pojechałem do pracy.

      1. Kiedy ojciec wrócił do nas, nie mógł się nami nacieszyć, bo zaraz wezwano go ponownie.

      1. Chora koleżanka prosiła mnie, żebym wypożyczyła dla niej książkę, kiedy będę w szkolnej bibliotece.

      1. Mały Marcin Borowicz został oddany do szkoły w Owczarach, ponieważ miał następnie rozpocząć naukę w gimnazjum w Klerykowie, a rodziców nie było stać na zatrudnienie korepetytora.

      1. Po kilku dniach nauki w gimnazjum w Klerykowie Marcin zaczął zapominać o swojej narodowości, gdyż był chłopcem wpływowym i łatwo ulegał presji nauczycieli.

      1. Gdy na pamiętnej lekcji języka polskiego usłyszał wstrząsającą recytację Bernarda Zygiera, zrozumiał, że popełnił błąd i postanowił go naprawić.

      1. W parę minut potem, gdy cały oddział Buków wśród rannych przystępuje do najkonieczniejszych opatrunków, Alek staje na skraju szosy i daje znak zbliżającemu się samochodowi, by stanął.

  • Uczniowie dokonują rozkład zdań przy tablicy; w razie niejasności nauczyciel pomaga w pracy uczniom;

30 min

Zakończenie

  • W zakończeniu lekcji nauczyciel przypomina uczniom o ich zadaniu - mają poprawić swoje wypracowania; nauczyciel odpowiada również na ewentualne pytania uczniów dotyczących ich pracy

5 min


