Scenariusz zajęć
z zakresu edukacji estetycznej
Data:
Grupa wiekowa: 3-6 latki
Treści programowe:
3-4 latki:
- naklejanie gotowych elementów na szablon,
5-6 latki:
- naklejanie wyciętych elementów na szablon,
- rysowanie kredkami świecowymi,
- obrysowywanie szablonu,
Temat zajęć: „Koszyczek Pani Wiosny” - naklejanie gotowych elementów kwiatów na szablon koszyka.
Cele edukacyjne (w formie zoperacjonalizowanej) - dziecko:
3-4 latki:
- poznaje sposób wykonania pracy (smaruje klejem na podkładce, następnie przykleja na szablon),
- nakleja gotowe elementy na szablon,
- podejmuje próby estetycznego wykonania pracy,
- próbuje zachować porządek w swoim miejscu pracy,
- rozpoznaje znane kwiaty: krokus, tulipan, róża,
5-6 latki:
- poznaje sposób wykonania pracy (smaruje klejem na podkładce, następnie przykleja szablon),
- nakleja gotowe elementy na szablon,
- dba o estetykę pracy,
- dba o porządek przy swoim miejscu pracy,
- rozpoznaje kwiaty,
- koloruje kwiatki,
- odrysowuje szablon koszyczka,
Metody nauczania:
- czynne
- słowne
- oglądowe
Formy organizacyjne:
- zbiorowe
- indywidualne
Środki dydaktyczne:
sylwety kwiatów, kredki świecowe, sylwety kwiatów (kolorowe i czarno-białe) dla każdego dziecka, szablon koszyka dla każdego dziecka, kartki, klej, podkładki do klejenia,
Szczegółowy przebieg zajęć:
Tok zajęć |
Czynności nauczyciela |
Czynności dzieci |
Wstęp
Rozwinięcie
Zakończenie |
Zaproszenie dzieci na dywan
Rozmowa z dziećmi „Co Pani Wiosna może nieść w swoim koszyczku?” „Jakie kwiatki pojawią się w koszyczku?” - wyszukiwanie sylwet i nazywanie ich,
Zabawa ruchowa - wiersz inscenizowany ruchem (załącznik 1)
Zapoznanie dzieci ze sposobem wykonania zadania: - dzieci 5-6 letnie przed przystąpieniem do klejenia kolorują kwiatki kredkami świecowymi i odrysowują szablon koszyczka, - sylwety kwiatów smarujemy klejem na podkładce, - przyklejamy do szablonu koszyka, tak, by pozostawić miejsce na kolejne kwiatki,
Indywidualna praca przy stolikach - „Koszyczek Pani Wiosny”
Analiza i ocena prac dzieci |
dzieci wymieniają kwiaty, które pojawiają się wiosną, dopasowują do nich obrazki,
dzieci naśladują ruchy s-tki, powtarzają: szu szu szu, ho ho ho, wiu wiu wiu, hyc hyc hyc, ciap ciap ciap, hop hop hop, raz dwa trzy.
dzieci uważnie słuchają,
dzieci naklejają gotowe elementy na szablon koszyczka, dzieci 5-6 letnie dodatkowo kolorują kwiatki przed przyklejeniem i odrysowują koszyczek,
dzieci oglądają prace wszystkich w kole, prezentują swoje dzieła, |