Konspekt zajęć pozalekcyjnych „Zabawa z ortografią” w klasie II

Temat: Utrwalenie pisowni wyrazów z „rz” wymiennym i niewymiennym.

Przypomnienie zasady pisowni wyrazów z końcówką - „arz”

Utrwalenie pisowni wyrazów z „rz” po spółgłoskach.

Zapoznanie z zasadą pisowni wyrazów z końcówką „erz”

Metody: podająca - wyjaśnienia, rozmowa

czynna: zabawa w spocone dyktando, gra w domino ortograficzne

Formy: indywidualna, zbiorowa, grupowa

Cele:

- zapoznanie uczniów z regułą ortograficzną pisowni wyrazów

z końcówką „erz”

- utrwalenie pisowni wyrazów z „rz” wymiennym

- utrwalenie pisowni wyrazów z „rz” po spółgłoskach

- utrwalenie pisowni wyrazów z końcówką „arz”

Cele operacyjne:

- uczeń wie, że piszemy „rz” w wyrazach zakończonych na „arz”, „erz”

- uczeń wie, że w wyrazie orzeł piszemy „rz” bo wymienia się na „r”

- uczeń wie, że po spółgłoskach - „k”, „b”, „t”, „g” piszemy „rz”

- uczeń zapamiętał pisownię wyrazów - jarzębina, wierzba, orzechy

- uczeń potrafi bawić się w domino ortograficzne

- uczeń zapamiętuje zdania z wyrazami z „rz” i potrafi je bezbłędnie

napisać

Przebieg zajęć

Czynności nauczyciela

Czynności ucznia

1.Nauczyciel czyta zagadki, których rozwiązaniem są wyrazy z „rz” i kolejno zapisuje je na tablicy w tabelce, objaśniając pisownię każdego wyrazu.

„rz”

wymienne

„rz”w końcówkach

„arz”, „erz”

„rz”

niewymienne

„rz”

po spółgłoskach

- Rośnie w lesie na jednej nóżce

- Siedzisz na nim

- Nie drzewo bo nie ma pnia

- Drzewo o szaro-białej korze

- Zawieszamy na nim dywany

do wytrzepania

- Czesze włosy

- Największy polski ptak

- Ma skrzydła ale jest ssakiem

- W nim napisane miesiące i dni

- Drzewo które ma malutkie czerwone owoce

- Twarda skorupka a w środku coś pysznego

- Drzewo liściaste ze zwisającymi gałęziami

2. Nauczyciel daje każdemu uczniowi karteczkę z wyrazem będącym rozwiązaniem zagadki. Poleca aby dzieci je przeczytały i ustawiły się przy tej planszy, na której jest podana reguła wyjaśniająca pisownię jego wyrazu.

3. Nauczyciel dzieli uczniów na trzy grupy i każdej z nich rozdaje domino ortograficzne z wyrazami będącymi rozwiązaniami zagadek. Sprawdza poprawność wykonania zadania.

4. Nauczyciel wiesza na planszy zdania z wyrazami z „rz” i proponuje uczniom zabawę w „spocone dyktando”. Przypomina jednocześnie, że ten uczeń, który dyktuje koledze zdania odpowiada za ich poprawność ortograficzną.

Tekst „spoconego dyktanda”

Orzeł lata wysoko. Krzew nie ma pnia. W kalendarzu są napisane nazwy miesięcy. Orzechy są twarde. Na jarzębinie wiszą czerwone owoce. Nietoperz poluje nocą. Jesienią w lesie rośnie dużo grzybów.

5. Nauczyciel sprawdza „spocone dyktando”.

- uczniowie rozwiązują zagadki

- grzyb

- krzesło

- krzew

- brzoza

- trzepak

- grzebień

- orzeł

- nietoperz

- kalendarz

- jarzębina

- orzech

- wierzba

Uczniowie czytają wyrazy i ustawiają się przy planszach:

z napisem „rz” wymienne,

z napisem „rz” w końcówkach „erz”, „arz”

z napisem „rz” po spółgłoskach

z napisem „rz” niewymienne

Uczniowie czytają wyrazy i grają w domino ortograficzne.

Uczniowie dobierają się w pary. Jeden uczeń z każdej pary podchodzi do planszy, czyta cicho zdania, zapamiętuje ich treść

i pisownię poszczególnych wyrazów. Podchodzi do kolegi(który nie widzi tekstu) ze swojej pary i dyktuje mu zdania,objaśniając pisownię trudnych wyrazów , a ten je zapisuje.