Konspekt zajęć pozalekcyjnych „Zabawa z ortografią” w klasie II
Temat: Utrwalenie pisowni wyrazów z „rz” wymiennym i niewymiennym.
Przypomnienie zasady pisowni wyrazów z końcówką - „arz”
Utrwalenie pisowni wyrazów z „rz” po spółgłoskach.
Zapoznanie z zasadą pisowni wyrazów z końcówką „erz”
Metody: podająca - wyjaśnienia, rozmowa
czynna: zabawa w spocone dyktando, gra w domino ortograficzne
Formy: indywidualna, zbiorowa, grupowa
Cele:
- zapoznanie uczniów z regułą ortograficzną pisowni wyrazów
z końcówką „erz”
- utrwalenie pisowni wyrazów z „rz” wymiennym
- utrwalenie pisowni wyrazów z „rz” po spółgłoskach
- utrwalenie pisowni wyrazów z końcówką „arz”
Cele operacyjne:
- uczeń wie, że piszemy „rz” w wyrazach zakończonych na „arz”, „erz”
- uczeń wie, że w wyrazie orzeł piszemy „rz” bo wymienia się na „r”
- uczeń wie, że po spółgłoskach - „k”, „b”, „t”, „g” piszemy „rz”
- uczeń zapamiętał pisownię wyrazów - jarzębina, wierzba, orzechy
- uczeń potrafi bawić się w domino ortograficzne
- uczeń zapamiętuje zdania z wyrazami z „rz” i potrafi je bezbłędnie
napisać
Przebieg zajęć
Czynności nauczyciela
|
Czynności ucznia |
1.Nauczyciel czyta zagadki, których rozwiązaniem są wyrazy z „rz” i kolejno zapisuje je na tablicy w tabelce, objaśniając pisownię każdego wyrazu.
„rz” wymienne
„rz”w końcówkach „arz”, „erz”
„rz” niewymienne
„rz” po spółgłoskach
- Rośnie w lesie na jednej nóżce - Siedzisz na nim - Nie drzewo bo nie ma pnia - Drzewo o szaro-białej korze - Zawieszamy na nim dywany do wytrzepania - Czesze włosy - Największy polski ptak - Ma skrzydła ale jest ssakiem - W nim napisane miesiące i dni - Drzewo które ma malutkie czerwone owoce - Twarda skorupka a w środku coś pysznego - Drzewo liściaste ze zwisającymi gałęziami
2. Nauczyciel daje każdemu uczniowi karteczkę z wyrazem będącym rozwiązaniem zagadki. Poleca aby dzieci je przeczytały i ustawiły się przy tej planszy, na której jest podana reguła wyjaśniająca pisownię jego wyrazu.
3. Nauczyciel dzieli uczniów na trzy grupy i każdej z nich rozdaje domino ortograficzne z wyrazami będącymi rozwiązaniami zagadek. Sprawdza poprawność wykonania zadania.
4. Nauczyciel wiesza na planszy zdania z wyrazami z „rz” i proponuje uczniom zabawę w „spocone dyktando”. Przypomina jednocześnie, że ten uczeń, który dyktuje koledze zdania odpowiada za ich poprawność ortograficzną. Tekst „spoconego dyktanda” Orzeł lata wysoko. Krzew nie ma pnia. W kalendarzu są napisane nazwy miesięcy. Orzechy są twarde. Na jarzębinie wiszą czerwone owoce. Nietoperz poluje nocą. Jesienią w lesie rośnie dużo grzybów.
5. Nauczyciel sprawdza „spocone dyktando”.
|
- uczniowie rozwiązują zagadki
- grzyb - krzesło - krzew - brzoza - trzepak
- grzebień - orzeł - nietoperz - kalendarz - jarzębina - orzech - wierzba
Uczniowie czytają wyrazy i ustawiają się przy planszach: z napisem „rz” wymienne, z napisem „rz” w końcówkach „erz”, „arz” z napisem „rz” po spółgłoskach z napisem „rz” niewymienne
Uczniowie czytają wyrazy i grają w domino ortograficzne.
Uczniowie dobierają się w pary. Jeden uczeń z każdej pary podchodzi do planszy, czyta cicho zdania, zapamiętuje ich treść i pisownię poszczególnych wyrazów. Podchodzi do kolegi(który nie widzi tekstu) ze swojej pary i dyktuje mu zdania,objaśniając pisownię trudnych wyrazów , a ten je zapisuje. |