Konspekt lekcji:4.
Data:22.03.2007
Dyscyplina: SIATKÓWKA
Temat: Nauczanie sposobów poruszania się w piłce siatkowej. Forma zabawowa.
Klasa/płeć: VI Ilość całość
Ilość uczniów: 21
Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna
Czas: 45min
Przybory: piłki siatkowe, tyczki, materace.
Cele główne lekcji:
Umiejętności: uczeń potrafi poruszać się po boisku (cwał bokiem, bieg przodem, bieg tyłem)
Motoryka: szybkość, wytrzymałość.
Wiadomości: uczeń, zna znaczenie dobrego poruszania się po boisku w siatkówce.
Postawy: uczeń jest aktywny.
Tok lekcji |
Zadania szczegółowe |
Dozow. |
Uwagi organ. - metod. |
1.Zorganizowanie grupy i sprawdzenie gotowości do zajęć.
2. Nastawienie do aktywnego udziału w lekcji.
3.Rozgrzewka, psychomotoryka i profilaktyka.
4. Kształtowanie umiejętności, doskonalenie sprawności i rozwijanie zdolności |
1. Zbiórka. 2. Sportowe powitanie. 3. Sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć.
1. Podanie tematu i celów lekcji. 2. Motywacja do aktywnego udziału w lekcji.
1. Berek „Przyjaciel” - na boisku do siatkówki. 2. Bieg dookoła sali: 1 gwizdek - zmiana kierunku biegu, 2 - przysiad, wyskok w górę. 3. Bieg do linii 1, powrót, bieg do linii 2, powrót do linii 1, bieg do linii 3, powrót do linii 2, bieg do końca boiska - starty z różnych pozycji. 4. W parach: 1 osoba rozkrok, druga przechodzi pod NN i staje w rozkroku. 5. Przeskoki przez partnera w skłonie - na zmianę. 6. Bieg - na sygnał szybki bieg tak aby złapać partnera przed sobą, na inny sygnał półobrót i próba złapania partnera. 7. „Walki kogutów”
1. Berek po liniach boiska do siatkówki - cwałem bocznym po linii końcowej, 3 m i przy siatce - przodem w kierunku siatki i tyłem w kierunku linii końcowej. 2. Wyścigi rzędów (3 drużyny): - zabawa bieżna „wyścig par z piłką” - u. ustawieni twarzą do siebie piłka między klatkami piersiowymi ćwiczących. - zabawa. Bieżna- wyścig par zwróconych plecami do siebie - u. trzymają się za łokcie. - zabawa. rzutna „chwyć piłkę w biegu” - bieg przodem, przewrót w przód na materacu, bieg na czworaka do tyczki, powrót tyłem.
|
2min
2min
2min 2min 3min
2min 1min 2min
1min
2min
3min
3min 3min 2min
|
- w dwuszeregu - osoby nie ćwiczące siadają na ławce - kontrola stroju
- N wyznacza berka
- u. ustawieni na linii
- ustawienie jw. - do linii i z powrotem - odl. między u. 2 m.
- N wyznacza berka
|
. |
3. Gra rzutna „Wędrujące piłki” - 2 drużyny po dwóch stronach siatki, po 3 piłki na drużynę. Piłki nie mogą znaleźć się po jednej stronie. 4. Gra uproszczona: u. grają na boisku do siatkówki, zasady jak do siatkówki, ale u. łapią i rzucają piłkę |
2min
8min
|
- piłka musi być przerzucona nad siatką - N zwraca uwagę na wykorzystanie wykonywanych wcześniej sposobów poruszania |
5. Uspokojenie organizmu.
6. Czynności organizacyjno-wychowawcze.
7. Nastawienie uczniów do aktywności ruchowej w czasie wolnym. |
1. Rozciąganie mm NN. 2. Zabawa uspokajająca „Trzymaj, puść”
1. Zbiórka 2. Omówienie błędów. 3. Pochwała dla najlepiej ćwiczących
1. Zachęcenie do samodzielnej aktywności w czasie wolnym. 2. Sportowe pożegnanie.
|
2min
2min
1min |
- w rozsypce - w parach
- siad skrzyżny
|