Scenariusz
z modyfikacji metody dobrego startu „Piosenki do rysowania”
Temat: Rysowanie wzorów do piosenki „Dola parasola”
Grupa: 5 - 6 letnia
Cele:
rozwijanie integracji percepcyjno - motorycznej,
ilustrowanie ruchem piosenki i rozwijanie muzykalności,
rozwijanie sprawności manualnej i pomysłowości.
Cele operacyjne:
dziecko dzieli wyrazy na sylaby,
dziecko potrafi rozwiązać zagadkę,
dziecko potrafi wystukać rytm.
Metoda: metoda dobrego startu
Forma pracy: z całą grupą (do 20 osób), z małą grupa (do pracy wyrównawczej), indywidualnie.
Środki dydaktyczne: kartka z wzorem dla każdego dziecka, po 2 woreczki, kredki, piosenka z płyty „Nasze przedszkole” cz.I MAC
Przebieg zajęć
Zajęcie wprowadzające
Zabawa integracyjna „Hop - hop” - wykonywanie ruchów do słów piosenki „Hop - hop”.
Zabawa „Ludzie do ludzi”. Nauczycielka wydaje polecenia uczestnikom stojącym w parach, np. „Ręce do rąk”, „Stopy do stóp” itd. Na hasło „ludzie do ludzi” należy szybko zmienić partnera.
Słuchanie piosenki „Dola parasola” (gr. 5-letnia tylko I zwrotkę)
Rozmowa na temat piosenki:
- określenie tempa i nastroju piosenki,
- omówienie treści piosenki.
Rozwiązywanie zagadki:
Gdy otwarty trzymasz w dłoni
Wtedy cię przed deszczem chroni (parasol)
Zajęcia właściwe
Dzieci dzielą wyrazy na sylaby:
Parasol, nos, przekrzywiony, zapłakany.
Dokończenie wyrazów przez dzieci:
Para…(sol) ścia..(na) drew…..(niany) ru…(rka)
Ćwiczenia słuchowe:
wystukiwanie rytmu piosenki nogami o podłogę,
wystukiwanie rytmu piosenki rękami,
wystukiwanie rytmu piosenki na woreczkach brzegiem ręki od lewej do prawej
(2 złączone woreczki dla każdego dziecka na stoliku)
ćwiczenia ruchowo- słuchowo - wzrokowe:
pokaz wzoru przez nauczycielkę,
wodzenie palcem po wzorze przez nauczycielkę do słów piosenki ,
dzieci wodzą palcem w powietrzu do piosenki śpiewanej przez nauczycielkę,
wodzenie palcem po wzorze przez dzieci przy śpiewie piosenki.
Zajęcia końcowe
Uzupełnienie rysunku (wzoru) według własnego pomysłu. Z wzoru rysujemy parasol, ozdabiamy go i dorysowujemy krople deszczu.
Uwagi końcowe
Nauczycielka powinna znać piosenkę na pamięć, ponieważ na początku zajęcia wodzenie palcem po wzorze odbywa się wolno.
Piosenka
Stał pa/ra/sol ko/ło scia/ny
Prze/krzy/wio/ny za/pła/ka/ny
Chlip chlip chlap (bis)
Nos drew/ nia/ny wy/giął w ru/rkę
A łzy wko/ło cie/kną ciur/kiem
Ref. Chlip chlip chlap
Ciap, kap, ciap (bis)
Z każdego wersu dziecko powinno narysować 2 parasole.
Opracowała: Anna Dziarmaga