SCENARIUSZ LEKCJI
Prowadząca:
Temat: Metody przedstawiania zjawisk na mapach.
Cel ogólny: Ogólna charakterystyka poszczególnych metod prezentacji danych.
Cele operacyjne:
I Wiadomości:
A
wymienić metody prezentacji zjawisk na mapach,
wskazać mapy i nazwać jakie metody zastosowano do prezentacji danych,
wyjaśnić na czym polega każda z metod prezentacji
B
wskazać cechy jakościowe poszczególnych metod,
opisać inne metody przedstawiania danych (tabela statystyczna, wykresy, schematy),
przedstawić na mapie wybraną metodę prezentacji danych
II Umiejętności:
C
sporządzić diagramy lub wykresy obrazujące poszczególne dane,
wyróżnić poszczególne sygnatury kartograficzne
D
ocenić przydatność poszczególnych metod prezentacji danych,
określić odpowiednią metodę dla danego zjawiska
Typ lekcji: Przeznaczona na realizację nowego materiału
Forma nauczania: Zajęcia edukacyjne w klasie
Forma organizacji: Zbiorowa, praca indywidualna
Metody: Rozmowa dydaktyczna, praca indywidualna
Środki dydaktyczne: Podręczniki, atlasy, karty pracy
PRZEBIEG LEKCJI
Faza lekcji |
Czynności nauczyciela |
Czynności uczniów |
Uwagi |
Przygotowawcza |
-Przygotowuje się do lekcji; -Sprawdza listę obecności
|
-Przygotowują się do lekcji;
|
|
Realizacyjna |
- Podaje temat lekcji „ Metody prezentacji danych na mapach”
-Prosi o otworzenie podręczników na str. 33 i przeczytanie pierwszego rozdziału. Następnie zadaje pytania: * Jakie cechy metody prezentacji danych pozwalają przedstawić na mapach? * Jakie są najczęściej stosowane metody obrazujące cechy ilościowe i na czym polegają? * Jakie są najczęściej stosowane metody obrazujące cechy jakościowe i na czym polegają? * Jakie są inne metody prezentacji danych lecz rzadziej stosowane?
-Nauczyciel dyktuje krótką notatkę: 1. Graficzne metody przedstawiania informacji na mapach: -kartodiagram -kartogram -sygnatury -zasięgi -metoda kropkowa -Rozdaje karty pracy i prosi o ich uzupełnienie -Prosi o przeczytanie ze strony 34 informacji na temat tabel statystycznych, wykresów i schematów, następnie zadaje pytania: *Czym jest tabela statystyczna a czym wykres? |
-Uczniowie zapisują temat do zeszytu
-Uczniowie na podstawie tekstu odpowiadają na pytania:
* Cechy ilościowe i jakościowe. * Metoda izarytmiczna, metoda kropkowa, metoda kartogramu, metoda kartodiagramu * Metoda sygnaturowa, metoda zasięgów, metoda barwnych powierzchni.
* Metoda poziomicowa, barwnych warstwic, metoda kreskowa i metoda cieniowania.
- Uczniowie zapisują krótką notatkę do zeszytów
-Uczniowie rozwiązują zadanie z karty pracy -Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela: *Tabela jest to forma prezentacji danych zawierająca najczęściej statystyczne dane, wykres jest graficznym odzwierciedleniem cech znajdujących się najczęściej w tabeli |
-podręcznik
-karty pracy
-podręcznik
|
Podsumowująca |
- Krótkie przypomnienie treści z lekcji |
-Uczniowie zgłaszają się i odpowiadają na zadane pytania |
|